Već 13 godina Svetski dan borbe protiv dijabetesa obeležava se 14. novembra, na dan kada je rođen Frederik Banting, naučnik i lekar koji je pomogao otkriću insulina i zbog toga dobio Nobelovu nagradu. Svaka 11. odrasla osoba u svetu boluje od dijabetesa, dok u Srbiji oko 38% stanovništva ima dijabetes.
Ove godine, Svetski dan dijabetesa je posvećen medicinskim sestrama i njihovoj ulozi u pružanju podrške obolelima od dijabetesa.
Tri oblasti u fokusu Svetskog dana dijabetesa 2020. su globalni nedostatak strukovnih medicinskih sestara, kontinuirana edukacija medicinskih sestara i doprinos medicinskih sestara kvalitetu dijabetološke zdravstvene zaštite – navode iz Batuta.
Trenutno preko 463 miliona ljudi u svetu živi sa dijabetesom, a očekuje se da će do 2030. godine broj obolelih porasti na 578 miliona. Svaka druga osoba ne zna da ima dijabetes, a istraživanja pokazuju da najviše obolelih ima u zemljama gde su prihodi niski.
Očekuje se da će do 2030. godine broj obolelih porasti na 578 miliona.
U Srbiji, polovinu obolelih čini radno sposobno stanovištvo, a dijabetes je na petom mestu uzrok umiranja ljudi.
Dijabetes se često otkriva slučajno, kada je bolest uznapredovala i komplikacije nastupile. Gotovo jedna trećina pacijenata več ima jednu ili više kasnih komplikacija u trenutku postavljanja dijagnoze dijabetesa. U našoj zemlji od ove bolesti godišnje umre oko 3000 osoba. U 2019. godini Srbija je na osnovu standardizovane stope mortaliteta od 14,8 na 100.000 stanovnika pripadala grupi evropskih zemalja sa visokim stopama umiranja od ove bolesti – saopštavaju iz Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”.
Otkrivanje bolesti u ranoj fazi i lečenje, savetuju lekari, ključni su za sprečavanje komplikacija, a pacijantima je neophodna svakodnevna terapija, redovno praćenje bolesti i zdrav način života.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A vakcina?
Sada je na prvom pošto sa leči samo virus
malo ga preteraste sa ovih 38%