Statistike Uprave za omladinu i sport pokazuju da je čak 5,5% učenika od petog razreda osnovne do četvrtog razreda srednje škole probalo ili koristi marihuanu.
Pomenuta uprava ovakva istraživanja sprovodi svake četvrte godine, a poslednji rezultati, iako nisu zanemarljivi, kako kaže psiholog Violeta Nikolić, pokazuju poboljašnje.
Upotreba marihuane se nešto smanjila. Ranije je taj prosek bio oko 7%, a sada je to oko 5,5% onih koji su probali marihuanu – kaže Nikolićeva.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je u Nišu od 5. osnovne do 4. razreda srednje škole, u protekloj školskoj godini bilo ukupno 21.818 đaka.
Prostom matematikom dolazi se do zaključka da je svaki 19. učenik probao ili konzumira kanabis.
Ipak, Nikolićeva kaže da kada bi se odvojile osnovna i srednja škola, procenat bi se znatno izmenio.
Procenti su malo veći kada se pogledaju različiti uzrasti. I on se uvećava kod starijih – kaže Nikolićeva.
Čedomir Šagrić iz Instituta za javno zdravlje, kaže da republička statistika pokazuje da je 8% populacije uzrasta od 18 do 64 godine reklo da je probalo neku vrstu droge, najčešće marihuanu, a da opet najveći procenat odnose najmlađi, posebno tinejdžeri.
To su godine, kaže Šargić, kada se najčešće dolazi u kontakt i kada se koriste psihoaktivne supstance, a najčešće marihuana.
Psiholog Violeta Nikolić kaže da niška Uprava za omladinu i sport sprovodi kontinuiranu edukaciju đaka o štetnosti droga, posebno u osnovnim školama.
Pre svega u šestom, sedmom i osmom razredu svake godine imamo predavanja i neku vrstu radionice za decu u kojima ih učimo ne samo o štetnom dejstvu droga nego i o socijalnim veštinama odupiranju pritsicima vršnjaka, jer jedan od najznačajnih razloga za počinjanje upoterbe droga je pritisak vršnjaka – kaže Nikolić.
Pored pritiska vršnjaka, Nikolićeva kaže da školarci ulaze u svet droga i zbog radoznalosti, ali i zbog dostupnosti.
Sprovode se, kako kaže, i vršnjačke edukacije koje realizuju đaci koji prođu obuku Uprave za omladinu. Takođe, kao jedan od najvažnijih koraka u prevenciji, jeste i učešće čitavog društva, a posebno porodice.
Južne vesti će se u narednom periodu baviti pitanjima krijumčarenja narkotika i organizovanog kriminala u našem regionu, s obzirom da on negativno utiče na put pristupanja Srbije Evropskoj Uniji.
Niš i južna Srbija se nalaze na važnom raskršću puteva između Bliskog istoka i Evrope. Velika količina narkotika svakodnevno prolazi pored nas.
Kakva je strategija naše države u borbi protiv ovog problema, kako se institucionalno boriti protiv ovih pojava, kakve su prakse zemalja EU u suzbijanju ove negativne pojave i koliki je negativan uticaj postojanja velike količine narkotika i organizovanog kriminala na građane, pokušaćemo da odgovorimo u seriji tekstova posvećenih ovoj temi.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kojih 5,5 % nemoj da vas lazu pre bih reko 55%…
Text error !
Pa dok nam se patrijote bore za ћирилицу, desničari za „porodične vrednosti“, političari za glasove, klerovi za što bolji auto, a sportisti za lagodan život u Monaku, deca nam se drogiraju, školstvo trune dok kladionice i kockarnice niču kao pečurke posle kiše. Al’ za to nikog nije briga…
Trava je droga?