Dok je pre dvadesetak godina u Srbiji bilo ukupno 300 visokoobrazovanih Roma u Srbiji, danas toliko njih toliko upiše fakultet u jednoj godini. Među njima je Nišlijka Fatima Šabanović koja studira farmaciju.
Ona je shvatila koliko obrazovanje može da pomogne unapređenju njenog položaja u društvu.
Mnogi ljudi nemaju osnovna sredstva za život i potreban im je posao, a da bi imali dobar posao opet se sve vraća na obrazovanje. Stipendije su privukle mlade da studiraju i oni su shvatili da tako mogu da imaju bolje pozicije u društvu. Vidim to zato što sam i sama korisnik stipendije Romskog obrazovnog fonda – kaže Fatima.
Podaci pokazuju da je tokom Dekade Roma, koja traje od 2005. do 2015. godine, najveći napredak postignut upravo u oblasti obrazovanja. U Kancelariji za ljudska i manjinska prava kažu da je važno što je piranje unapređenja položaja Roma pokrenuto i što se o tome govori kako u Srbije, tako i u Evropi.
Položaj Roma je pitanje koje će nas pratiti kroz proces pregovaranja i pridruživanja Evropskoj uniji. U poglavlju 23. to je jedna od tema koje će se razraditi kroz akcioni plan. Imamo zakonodavni okvir, kada je položaj manjina u pitanju, daleko iznad proseka čak i nekih zemalja članica EU, ali postoje problemi u implementaciji. To je nešto na čemu ćemo kroz ceo proces pregovaranja morati mnogo intenzivnije da radimo – kaže direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović.
Stručnjaci, međutim ističu da, iako je pomak u obrazovanju postignut, u toj oblasti ima još mnogo mesta za napredovanje, pre svega u podsticanju da se visokoobrazovani Romi po završetku školovanja zaposle.
Dragoljub Acković, zamenik direktora Kancelarije za ljudska i manjinska prava, kaže da u tome pomogne država.
Ta snaga ličnog primera, to nam nedostaje. Lakše bismo mogli da uđemo u romsko naselje i da kažemo da decu šalju u škole i na fakultete kada bi Romi koji imaju fakultete našli posao – kaže Acković.
U Kancelariji zaključuju da država mora da sprovodi mere afirmativne akcije, odnosno pozitivnu diskriminaciju, kako u oblasti obrazovanja, tako i u oblasti zapošljavanja.
Južne vesti će se u narednom periodu baviti temama koje brinu građane Srbije, a tiču se eventualnog ulaska u Evropsku uniju.
Da li će moći i dalje da slobodno putuju po Evropi? Da li će imati pristup EU fondovima? Da li će proivođači morati da menjaju svoju proizvodnju da bi je uskladili sa standardima EU ? Da li će moći da i dalje da peku rakiju?
Sagovornici Južnih vesti, o ovim i sličnim temama biće proizvođači sa juga Srbije, studenti, poljoprivrednici, predstavnici institucija…
Pokušaćemo da vam kroz više različitih priča prikažemo gledišta o EU građana sa juga, kao i to šta oni misle da će nam ulazak u EU doneti.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Što više mladih Srba, Roma i svih ostalih studira – biće bolje i njima, a i nama s njima. Učen čovek lakše nađe ili pokrene posao nego neuk, koji postaje socijalni problem.
Bravo za komentar. Drago mi je zbog ovakvih podataka. Ovo je dokaz da u Srbiji nije bitna nacionalnost. Mi ovde u nišu rome smatramo ravnopravnim nama. Tako bi trebalo da bude svuda.
Da se ne lažemo, mole ih da idu u školu uz sve besplatno.Na sve to imaju 30 bodova gratis za upis u srednje škole i fakultete u odnosu na ostalu decu plus posebne liste upisa za fakultete samo za rome
Biće ih još više ako im umesto sadašnjih 30 povećate na 60 bodova prednosti u odnosu na ostalu decu koja krvavo uče da stignu tu prednost koju obično i prestignu ali samo učenjem i radom,samo tako !
Uz te privilegije i strah profesora od njihovih NVO i moja baba bi mogla na taj način da upiše i završi fakultet.Izvinjenje mojoj babi koja je u njeno vreme završila gimnaziju što je bila retkost !
U školi 14 oktobar samo Romska deca su dobijala računare prošle godine a ove godine stipendije za vrlodobru i odličnu decu. A gde su naša deca.
Diskriminacija ide u oba smera! Vodite računa o tome!