Uz Svečanu akademiju u prisustvu predstavnika Grada i gradskih institucija, kao i brojnih niških izviđača, obeleženo je 110 godina rada, druženja, logorovanja, akcija i smotri izviđačke organizacije u Nišu. U znak zahvalnosti svim partnerima i saradnicima koji pomažu rad izviđačke organizacije duže od jednog veka, uručene su jubilarne plakete, a prikazan je i film o istoriji ove organizacije u Srbiji.
Na Đurđevdan 1911. godine osniva se prva izviđačka četa u Srbiji, a ideja se ubrzo preselila i u Niš gde je 20. juna iste godine student psihologije Panta Aranđeović formirao prvu nišku izviđačku četu pod nazivom „Beli orao“ u Gimnaziji „Stevan Sremac“. Prvu deceniju rada prekidali su nemili događaji u Nišu, ali i u celom svetu, sa izviđaštvom se nastavilo 1952. godine i od kada rade neprekidno. Od tada više od 100.000 mladih prošlo je kroz odrede kojih danas ima u svakoj niškoj opštini.
Starešina Saveza Stefan Anđelković rekao je da mladi učešćem u izviđačkim aktivnostima stiču samostalnost odgovornos snalažljivost i posvećenost zajednici, dok zajednički višednevni boravak na taborima i kampovima doprinosi njihovoj boljoj komunikaciji, saradnji i razumevanju, a pre svega razvoju timskog rada.
Kada nas pitaju šta vi to izviđate, možemo slobodno reći da mi zapravo izviđamo potrebe društva i u skladu sa njima kreiramo programe za decu i mlade kojima ćemo doprineti stvaranju pozitivnim promena u našem društvu. Na ovim principima brižljivo je kreiran današnji program Saveza izviđača Srbije i Saveza izviđača grada Niša – rekao je starešina Saveza.
Priče o drugarstvu, akcijama, logorovanju i druženju koje traju više od jednog veka našle su se i u kratkom filmu „Jedanaest priča za jedanaest decenija“ na Svečanoj akademiji.
Veliki jubilej bio je povod da se Savez izviđača zahvali Gradu Nišu, gradskim institucijama, opštinama, partnerima, saradnicima i školama kojima su dodeljene plakete. Plaketa jubileja dodeljena je i porodici preminulog Momčila Petkovića, višegodišnjeg starešine i generalnog sekretara Saveza izviđača, koji je organizovao brojne šumske škole, gradska i republika takmičenja iz smotre i na taj način dao veliki doprinos pokretu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ja sam bio u OŠ Evdard Kardelj i sećam se iz Voždove čuveni izvidjač ŠARGA ! Udruženi smo išli svuda . To su bile ljudine letovanja u Zeleniku u Čanj u Mlini u Hrvatsku .. Ovo ne znam nijednog …
Bravo kolega. Svaka čast. I vidi se da si išao samo u OŠ. Takvi ljudi su potrebni našoj Partiji
Čitajući tvoje komentare,meni deluje da si više išao oko škole.
Srecan jubilej, izvidjaci su zakon za decu, da se okrenu prirodi, budu snalažljivi