Različiti tipovi letelica, tenkova, vozova, vojnih vozila i brodova, koji su gotovo identični originalima u svemu osim u veličini, bili su izloženi u Dečjem centru u Nišu gde je oko 70 maketara iz Srbije, Rusije, Grčke, Makedonije i Bosne i Hercegovine izložilo 185 radova i nadmetalo se u veštini i originalnosti.
Da je maketarstvo, i uz cilj da predstavi što verniju kopiju originala, bliže umetnosti nego zanatu, kažu oni koji se time bave.
Kupuju se gotovi delovi, uglavnom iz inostranstva. Spajaju se specijalnim lepkovima, farbaju i gotove makete stavljaju u ambijent. Na primer, dodajete biljke, zgrade iz vremena koje želite da prikažete. Podseća na umetnost jer izražavate ono što ste sami zamislili – kaže Đorđe Miltenović iz Maketarskog kluba „Narednik Mihailo Petrović“, koji je i organizator ove izložbe.
Dopadne vam se neki istorijski period, događaj, čitali ste istorijsku knjigu i onda pravite makete da to predstavite. Neki su ove predstavili baš one avione kojima su upravljale njihove dede ili pradede – kaže Miltenović.
Maketarstvo se, dodaje on, veoma brzo razvija jer nove tehnologije omogućavaju sve precizniju izradu i najsitnijih detalja na maketama.
Najboljom maketom ove izložbe proglašen je japanski brod krstarica učesnika iz Makedonije.
Posetioci su, osim maketa, imali prilike da vide i naoružanje nalik pravom koje se koristi u sportu sličnom „paint ball“-u, a zove se „air soft“. Takmičari „pucaju“ jedni u druge iz replika vatrenog oružja koje ispaljuju kuglice od tvrde plastike.
Bilo je i predstavnika niškog „Warhammer“ kluba čiji članovi takođe prave makete, ali se sa njima igraju bacajući kockice i pomerajući ih po tabli, slično kao u šahu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ovo je samo još jedan način forsiranja nasilja i ništa više. Puške, tenkovi, bombe… kao to je umetnost, zanat – 99% ovih gluposti služi za ubijanje. I naravno, gomila markiranih prefabrikovanih setova za našu dečicu po povoljnim sajamskim cenama.
Ako hoćete da se bavite maketarstvom, onda to uradite od priručnih materijala a ovo što vam nude u kutijama je kineska plastika iz amerčkih fabrika.
Pored maketarstva mozes mnogo da saznas o istoriji ,tehnici.Ako volis pravices,ako ne volis,preskoci,plivaj dalje I cuvaj si decicu.
Šta je ovaj Ristić natarabao,zna li neko da desifruje to bulaznjenje?
Oekivao sam ovakve komentare. Samo napred gospodo, nastavite da potvrđujete da smo na začelju.
Ma,Risticu ti si neskvacen,niko ne razume tvoj suhi genije,jelte…
Novinar je zaboravio da nam saopsti jednu od kljucnih stvari-kada se manifestacija odrzala.
Макетарство се не односи искључиво на прављење „ратне“ технике,на изложби је било и возила,бродова,фигура,сф модела.Произвођачи нису „амерички“, има ту чешких,руских,немачких,кинеских,јапанских фирми,тако да овај неуки коментатор треба да се информише пре критике онога у шта се не разуме.