Testiranje za spasioce Gorske službe

autor: S.J.
spasavanje GSS Srbije
"Spasiti ljudski život, pomoći čoveku u nevolji, osnovni je zadatak GSS Srbije"; foto: GSS Srbije

Planinari, speleolozi, skijaši, alpinisti, ronioci i ostali koji žele da postanu članovi Gorske službe spasavanja Srbije mogu da se prijave za njen osnovni kurs na uvodnom testiranju koje će u Nišu  biti održano u subotu 19. septembra u 17 sati.

kurs
Kondiciona pripremljenost jedan od kriterijuma za kandidovanje na osnovni kurs; foto: GSS Srbije
Oni koji se na testiranju u parku Čair kvalifikuju za kurs obuku će u oktobru i novembru završiti na Avali, Divčibarama i Zlatiboru sa šestodnevnom završnom vežbom na Kopaoniku. Ova obuka je, kako uvaravaju u Gorskoj službi, dobra i kvalitetna tako da je „polazna tačka za stvaranje spasilačke službe koja može da odgovori na svaki izazov“.

Polaznici na kursu stiču osnovna znanja koja su im neophodna kako bi bili spremni da se odazovu pozivu službe i pruže pomoć onima kojima je potrebna. Spasiti ljudski život, pomoći čoveku u nevolji, osnovni je zadatak GSS Srbije – kažu u ovoj službi.

Na kurs se svake godine primi 40 kandidata od 17 do 35 godina, a rang-lista se pravi prema rezultatima uvodnog kondicionog testiranja, završenim obukama iz planinarskih aktivnosti, znanjima iz tih oblasti, obuci i nivou znanja skijanja, mestu boravišta i drugim kriterijumima. Oni su detaljno pobrojani na sajtu Gorske službe.

GSS Srbije su iskusni alpinisti osnovali još 1952. godine, dok je danas čini oko 250 aktivnih spasilaca, od kojih su mnogi iskusni planinari, visokogorci, alpinisti, sportski penjači, speleolozi, ronioci, skijaši i paraglajderisti.

skijanje GSS
Skijaši imaju prednost; foto: GSS Srbije
Zakonom o vanrednim situacijama, ova služba je uvrštena u činioce zaštite i spasavanja u Srbiji i definisana kao strateški partner Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije za spasavanje na nepristupačnim terenima, a njen načelnik je član Republičkog štaba za vanredne situacije.

GSS Srbije je član Međunarodne spasilačke organizacije za površinsko spasavanje – ICAR (International Commission for Alpine Rescue), kao i Evropske spasilačke organizacije za spasavanje u podzemlju – ECRA (European Cave Rescue Association).

Uvoda testiranja se ove godine tokom septembra održavaju u 13 gradova: Beogradu, Boru, Zaječaru, Kruševcu, Nišu, Požarevcu, Vladičinom Hanu, Novom Sadu, Užicu, Čačku, Kragujevcu, Raški i Ivanjici.

Autor:
S.J.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.