S obzirom na to da se novac iz leskovačkog budžeta namenjen Fondu za razvoj zaštitu sredine prethodnih godina smanjuje, kao i zbog sumnje da se taj novac ne troši na projekte koji mogu doprineti razvoju životne sredine, Udruženje Tim 42 sprovelo je istraživanje i došlo do zaključka da lokalna samouprava finansira i sufinansira veći broj projekata za izvođenje građevinskih radova, a ne ravoj ekologije.
U 2020. godini iz leskovačkog budžeta za razvoj životne sredine operedeljeno je nešto manje od 3 miliona dinara, dok je u 2021. godini ta cifra bila milion dinara manje. Pored smanjenja budžetskih sredstava, istraživači Tima 42 došli su do podataka da većina projekata koji su odobreni, zapravo predstavljaju izvođenje građevinskih radova, renoviranje i sanaciju školskih objekata.
Kako navode, svi projekti koji su dobili ”zeleno svetlo” tokom 2020. i 2021. godine imaju istu matricu – obezbeđivanje nečega što nedostaje u ustanovi i što će učenici i nastavnici koristiti da razviju svoju ekološku svest.
Sličnosti predloga projekata se još ogledaju i u nazivima prostora i prostorija koje se uređuju pa tako imamo tri Eko učionice, Eko amfiteatar, Eko medijateku i Eko baštu, dok Zeleni amfiteatar jednog podnosioca predloga projekta i Eko amfiteatar drugog podnosioca predloga projekta uređuje isti izvođač radova. Dok škole grade ili uređuju ”eko“ prostore (letnjikovce, učionice, amfiteatre, staze, holove), javno preduzeće vrši čišćenje i uređenje svog poslovnog objekta. U manjem broju projekata navedeno je na koji način su njihove aktivnosti povezane sa strateškim dokumentima, dok veći broj podnosilaca to nije učinio – navodi se u istraživanju.
Kako bi ukazali na problem, iz Tima 42 organizovali su je okrugli sto kome su prisustvovali predstavnici organizacija civilnog društva, medija, lokalnih ustanova i Odeljenja za zaštitu životne sredine. Takođe, organizatori su predložili preporuke kako da se sredstva iz Fonda koriste za razvoj životne sredine, a ne na izvođenje građevinskih radova.
Prvo je neophodno uvećati sredstva iz budžeta, precizno definisati opšti cilj konkursa, izbrisati deo koji se odnosi na izvođenje građevinskih radova i što hitnije izmeniti Pravilnik koji se odnosi na dodelu i korišćenje sredstava za finansiranje i sufinansiranje projekata iz Fonda za zaštitu životne sredine grada Leskovca – rekli su iz Tima 42.
Podsetimo, iz Udruženja Tim 42 već mesecima unazad ukazuju i na problem zagađenosti vazduha u Leskovcu, kao i to da se u tom gradu i dalje ne vrše merenja koncentracije PM10 i PM2,5 čestica, zbog čega su u centru Leskovca organizovali potpisivanje peticije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0