Tinejdžeri na sedenću: Peta škola pletenja u Pirotu

autor: Lj. F.
image00004 scaled
Škola pletenja po 5. put; foto: Media i reform centar

Jubilarna 5. škola pletenja za decu, starije, ali i turiste, održana je protekle nedelje tokom „Pirotskog leta“ u Muzeju Ponišavlja u ovom gradu. Cilj škole jeste očuvanje i negovanje tradicije, a ove godine je pripremljen rad sa motivima pirotskog ćilima.

Kako kaže predsednica udruženja “Kraljičin vez” Milica Bačević koja je pokrenula inicijativu, ovo je mali jubilej škole pletenja koju je otvorio bugarski konzul u Nišu.

On je bio predstavnik turista iz Bugarske koji su prve 3 godine dolazili kod nas. Poslednje 3 godine ih nema u tolikom broju zbog kovida, ali smo imali polaznike iz Nemačke. Prvih godina smo imali samo nekoliko tinejdžera, već 2. i 3. godine imali smo i mlađe i starije korisnike, sa iskustvom i bez iskustva. Imali smo i polaznike koje su od samog starta sa nama i kod nas su naučili da pletu i usavršili svoje veštine, pa smo na bazarima koje smo imali, postavili njihove radove na prodaju, što je za nas pokazatelj da smo uspeli da očuvamo zanat od zaborava, kao i tradiciju našeg kraja, ali i da donesemo zaradu, što je i bio cilj – kaže Bačevićeva.

pletenje
Škola pletenja traje 4 dana; foto: Media i reform centar
Radionice traju 4 dana, što je malo da se nauči pletenje, ali je dovoljno da se savladaju prve veštine i neki noviteti u pletenju, a ove godine učesnici su pripremili rad sa motivima pirotskog ćilima na pletenim proizvodima.

Nastavićemo da učimo, iscrtali smo šeme i oni će nastaviti u toku godine da se bave time, da usavršavaju tehnike i već naredne godine očekujemo više motiva i složenije stvari koje ćemo da radimo – ističe ona.

Ovogodišnja škola pletenja održava se u okviru „Pirotskog leta“, a sa udruženjem “Kraljičin vez” već 3 godine u okviru škole pletenja sarađuje članica Udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima iz Pirota Vesna Stanković.

Nama je značajna saradnja zbog socijalizacije korisnika, ali i drugih aktivnosti koje pletenje može da pomogne u razvoju dece, ali i zbog održavanja tradicije i povratka starom zanatu. Sam ambijent u muzeju je jako prijatan, a kroz rad i aktivnosti koje imamo, mi možemo našem programu uvesti dodatnu aktivnost – pletenje. Najmlađi korisnici motaju vunicu i razvijaju svoju motoriku, stariji koji su spretni koriste i igle – dodaje Stankovićeva.

bačević
Predsednica udruženja; foto: Media i reform centar
Jedna od prvih članica udruženja “Kraljičin vez” Slavica Pančić kaže da je udruženje poraslo, jer su ga na početku činile samo njih 4.

Ja sam se priključila još od prvog dana u školu pletenja. Imali smo goste, bile su devojčice iz Valjeva. Ove godine je nešto manje, jer je kraj sezone, ali imamo naše verne drugare koji svake godine dolaze. U početku smo bile četiri, sada nas je mnogo više, udruženje raste i nama to mnogo znači. Milica nas okupi jednom godišnje, lepše bi bilo da je više puta, ali za to nema sredstava. Znamo i da zapevamo posle štrikanja, uživamo u prelepom ambijentu. Ja sam već baka i zaista koristim ove dane da ih provedem lepo – ističe Pančićeva.

Iz ovog udruženja dodaju da će se škola pletenja nastaviti i ubuduće da radi na očuvanju starog zanata u ovom kraju.

Autor:
Lj. F.

Slični tekstovi

Komentari

9
  1. Ako vec zelite da sacuvate tradiciju, onda je cuvajte i u govoru. Zasto baka a ne baba? Mnogo me nervira kad cujem da deca babe i dede zovu baka i deka.

    • Zato sto je baba-otac.

      • Babo je otac. Takodje i tatko u pirotskom kraju.

      • @Babadevojka : Babo je otac , mada je to po BiH a u našim krajevima se, koliko znam , ne upražnjava … možda i da ali vrlo retko!
        U pograničnom delu a i u Pirotskom ,Palanačkom i Babušničkom kraju oca često zovu, vikaju, okaju itd … tatko, tate !

      • Gde to?

    • Ala se iznalupa druze. Baba i baka su prisutni na jugu u govoru oduvek. E sad, ako je u tvom selu bila samo “baba” to ne znaci da je tako bilo svuda.

    • Jelena, kod nas u sokobanjski kraj, otac je baštá.

      • Pa tatko,basta…bugari.

  2. Trebalo bi da pišete o školi pletenja i ostalih ručnih radova koja postoji u Nišu i radi godinu dana. Zove se“ Imam petlju“ i obuka traje 3 meseca jer za 4 dana apsolutno nista ne mozete da naučite. Potrazite ih na fb, imaju i instagram

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.