Tito ’68. o protestima pričao i sa niškim studentima

autor: A. Stankov
naslovna
Studentski bunt krenuo iz Beograda - Medicinski fakultet (4. jun. 1968); Foto: svevesti.com

Na današnji dan pre 47 godina počeli su veliki studentski protesti u Beogradu. Protestovali su i niški studenti, a sa nekima od njih nekoliko meseci kasnije u hotelu “Ambasador” razgovarao je i lično Josip Broz Tito, predsednik SFRJ.

tito uni
Tito nakon protesta bio rad gost niškog Univerziteta (1971); Foto: Muzej arhiva Jugoslavije
Studente su na protest naterali problemi koji umnogome podsećaju na današnje – loša ekonomska situacija, hronična nezaposlenost i zabrinutost za dalju budućnost zemlje.

Protesti 1968. godine trajali su od 2. do 9. juna, a prekinuo ih je Tito priznavši na neki način da su studenti u pravu.

Nekoliko meseci kasnije, tokom četvrte posete Nišu, 21. oktobra 1968. godine, maršal je razgovarao sa niškim studentima. Kustos Muzeja arhiva Jugoslavije Radovan Cukić kaže da se tada pažnja posvećivala političkom i privrednom razvoju grada.

Zanimljiv je razgovor koji je Tito 1968. imao sa niškim omladincima koji su nedavno primljeni u članstvo SKJ. Isticao je tada u više navrata dešavanja na Beogradskom univerzitetu od pre nekoliko meseci, koja su svakako dosta uticala na njegovo samopouzdanje. Odatle i saveti i preporuke da se u univerzitetsku nastavu uvede više teorijske i marksističke nastave, ali i da u članstvo SKJ treba primati više mladih radnika – kaže Cukić.

tito bubanj
Pre razgovora sa omladincima Tito posetio Bubanj (1968); Foto: Muzej arhiva Jugoslavije
Razgovor je, kako kaže Cukić, usledio nakon posete Bubnju i sastanka sa predstavnicima grada, tadašnjim predsednikom Opštine Niš Žarkom Radičevićem i sekretarom Opštinskog komiteta Veselinom Ilićem.

Tito je te revolucionarne godine Niš posetio u sklopu posete jugu Srbije, a u najvećem gradu ovog regiona za vreme svoje vladavine bio je 5 puta.


Bunt isplivao na kulturnoj manifestaciji

studenti tramvaj
Među studentima parole „Dole crvena buržoazija“, „Izvozimo ljude kao smrznutu govedinu“; Foto: politikin.zabavnik.co.rs
Te 1968. godine sve je krenulo 2. juna u Beogradu na manifestaciji “Karavan prijateljstva ‘68”. U sali u kojoj se održavala priredba nije bilo mesta za sve studente, već samo za brigadire. Oni koji su ostali napolju otpočeli su protest koji je prerastao u borbu sa policijom.

Već trećeg juna, nakon sastanka studenata u glavnom gradu, krenulo se u masovne proteste. Incidenata je bilo na više lokacija u Beogradu, a pamti se onaj na mestu gde je danas bivša kineska ambasada kada su, prema nezvaničnim informacijama, stradala 4 akademca, jer je policija koristila vatreno oružje.

studenti
Incident „kod nadvožnjaka“ (1968); Foto: jna-sfrj.com
Vođe revolucije bili su Vladimir Mijanović, Sonja Liht i Đorđije Miljanović, a po završetku demonstracija oni su izbačeni sa fakulteta i oduzeti su im pasoši.

Tito je 9. juna “priznao poraz” rekavši “da je svestan da je ogroman deo studeanta poštena omladina o kojoj država nije vodila dovoljno računa”.


Nišlije se priključile 3. juna

Grupa od oko 500 niških studenata svoje demonstracije otpočela je u noći između 3. i 4. juna. Oni su, kako piše u “Niškom leksikonu”, krenuli iz Studenstkog doma i došli do zgrade Univerziteta gde im se pridružilo još 200 kolega.

Ogorčeni na svoje rukovodstvo koje je u protestnom telegramu osudilo beogradske studente, traže da se pošalje novi telegram podrške zahtevima beogradskih studenata, što je i učinjeno – piše u “Leksikonu”.

studenti yahtevi
Da li bi i studenti danas zahtevali nešto slično?; Studentski zahtevi iz 1968; Izvor: znaci.net
Rasprava u Rektoratu je okončana tako što je dogovoreno da se 5. juna održe na svim fakultetima zborovi nastavnika i studenata kako bi se rešila pitanja na kojima insisitiraju studenti.

Socijalni položaj i mogućnost zapošljavanja bile su glavne teme. Desetak dana kasnije Savet niškog Univerziteta usvojio je zaključke koje je sačinila Komisija sastavljena od predstavnika fakulteta, studenata i niške opštine – piše u “Leksikonu”.

Studentima su tokom protesta podršku pružali radnici MIN, EI, DIN, “Jastrepca”, “Vulkana”, Robne kuće i Sekretarijata Opštinskog komiteta SKS.

Kako piše u knjizi istorijskih pojmova Niša, nakon bunta nije bilo respresija, progona i pretnji isključenjem sa fakulteta ili iz Saveza komunista.

Autor:
A. Stankov
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.