Tri dobitnika „svetosavskih nagrada“ iz Niša

Izlozba Skola mode i lepote
Izložbe su česta aktivnost đaka Škole mode i lepote

„Svetosavska nagrada“, koja se za doprinos obrazovanju i vaspitanju dodeljuje na nacionalnom nivou, u Nišu su dobili Škola mode i lepote, nastavnik Gimnazije „Svetozar Marković“ i profesor Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja.

Škola mode i lepote jedna je od 3 nagrađene srednje škole u Srbiji, profesor matematike u Gimnaziji „Svetozar Marković“ Miloš Milosavljević ovu nagradu je dobio u kategoriji nastavnika, a profesor Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Nenad Živanović u kategoriji visokog obrazovanja.

Kako piše u obrazloženju Ministarstva prosvete, Škola mode i lepote je nagradu zaslužila tradicijom od 130 godina, učešćem u švajcarskom projektu „Jednake šanse u srednjoškolskom obrazovanju“, kvalitetom nastave i uspesima na takmičenjima.

– Za poslednjih 20 godina smo na republičkim takmičenjima osvojili više od 60 nagrada za jedno od prva 3 mesta. Mi smo 5 godina prvaci Srbije u ličnim uslugama. A sve to postižemo jer smo složan kolektiv čiji se nastavnici stalno stručno usavršavaju – kaže direktorka Škole mode i lepote Mirjana Ristić.

Miloš Milosavljević, koji u svojoj bivšoj gimnaziji predaje matematiku učenicima nadarenim za matematiku i fiziku, nagradu je dobio na predlog Društva matematičara Srbije. Zbog pripremanja učenika za takmičenja, Milosavljević je napustio posao asistenta na PMF-u.

– On se nesebično daje. Moram da priznam da je danas mnogo manje entuzijazma u podučavanju nego ranije, ali Miloš je zaista izuzetak. To pokazuju i izuzetni uspesi na međunarodnim takmičenjima njegovih učenika – kaže Olga Dragojlović, direktorka Gimnazije „Svetozar Marković“.

Treći niški dobitnik „svetosavske nagrade“, profesor u penziji Fakulteta sporta Nenad Živanović, kako piše u obrazloženju Ministarstva, „ne tretira fizičku vežbu kao telesnu kretnju“, već kao „blagodetnu hranu“. Na osnovu te ideje izgradio je sopstveni pravac razvoja fizičke kulture koji je nazvao „teoantropocentrizam“. 

– Sport gledam kroz hrišćansku antropologiju. U hrišćanstvu ni čovek, ni Bog nisu toliko važni pojedinačno koliku važnost ima bogočovek. Zato sam fizičku vežbu ponudio kao blagodetnu hranu. Ona se posmatra kao kretnja ka boljem – objašnjava Živanović.

On je odlikovan „zlatnim krstom“ FIEP-a, koji je za 90 godina postojanja ove organizacije dobilo samo 5 evropskih i 15 svetskih stručnjaka.

Na svečanosti održanoj 27. januara dodeljeno je ukupno 25 „svetosavskih nagrada“, koje predstavljaju priznanje za doprinos unapređenju obrazovno-vaspitne prakse i razvoju naučnih dostignuća tokom prethodne godine. 

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.