Da tužioci proveravaju sve navode, krivične prijave, kao i novinarska istraživanja, potvrđuje i zamenik javnog tužioca u Višem javnom tužilaštvu u Nišu Andrija Ivić. Dodaje da razume interes javnosti za mnoge slučajeve, ali podseća da za sve u postupku važi pretpostavka nevinosti.
Pre 7 godina istrage su postale tužilačke, jer su ukinute istražne sudije. U Nišu radi Osnovno i Više javno tužilaštvo, a razlika je u delima koje pokriva – Više je zaduženo za krivična dela za koja je zaprećena kazna od 10 i više godina, kao i za neka posebna dela, kao što je nasilje na sportskim priredbama.
Građani se često žale da sporost pravosudnog sistema, prenatrpanost predmetima mnogi vide kao problem,a tužilac Ivić koji je s druge strane objašnjava da su izazovi različiti, a neki su – zakonska rešenja koja usporavaju postupak, manjak zamenika, kao i manjak osoba i prostora.
I to dosta usporava postupak. Mada se mi trudimo da maksimalno bude brzo – kaže tužilac Ivić.
Tužilac kaže da se svi zalažu za veću transparentnost, da niko ništa ne želi da krije, ali podseća da niko nije kriv dok se to ne dokaže u sudskom postupku i ne potvrdi pravosnažnom i izvršnom sudskom presudom.
Istraga je tajna dok se ne potvrdi optužnica. Treba zaštititi i oštećene – žrtve. Ja sam za transparentnost, ali mora se voditi računa o ljudskim pravima, o prezumpciji nevinosti – objašnjava tužilac Ivić.
Kad se ukine pritvor nekom osumnjičenom to se često među građanima dočeka “na nož”, ali tužilac podseća da to što je neko u pritvoru ne znači da je kriv, kao što onaj koji je pušten iz pritvora – nije oslobođen.
Pritvor je mera obezbeđenja prisustva okrivljenog – da ne pobegne, da ne utiče na svedoke, saizvršioce, da ne ponovi krivično delo, kad postoji uznemirenje javnosti. Ali, to je samo mera obezbeđenja. Nije dokaz da je kriv ako je neko pritvoren. Kao što i onaj koji je pušten iz pritvora, ne znači odmah aboliciju i oslobođenje – napominje Ivić.
Građani i novinari se često pitaju proverava li tužilaštvo navode koji se iznose u istraživačkim pričama ili medijskim istupima.
Ne znači da ako nema nikakvog glasa, da se ništa ne preduzima – naglašava Ivić.
Umesto tišine, tužilac predlaže da se u medijski zanimljivim slučajevima, treba prezentovati i ishod tužilačkog rada.
Ima milion indicija. Krivičnim prijavama bavi se tužilaštvo i proverava se. Sve krivične prijave i navodi se proveravaju. Tužilac je to dužan po samom zakonu, a i kad nešto čuje da postupi po tome – objašnjava Ivić.
Inače, Ivić je bio jedan od predavača na projektu “Jačanje kapaciteta za vladavinu prava – jug Srbije” koji okuplja mlade pravnike i novinare kako bi tema o reformi pravosuđa prešla okvire Beograda. Projekat organizuju Fondacija za otvoreno društvo i Odbor za ljudska prava.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Zato im u tužilaštvu stoje „u fioci“ predmeti po 5 – 6 godina,do zastarelosti krvičnog dela!
Pravda u Srbiji se zasniva : ko koga ima i koliko ima!
Nije potrebno da stoje po fiokama! Uvidom u odredjeni broj predmeta uočićete loše/šture optužnice koje su rezultirale oslobađajućim presudama.. U takvim predmeti tužilaštvo “ vruć krompir “ prebacuje na sud ili policiju, kako bi sebe zaštitili.. “ neko drugi je kriv, mi samo rukovodimo istragom „
Super. Pogledajte, molim Vas, i novinarske članke vezane za Krušik, Savamalu, tetku iz Kanade, diplome i doktorate… Verujem da ćete dobiti ideju.
Lepo rečeno ali u zavijenoj formi! Govorite o broju predmeta, tehničkoj podršci, saradnicima, a prikrivate osnovne činjenice! Koliko je protivpravne imovine/pmv/novca oduzeto u istragama od perioda novog ZKP (oktobar 2013)? U koliko predmeta je potpisan sporazum o priznanju krivice sa minimalnom kaznom? HITNO VRATITI INSITUT ISTRAŽNOG SUDIJE !