Pošto su čuli da će umesto živih stabala na šetalištu u Aleksincu nakon rekonstrukcije biti postavljene veštačke palme, građani su pokrenuli onlajn peticiju protiv seče drveća. Iz Opštine Aleksinac uveravaju da će staro drveće zameniti mlađe sadnice, a plastične palme se ne pominju ni u tenderskoj dokumentaciji za ovaj projekat.
Aleksinčani koji su se obratili redakciji naveli su da ovim gradom kruže informacije da bi drvored po kojem je njihovo šetalište i prepoznatljivo, biti zamenjen veštačkim palmama koje bi trebalo da imaju solarne panele i istovremeno da služe za punjenje telefona.
Pokrenuli su i peticiju „Stop sečenju drvoreda u centru Aleksinca“, nezadovoljni što će plastika zameniti pravo drveće koje osim hladovine, obezbeđuje i čist vazduh. Peticiju je dosad potpisalo više od 600 građana.
Neću da gledam veštačko drveće, tj. plastiku, već prirodu i da dišem čist vazduh. Drugo neću takođe ni da gledam pljačku i pranje para preko istih – napisao je jedan potpisnik.
Međutim, portparol ove Opštine Stefan Đurić demantovao je informaciju da će centar Aleksinca posle rekonstrukcije „krasiti“ veštačke palme uz napomenu da drveće od plastike nikada nije ni bilo u planu.
Stabla lipe će, kako je naveo, biti zamenjena novim, mlađim sadnicama javora.
U centru Aleksinca neće biti postavljeno veštačko drveće tokom rekonstrukcije ulice, već će stara stabla biti zamenjena novim petogodišnjim stablima. Kako su to pretežno stabla lipe koja je alergen, bilo je neophodno zameniti stabla postavljanjem vrste javora sa krupnim lišćem koje neće smetati atmosferskoj kanalizaciji, a koje, po projektantima, odgovara pešačkoj zoni – napisao je Đurić.
Portparol Opštine je rekao i da bi rekonstrukcija trebalo da počne do kraja aprila, kao i da je rok za zavšetak 7 meseci.
Radovi se delom finansiraju parama iz republičkog budžeta preko Ministarstva privrede, koje je sprovelo javnu nabavku, dok će se delom finansirati iz aleksinačkog budžeta.
Na šetalištu bi, prema najavama, trebalo da se zameni kanalizacija i izgradi nova atmosferska, zameni rasveta, da se izgradi fontana na Trgu, kao i da se se sve poploča granitom.
Inače, rekonstrukcija košta oko 171 milion dinara, piše u odluci o dodeli ugovora grupi ponuđača iz Niša i Aranđelovca, koji će izvoditi radove.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A mozete li vi pametnjakovici da isecete jedno starije na cijem mestu cete postaviti mladu sadnicu, a drugo starije da ostavite jos godinu dve, pa opet trece mlado i tako dok mladi ne porastu…jer kad odmah okastrite sve potrebne su godine dok ima malo hlada… i sta radite vise, celu Srbiju posekoste dok se u svetu ozelenjuju gradovi vise nego ikada?!
To mi je nekako više u duhu Jagodine.