Problem meštana sela na Staroj planini i Rakite u babušničkoj opštini preseliće se, makar na jedan dan, u glavni grad Srbije. Nakon nekoliko više manjih protesta i centralnog u Pirotu koji je okupio najveći broj aktivista, ljubitelja prirode i reka iz Inicijative Odbranimo reke Stare planine održaće konferenciju za medije u četvrtak u Beogradu na kojoj će se najaviti veliki protest u prestonici, a govoriće se i aktuelnim dešavanjima sa izgradnjom mini-hidroelektrana na jugoistoku Srbije.
Na konferenciji, koja će se održati u „Kući ljudskih prava i demokratije“ u četvrtak od 12 sati, biće reči o pogubnim posledicama gradnje MHE, trenutnim dešavanjima u Rakiti i daljim aktivnostima ORSP, a centralna tema biće najava protesta u Beogradu koji će se održati, kako kažu iz Inicijative, najverovatnije posle Nove godine.
Aleksandar Jovanović Ćuta kaže da su u toku pripreme za protest.
Priključiće se aktivisti iz Crne Trave, Vlasotinca, sa reke Mlave, a poziv je upućen svim borcima u Srbiji koji hoće da se priključe sveopštoj borbi za očuvanje svojih reka. Ideja je da se organiže zajednički front na svim mestima gde su napadnute reke. O detaljima ćemo upoznati sve na konferenciji – kaže Jovanović.
Pored Jovanovića, o sudbini planinskih reka govoriće i Aleksandar Panić, Desimir Stojanov i Goran Tokić. Nakon konferencije, ORSP će nastaviti svoje aktivnosti u Rakiti, gde je trenutno epicentar borbe za očuvanje planinskih reka, a o čemu nisu hteli da raspravljaju odbornici na sednici lokalne Skupštine u Babušnici.
U subotu ćemo se opet skupiti u većem broju da pružimo podršku meštanima sela, organizovaćemo akciju čišćenja reke, dok će se u sali održati projekcija filma Tamna senka zelene energije, a biće održan i koncert ambijentalne muzike – dodaje Jovanović.
Podsetimo, Vrhovni kasacioni sud poništio je presudu Upravnog suda u Beogradu od aprila ove godine kojom je poništeno rešenje Ministarstva za zaštitu životne sredine kojim se sprečava izgradnja hidroelektrane “Pakleštica” na reci Visočici na Staroj planini.
Aktivnosti ljubitelja prirode i ekološki svesnih građana povećale su se presudom Upravnog suda kojom je sud „stao na stranu“ privatnog investitora koji planira da gradi mini-elektrane. Evropski pokret za vodu pružio je podršku borbi za očuvanje reka Stare planine. Jedan od aktivista Inicijative Aleksandar Panić nakon protesta u selu Topli Dol pored Pirota rekao je da će možda doći vreme da se njihove aktivnosti radikalizuju.
Dekani beogradskih fakulteta uputili su otvoreno pismo ministru ekologije Goranu Trivanu i gradonačelniku Pirota Vladanu Vasiću u kome navode da će izgradnja mini-hidroelektrana uništiti vredne vodne resurse u Srbiji.
Meštani sela Temska i drugih sela na Staroj planini, već 2 godine vode borbu za očuvanje svojih reka, a inženjer Dragan Josić je optužio jednog od vođa protesta za gradnju mini-hidrocentrala. Aktivisti Inicijative Odbranimo reke Stare planine, „oslobodili“ su Rudinjsku reku, a posle skoro 2 godina, gradonačelnik Pirota je pozvao borce za očuvanje reka Stare planine na sastanak, koji je po njihovim rečima, bio običan cirkus.
Aleksandar Jovanović Ćuta je u gostovanju u emisiji „15 minuta“ rekao da je gradnja mini-hidroelektrana na Staroj planini zločin nad prirodom i ljudima, dok su građani sakupljali potpise za Unesko peticiju. Ministar ekologije Goran Trivan u izjavi za Insajder rekao je da se neće pomiriti sa gradnjom hidroelektrana u zaštićenim područjima.
Meštani sela Stare planine, ali i zvonačkog kraja mesecima protestuju protiv izgradnje malih hidroelektrana na zaštićenim područjima, a Aleksandar Jovanović, koji je jedan od najglasnijih boraca za očuvanje prirode u ovom kraju, odbio je da u ime Saveza mesnih zajednica primi zahvalnicu Ministarstva ekologije, povodom dana zaštite životne sredine.
Savez mesnih zajednica Stare planine se već godinu dana aktivno bori protiv gradnje malih hidroelektrana na Staroj planini, a tek nedavno je reagovao ministar zaštite životne sredine Goran Trivan, koji je rekao da bi gradnji trebalo da se stane na put, jer to narušava netaknutu prirodu. Jovanović je svoj problem izneo i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću prilikom njegove posete Pirotu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Više je nego očigledno da su investitori u te male elektrane izračunali da će se od njih debelo omrsiti, i za ,,uspeh“ projekta dozvolili da se ugradi neko moćan koji će da gura njihovu stvar. Ko se još sekira za ekologiju i za budućnost tamo neke Rakite, Temske, Stare planine… i njihovih žitelja. Dok mogu da se ugrađuju i otimaju, nije ih briga ni za Srbiju globalno, samo deklarativno. Sramota.
Vratite jugoistok Srbije Bugarskoj i resen problem. Jugoistok jekroz istoriju vise bio Bugarska nego Srbija i bilo nam je mnogo bolje.
Bravo,u sred srede..Welcome to EU.
Svaka čast na istrajnosti!
N E Z A M H E !
Ako ćemo pravo sve je to šopluk!Guglajte i čačkajte malo po internetu.Kad sam 87 bio u Sofiju i vozio se vozom sa jednima iz centralne Bugarske rekli su da Sofijance zovu šopima.Oni bolje poznaju ko je šta i ko je ko,nego mi.A da Vam kažem pravo briga me,jedno je istina a to je da smo od majmuna,samo malo napredniji u smislu da imamo puške da branimo svoje drvo banana!