U KC Niš u znak zahvalnosti postavljen portret škotske doktorke

autor: J. C. M.
bista kc elsi foto kcnis
Ova humanitarka je osnovala poljsku bolnicu i u Nišu; foto: KC Niš

Doktorka i veliki humanista Elsi Inglis, koja je u Srbiji tokom Prvog svetskog rata osnovala nekoliko Bolnica škotskih žena i pomagala ranjenicima, dobila je počasno mesto u Kliničkom centru u Nišu – u holu Klinike za bolesti uva, grla i nosa postavljen je bareljef sa njenim portretom.

Kako saopštavaju iz KC Niš, baraljef je svečano otkriven danas, a ceremoniji je prisustvovao i ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Kif.

Srećan sam i zadovoljan, što je ovo još jedan način da pokažemo koliko je prijateljstvo između naša dva naroda, kao i da je naša lekarka dr Inglis, kada je to bilo najteže, pomagala srpskom narodu – izjavio je ambasador Kif.

Elsi Inglis je zbog svoje dugogodišnje humanosti i zalaganja dobitnica mnogih odlikovanja, među kojima je i najviše srpsko odlikovanje „Orden belog orla“. Bistom su, kako objašnjavaju u rukovodstvu ORL Klinike, želeli da joj odaju počast i otrgnu njena dela od zaborava.

Dr Elsi Inglis je mnogo učinila za naš narod i tada i rizikovala svoj život da bi pomogla u lečenju, tako da sam izuzetno ponosan što smo kao kolegijum i rukovodstvo Klinike, u saradnji sa Upravom, baš na ovaj način odlučili da ovekovečimo njenu ulogu u istoriji zdravstva i što će nas ova bista svakodnevno podsećati – rekao je Dušan Milisavljević, rukovodilac Klinike za bolesti uva, grla i nosa.

Škotske humanitarke su tokom epidemije pegavog tifusa delovale u mnogim srpskim gradovima, poput Niša, Valjeva, Kragujevca, Mladenovca, Požarevca, Vrnjačke Banje, Čačka, Vranja, Bajine Bašte. Elsi Inglis umrla je 1917. godine u 53. godini života, a na samrti je zamolila svoju vladu da za Srbe obezbedi sanitetska vozila i nesmetani rad vojnih bolnica.

Autor:
J. C. M.

Slični tekstovi

Komentari

3
  1. I ja bih tudjim parama. Parama Srbije.

  2. Zasto se klanjamo onima koji su nas u medjuvremenu unistili???

    • Red je da se pre komentara upoznate sa cinjenicama. Prva činjenica je da Velika Britanija nije samo drzava zlih i odvratnih Engleza! Druga činjenica je da su Škotlanđani deo te državne zajednice. Treća činjenica je da Škotlanđani imaju ne samo pozitivno, nego i vrlo visoko mišljenje o srpskom narodu. I četvrto za razliku od opisanih Engleza i divljih Iraca, i Velšani su na našoj strani.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.