U KC Niš učili lekare i sestre kako da se ophode prema pacijentima

autor: V. Milić
Lekari ilustracija foto V Milic jpg
U Vladičinom Hanu više od 20 medicinskih radnika već mesec i po dana čekaju rešenja;Ilustracija; Foto: V. Milić

Oni koji krenu na lekarski pregled ili se nađu u bolnici kažu da moraju da se naoružaju strpljenjem, dok s druge strane zdravstveni radnici ističu je problem u tom što nema dovoljno lekara i drugih medicinskih radnika. Zbog ovakvih okolnosti često se dešavaju sukobi i nerazumevanja između pacijenata i zdravstvenih radnika, a na koji način bi lekari i sestre trebalo da se postave u odnosu na pacijente, predočeno im je na kursu koji je održan u Kliničkom centru u Nišu.

Velika je razlika u tome da li će pri ulasku pacijenta u ordinaciju lekar uopšte obratiti pažnju na njega ili neće, a preporuka Republičke stručne komisije za podršku pacijentima je da se lekar čak i pozdravi sa pacijentom.

Brosura Dobra komunikacija sa pacijentima foto V Milic
Imaju li lekari i medicinske sestre uslova da usvoje preporuke? Foto: V. Milić

Članica ove komisije sa grupe za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu Tamara Klikovac objašnjava da je jedna od osnovnih preporuka medicinskim radnicima da obrate pažnju čak i na neverbalnu komunikaciju.

Sasvim je druga situacija kada lekar odvoji vremena, uljudno ustane, pozdravi se, pruži ruku. Korektno ispoštuje pacijenta i porodicu. Druga preporuka je da rečima primerenim i razumljivim svakom pacijentu objasni, a ne da koristi stručnu terminologiju. Treća stvar je da, ukoliko nešto ne zna, to pošteno kaže i uputi kolegi dalje, izađe u susret potrebama tog konkretnog pacijenta – kaže doktorka Klikovac.

Na kursu su učili i kako da prepoznaju pacijente u različitim afektivnim stanjima, da ne bi upadali u konflikt sa njima, već umeli da smire situaciju.

Znamo da je medicinsko osoblje svakodnevno pod jako velikim pritiskom, veliki je broj pacijenata, a mali broj raspoloživih kapaciteta. Oni su podložni profesionalnom stresu i sindromu izgaranja, i upravo je kurs organizovan sa ciljem da im se pruže adekvatne metode samopomoći i što bolje lične organizacije da bi bilo što adekvatniji u kom sa pacijentima – dodala je Klikovac.

Anketa

Da li ste zadovoljni komunikacijom sa zdravstvenim radnicima?

  • Ne
    400 / 65%
  • Delimično
    136 / 22%
  • Da
    71 / 12%
  • Nemam stav
    10 / 2%

Ukupan broj glasova: 617

Loading ... Loading ...
Ono što su sami lekari i sestre istakli kao problematično je da ih to što imaju previše posla sprečava da se posvete komunikaciji sa pacijentima. Osim manjka kadrova, pojedini ističu kao problem i to što pacijenti često insistiraju samo na svojim pravima, bez razumevanja kako funkcionišu procedure u zdravstvu.

Pacijenti, s druge strane, kažu da imaju različita iskustva, posebno oni koji su bili na kliničkom lečenju.

Na pojedinim klinikama je medicinsko osoblje korektno i predusetljivo, pomažu pacijentima u oporavku. Na nekim drugim uopšte ne mare za nas pacijente i ne pomažu nam da se oporavimo – kaže jedna Nišlijka.


Oboleli od raka nemaju adekvatnu podršku

Kurs za medicinske radnike foto V Milic
Medicinski radnici prošli kurs i dobili brošure; Foto: V. Milić
Iz Republičke stručne komisije za podršku pacijentima posebno ističu kao problem nedostatak psihoonkologa, odnosno onih lekara koji su podrška obolelima od raka.

U svetu na jednog psihoonkologa ide do 30 pacijenata, dok kod nas i po 10.000 obolelih može da se osloni na jednog. Dok ne bude razvijena ta služba, treba da jednim delom obavljamo taj posao adekvatnije – rekla je predsenica Komisije Đerđi Šarić.

Oni koji su bili na kursu dobili su i brošure Dobra komunikacija sa pacijentima, a bilo je medicinskih radnika i iz drugih gradova sa juga Srbije.

Autor:
V. Milić
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

15
  1. Doktorima svaka čast!
    Ali sestre su toliko bahate i bezobrazne da nemam reci. One i ne znaju za komunikaciju a kamo li za saradnju.
    Naravno, ima vrlo malo izuzetaka.

  2. Slažem se da je manjak kadrova i to je veliki problem.. Za KC u kome se leči veliki broj gradjana trebalo bi promeniti organizaciju rada i povecati kapacitete u svakom pogledu narocito za ambulante jer je sadasnji prostor neadekvatan i moze se reci da su pacijenti diskriminisani i vise jedan drugom na glavu.. Nema mesta ni za stajanje..

  3. HAaaaahahahahahahaaaaaa!!!! Ne zasmejavajte nas, molim vas! Oni bi svi trebalo DOZIVOTNO svaki dan da idu na ta predavanja! Sta treba uopste pricati kad svi ti vajni medicinski radnici odmah odbrusuju da nemaju dovoljno kolega i radnika i da imaju previse posla?? To im je izgovor za sve. Svaki dalji komentar je apsolutno suvisan. Pacijenta NE INTERESUJU njihovi unutrasnji, poslovni problemi.

  4. Ima ljubaznih, ali ima i arogantnih i nekulturnih među zdravstvenim radnicima. Tako isto i među pacijentima. Nije do struke-do osobe je. Ljubazni i vaspitani će i bez obuke biti takvi. Ostalima obuka i brošura neće pomoći…

    • Pravo u centar. Ali nadam se da ce im obuka pokazati da moze i drugacije.

  5. u toj zgradi koja je nahvaljena kao TajMahal pacijenti nemaju u toaletima ni papira niti peskira.Kako da budu opusteni,smireni sestre , lekari i pacijenti.Eto na sitnici objasnjen sukob a uzrok je ,,treca strana,,koja nas vodi u svetlu buducnost.Nezadovoljni ljudi ne mogu biti srecni bilo da su lekari,profesori,spremaci.Osecanje slobode i vaznosti u doprinosu zajednci su osnove zdravog drustva.

  6. Ма сви они имају одличан однос са пацијентима њихових породица, пријатеља и познаника. Свакоднево сестре „јуре“ са одељења на одељење и спроводе своје пацијенте а онај ко нема никог је малтретиран до изнемоглости. Када упутите приговор да сте незадовољни односом према вама као пацијенту онда вам „одговорни“ руководилац одговори да је то птви пут да се догодило у њиховом колективу.

  7. Kurs je mogla da odrzi dr Snezana Zdravkovic, pedijatar Doma Zdravlja. Ni najmanja neprijatna situacija sa njom za 8 godina, predusretljiva, posvecena, izvanredan dijagnosticar, lekar bez trunke sujete, a na prvom mestu COVEK.

  8. Užas. To su trebali da nauče jos dok suše školovali

    • To se uči od rođenja: od roditelja,u školi,u društvu…..

  9. Kakva ljubaznost u bolnici. Oni lece posle bolnickog lecenja, ali samo na recept.

  10. Nek daju narodu da kupuje sve lekove u apoteci bez lekova ali da ih ne poskupljuju. Ionako se mnogo brinu za pacijente. Ovo smes,ovo ne.

  11. To je nesto kao kad umesto Metatrexata,Penicilamina,Ciklosporina daju Panadol ili Kafetin.

    • Управо то и раде старијим онколошким пацијентима на Хематологији!

  12. Lekar treba da bude stručan, a konobar ljubazan!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.