U Kuršumliji obeležavaju Dan oslobođenja od Turaka

Screenshot 2023 01 12 at 14 51 33
Otvaranje spomenika oslobodiocima od Turaka; Foto:Opština Kuršumlija

Građani Kuršumlije će i ove godine obeležiti 146 godina od dana kada su srpski vojnici po drugi put u mesec dana 1878. godine ušli u Kuršumliju i oslobodili je nakon 424 godine vladavine Osmanlija. Parastos oslobodiocima Kuršumlije od Turaka održaće se u petak, 19. januara u parku Topličkog ustanka u 11 sati.

Istoričar Darko Žariž kaže da je srpska vojska prvi put oslobodila Kuršumliju 25. decembra 1877, ali su se već posle nekoliko dana povukli nakon kontraofanzive Turaka.

turci
Slika iz vremena Turaka u Kuršumliji; Foto: Opština Kuršumlija

U borbama na Mikuljanskom visu Turci su bili potisnuti pa su srpske snage ušle u Kuršumliju 25. decembra 1877. godine. Međutim, već početkom januara 1878. Hafis-paša je iz pravca Kosova i Metohije sa 6.000 vojnika, 4.000 Arnauta i dva eskadrona konjice, krenuo u pravcu Kuršumlije. Bez ozbiljnije podrške iz pozadine, Ibarska divizija pod komandom pukovnika Stevana Biničkog, sastavljena od šest bataljona koja je ranije oslobodila Kuršumliju, posle kraćih borbi, bila je primorana da na Božić 7. januara 1878. godine taj grad preda Turcima – kaže Žarić.

Ubrzo, nakon pada Kuršumlije Moravski korpus pod komandom pukovnika Milojka Lešjanina dobio je zadatak da napreduje ka Kuršumliji i posle osvajanja turskih rovova na Samokovu i preko Prepolca, izbije na Kosovo.

Hafis-paša je svoje trupe povukao na liniju Samokovo – Prepolac, gde je organizovao otpor.

manastir
Turci vladali Kuršumlijom 424 godine pre nego da je oslobođena; Foto: Lj. M.

Jedinice Moravske divizije su bez borbe ušle u Kuršumliju 19. januara 1878. godine. Već sledeći dan započela je najkrvavija bitka u ovom ratu – borba na Samokovu u kojoj je poginulo oko 300 srpskih vojnika – naglašava Žarić.

Posle potpisanog primirja Rusije sa Turskom 31. januara 1878. u Jedrenu, obustavljaju se dalja ratna dejstva, a nakon pregovora i odluka Berlinskog kongresa, cela Toplica je pripojena Srbiji.

U centru Kuršumlje se nalazi spomenik oslobodiocima od Turaka 1877-1878. godine i to je ujedno i jedini spomenik u Toplici koji je podignut nastradalima u ratu sa Turcima.

Spomenik je podignut 1896. godine od priloga građana i kralja Aleksandra Obrenovića.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.