Već godinama Udruženje ”Tim 42” pokušava da na različite načine Gradskoj upravi ukaže na problem zagađenosti vazduha u Leskovcu, a poslednji u nizu pokušaja bio je prigovor na rad Odeljenja za zaštitu životne sredine zbog nepotpunih merenja štetnih materija i čestica. Međutim, prigovor je odbijen uz obrazloženje načelnika Gradske uprave Miloša Cvetanovića da je on nepotpun i neprecizan, pa zbog toga iz ”Tima 42” sumnjaju da načelnik izbegava da izvrši kontrolu Odeljenja i tako krši Zakon o opštem upravnom postupku.
Da je Leskovac među gradovima sa najzagađenijim vazduhom u Srbiji pokazalo je i istraživanje BOŠ-a, ali Leskovčani zvanične podatake o vazduhu koji udišu i dalje ne dobijaju redovno i potpuno od strane lokalne samouprave, iako je Kratkoročni akcioni plan za zaštitu vazduha na teritoriji Leskovca krenuo da se primenjuje u februaru ove godine.
Ipak, iz ”Tima 42” kažu da trenutno tri od četiri merenja nisu uvedena, te da se samo vrši merenje koncentracije suspendovanih PM 10 čestica.
Međutim, tri od četiri navedenih merenja nije uvedeno (PM 2.5 čestice, ugljen monoksid i prizemni ozon). Zbog toga smo uputili prigovor na rad ovog odeljenja načelniku Gradske uprave grada Leskovca koji je nadležan da taj rad kontroliše. Ali, umesto kontrole rada svojih službenika dobili smo zahtev za preciziranje našeg prigovora, uz obrazloženje da je prigovor neuredan, nepotpun, neprecizan i treba ga urediti, upotpuniti, precizirati ili će isti biti odbačen – kažu iz Tima 42.
Ističu i da su u prigovoru navedeni precizni zahtevi, kao i da Gradska uprava treba da se pozabavi kvalitetom vazduha i radom nadležnog Odeljenja, a ne da li su prigovori potpuni ili ne.
Načelniku Gradske uprave, na primer, nije jasno kome je prigovor upućen (iako to jasno stoji u naslovu prigovora), po kom dokumentu Odeljenje za zaštitu životne sredine nije postupilo (iako je navedeno u tekstu prigovora), kada i od kog organa je usvojen Kratkoročni akcioni plan za zaštitu vazduha (iako bi kao načelnik Gradske uprave morao to da zna). Na ovaj način, načelnik zloupotrebljava Zakon o opštem upravnom postupku kako bi izbegao da izvrši kontrolu rada Odeljenja – navode iz Udruženja.
Dodaju i da je Gradska uprava Leskovca prošle godine odbila kao neosnovane preko 700 prigovora građana podnetih zbog toga što merenja nisu vršena, kao i što nema automatske merne stanice za kvalitet vazduha, a da će se posledice zagađenosti osetiti tokom zimskih meseci.
Podsetimo, čak su i nepotpuna merenja Grada pokazala da je u Leskovcu vazduh zagađen, a a da je taj grad trebalo da dobije regulacione stanice tvrdio je i uzbunjivač Milenko Jovanović, ali prema njegovim rečima, Grad Leskovac nije želeo da sarađuje, pa su planirane stanice završila u Vršcu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ajde bre, dobro jutro…