Na platou preko puta Tehnološkog fakulteta u Leskovcu, dvadeset godina nakon završetka NATO bombardovanja, otkrivena je spomen-česma stradalima u ratovima od 1990. do 1999. godine.
Uz prisustvo velikog broja Leskovčana, pripadnika vojske i policije, sveštenstva i porodica stradalih, spomenik su otkrili članovi boračkih udruženja. Jedan od članova Slobodan Stanković rekao je da su 20 godina čekali da se ostavi trag onima koji su se borili za svoju zemlju i koji su to zaslužili.
Jeste da je dosta vremena prošlo, 20 godina kako smo se borili, ali zahvalni smo što je konačno ostavljen trag, jer nije mrtav borac koji je umro, već onaj koji je zaboravljen. Mi ovom prilikom kažemo nismo ih zaboravili i nek im je večna slava – rekao je Stanković.
Svečano otkrivanje spomen-česme prošlo je uz prigodan program, a gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović rekao je da su svi zahvalni onima koji su dali svoje živote i branili otadžbinu u oružanim sukobima devedesetih na ovim prostorima.
Stati ovde danas pred ovaj spomenik i pred svima vama, pred istorijom i Srbijom za koju su se naši sunarodnici borili to je više od časti, to je obaveza da prema njima uvek osećamo dug, nenaplativ i večan. Možda reč i spomenici ne mogu u potpunosti sačuvati uspomene na pale borce i žrtve njihovih najbližih, ali su način da se od zaborava otrgne njihova hrabrost, posvećenost i ljubav prema svojoj zemlji – rekao je Cvetanović.
Inicijativu za izradu i postavljanje spomenika pokrenuli su Gradski odbor SUBNOR-a i Organizacija boraca veterana 1991-1999.
Spomen-česma idejno je rešenje diplomiranog vajara Bojana Konstantinovića iz Leskovca. Izrada i postavljanje koštali su oko 5 miliona dinara, a plaćeni su novcem poreskih obveznika.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ginuli naj bolji da bi vladali naj gori.
Ovo je kao kad bi podigli spomenik onima sto su ginuli u WW2 na strani Hitlera u Nemackoj.Sramota!