Da najveću specifičnu potrošnju vode u domaćinstvu ima Nišavska oblast u kojem jedan korisnik potroši više od 200 litara u danu, dok je sa druge strane upravo Nišavska oblast na dnu u Srbiji po broju priključenog stanovništva na javnu kanalizaciju i vodovod, pokazuju podaci Izveštaja o stanju životne sredine koji je objavila Agencija za zaštitu životne sredine. Niš prednjači i po gubicima vode iz mreže, pa je tako ona bila 51%, dok je prošle godine smanjena na oko 48%.
I dok se korišćenje vodovoda i kanalizacije smatra osnovim životnim uslovima u savremenom svetu, a prečišćavanje otpadnih voda smatra jednim od osnova za zaštitu životne sredine, jug Srbije na začelju je po ovim pitanjima.
Tako je, prema Izveštaju o stanju životne sredine u Republici Srbiji za 2023. godinu, najmanji procenat priključenog stanovništva na vodovod u Nišavskoj oblasti – 47,3 % i Topličkoj oblasti -69,4%.
Slični su i podaci procentu priključenog stanovništva na kanalizaciju – namanji je u Zapadnobačkoj (31,8%) i Nišavskoj (31,1%) oblasti, gde su stanovnici većinom priključeni na septičke jame. Ovo je pokazao i poslednji Popis stanovništva, prema kojem više od 40.000 domaćinstava na jugu Srbije nema kanalizaciju.
Prema podacima JKP Naissus, u Nišu je skoro 29.000 korisnika priključenih na kanalizaciju, dok je na vodovod priključeno 43.755 korisnika.
Sa druge strane, Nišavski okrug je ističe po potrošnji vode.
Najveću specifičnu potrošnju vode u domaćinstvu u 2021. godini imaju Niška oblast (247,6 litar/korisnik/dan) i Beogradska oblast (204,4 litar/korisnik/dan), a najmanju Severnobačka (111,5 litar/korisnik/dan) i Zaječarska oblast (106,6 litar/korisnik/dan) – piše u Izveštaju.
U Planu poslovanja za 2025. godinu niškog Vodovoda, jedna od stavki je upravo smanjenje potrošnje po stanovniku – kažu nastojaće da se ona svede na 150 litara po danu.
Na vrhu nepopularne liste Nišavska oblast je i po neprečišćenim opadnim vodama – naime, 100 % otpadnih voda se ne prečišćava u ovoj oblasti, a isti procenat je i u Topličkoj i Jablaničkoj oblasti.
JKP Naissus Niš je 2023. godine ostvario gubitak vode u visini od 51% od ukupno proizvedene količine, zamerila je u izveštaju Državna revizorska institucija, a i u Izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine, Nišavska oblast se navodi kao jedan o rekordera u gubicima.
Gubicima većim od 50% u 2022. godini ističu se Zaječarska (58,6%), Pirotska (52,3%), Braničevska (52% i Nišavska oblast (50,7%) – navodi se u izveštaju Agencije.
Upravo su niškom Vodovodu zamerali na nedavnoj sednici Skupštine Grada Niša i opozicioni odbornici, pa je tako odbornik Dragan Milić rekao da to javno komunalno preduzeće “zaslužuje” sve tri prve pozicije na rang-listi najlošijih u Nišu.
Za mene je uvek broj jedan Vodovod. Pod rednim brojem dva – Vodovod i pod rednim brojem tri – Vodovod. Najsporniji je gubitak u visini od 51%. To je nacionalno blago, a bacamo ga niz ulicu. Treba da dobiju rok da smanje taj gubitak, a nikog za to nije briga. Arče nacionalno blago – navodi Milić.
U Programu poslovanja za 2025. godinu JKP Naissus, navodi se da je gubitak je smanjen u 2024. godini na 47,69 %. Međutim, ovo je i dalje veliki procenat gubitka.
Oni navode da su izradili Akcioni plan za smanjenje gubitaka na mreži sa predlogom konkretnih mera.
Napominju da se gubitak deli na one koji su prividni, kao što je nelegalna potrošnja, odnosno krađa vode, dok stvarne gubitke čine oni na priključcima, curenja na cevovodima I prelivanje na rezervoarima. Planiraju, kako se navode, da smanje gubitke tako što će rekonstruisati dotrajale delove mreže, intenzivnije raditi na redovnog održavanja, menjati vodomere I raditi na otkrivanju I smanjenju nelegalnih korisnika.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0