Posle duže pauze na Klinici za urologiju niškog Univerzitetskog kliničkog centra pacijenti mogu da se „reše“ kamena u bubregu, mokraćnoj bešici ili mokraćnom kanalu na minimalno invazivan način – laserskom operacijom. Kako kažu uz UKC Niš, ovaj postupak se izvodi najsavremenijim opremom, a pacijenti mogu nakon operacije otići kući i istog dana.
Operacije laserskim „razbijanjem“ kamena radile su se i ranije na niškoj Klinici za urologiju, ali su vremenom aparati zastareli i nisu mogli da se upotrebljavaju. Danas su urađene prve operacije posle te pauze, a pacijenti koji su operisani su stabilno i dobro se osećaju.
UKC Niš ponovo počinje da radi staru metodu, ali sa potpuno novom opremom. Važno je da to znaju ljudi sa celoj juga, jer ka našem centru gravitira oko 2,5 miliona ljudi, koji sada ne moraju da zbog toga idu u Beograd – kaže direktor UKC Niš Zoran Perišić.
Prema rečima Dragoslava Bašića, načelnika niške Klinike za urologiju, ova klinika je 80-ih godina bila prva u tadašnjoj Jugoslovaji koja je imala aparat za razbijanje kamena, a ovo je prilika da „vrate stari sjaj“.
Došli smo do ove savremene tehnologije koja je standard u svim modernim klikama u svetu. Za pacijente je dobit ogromna. Pre svega efikasnost u razbijanju je skoro 100 % i komplikacija je vrlo malo – objašnjava Bašić.
Prve operacije su zajedno uradili stručnjaci sa niške Klinike za urologiju i Klinike za urologiju VMA u Beogradu.
Specijalista urolog VMA Mirko Jovanović istiće da je reč o minimalno invazivnim operacijama, koje traju od 15 do 60 minuta, a oporavak pacijenata je izuzetno brz.
Radi se endoskopskim putem, ulazimo kroz mokraćni kanal, dolazimo do kamena koji se nalazi ili u bešici, ili u ureteru, ili u bubregu, i uklanjamo ga specijalnim instrumentom, koji se zove fleksibilni ureteroskop, promerom manjim od tri milimetra. Koristi se lasersko vlakno, koje je 270 mikrona, manje od trećine milimetra, koje prolazi kroz taj instrument – objašnjava Jovanović.
Kaže da oko 10 % populacije u Srbiji pati od ove bolesti, a da pojava zavisi od mnogih faktora, ali najčešći uzrok jeste loša ishrana i slab unos tečnosti.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
ako su znali da kreću sa razbijanjem kamena ovih dana?
Kako ih nije stid da maltretiraju 85godišnjeg pacijenta?
A lista cekanja odn. lista smrti verovatno je 3 godine. Ako uracunamo da ce zbog privatnih klinika da ga pokvare vec za mesec dana realno na red se stize za 5 godina.
Perisicu pokrij se usima! Vest da se razbija kamen u bubregu u KC Nis je u rangu velikih dostignuca nazadnjaka kao kada svecano otvore pokretne stepenice! Pa ta metoda se radi jos od pre 50 godina u svakom manjem selu u Nemackoj… zaista uspeh bravo! A sad okrecite ambulantu i to objavite!
Da li uvek moramo sve sto se uradi, negativno komentarisemo?