Najmanja, a najmnogoljudnija u Nišu, Opština Medijana čuva gradske institucije, značajno arheološko nalazište i važne istorijske spomenike, parkove, a ono na šta su njeni stanovnici posebno ponosni jeste duh starog grada koji se u njenim kafanama još oseća.
Ova opština je ime dobila po arheološkom nalazištu s kraja 3. i početka 4. veka na kom se nalazila letnja rezidencija cara Konstantina Velikog. Ovo nalazište je jedna od napoznatijih turističkih atrakcija Niša, a Vila sa peristilom, koja je centralna građevina Medijane, sada ima zaštitnu konstrukciju.
Jedan od najznačajnih spomenika je „Ćele-kula“ izgrađena tokom Prvog srpskog ustanka 1809. godine od lobanja poginulih srpskih ratnika predvođenih Stevanom Sinđelićem, tokom bitke na Čegru.
U samom gradskom jezgru nalaze se spomenici kralju Aleksandru i oslobodiocima Niša, ali i Oficirski dom u kome su se tokom Prvog svetskog rata, kada je Niš bio ratna prestonica Srbije, održavale sednice Skupštine. Tu je 1914. godine doneta „Niška deklarcija“, kao temelj zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca.
Ono čime se Medijanci hvale turistima je staro gradsko jezgro sa viševekovnom istorijom gde dominiraju moderne građevine, ali i mesta prepuna tradicije.
Tu su Obrenovićeva i Kopitareva ulica ispunjene kafićima, restoranima i kafanama.
Mladi mnogo vole kafanu i baš umeju da se ponašaju kafanski. Da se opuste, provedu, poručkaju, poslušaju muziku i da dožive kafanu na pravi način, onako kako se kafana doživljava – kaže Marta Trpeski, vlasnica kafane “Biser”.
Parkovi Čair i Svetog Save najveći su u Medijani, a u čairskom i na još nekoliko mesta u gradu izgrađene su teretane na otvorenom koje privlače mlade ljude, sportiste i roditelje sa decom.
Mališani, koje privlači vožnja rolera, ovde treniraju za sporstski klub „Oksidžen“. Za trenera Srđana Nonića Čair je pravi dom njihovog kluba.
Park Čair je jako lep, zato što je delimično izolovan od ostatka Niša. To je jedna zelena oaza u centru grada, ima poligon na kome radimo sa dobrom podlogom, ima puno drveća, zelenila. Prijatna je atmosfera. Nema buke, ima malo ptica što je interesantno da se čuje – kaže Nonić.
Isto ime nose i važni sportski objekti u ovoj opštini – hala i stadion „Čair. Stadion je dom jednog od najstarijih sportskih kolektiva u Nišu – Fudbalskog kluba „Radnički“ koji postoji od 1923. godine.
Generacije fudbalera stasale su ovde: Dragan Stojković Piksi, Dejan Petković Rambo, Dragan Pantelić, Miodrag Knežević…
Novi deo opštine izgrađen je pretežno tokom sedamdesetih i osamdesetih godina u delu grada poznatom kao Krive livade. Do sada je ovde sagrađeno više od 40.000 stanova. Zato je, prema gustini naseljenosti, Medijana odmah iza beogradskih opština Vračar i Stari Grad.
Ovaj tekst nastao je uz podršku Gradske opštine Medijana.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sve je ovo lepo, malo prepumpano i nalickano ali u redu. Ipak je promo materijal u pitanju.
Malo brinem da ovo nije pokusaj Opstine da vam se malo potisne u stranu kriticki princip novinarstva…