U niškom UKC-u prvi put urađena elektrofiziološka metoda lečenja poremećaja srčanog ritma

Klinicki centar Nis kovid foto JV
I Ministarstvo zdravlja potvrdilo da Klinika za endokrinu hirurgiju treba da bude odeljenje; foto: JV

Elektrofiziološka procedura kojom se ispituje uzrok nastanka, ali i leči srčana aritmija izvedena je prvi put u Nišu, na Klinici za kardiovaskularne bolesti. Direktor UKC-a Zoran Perišić kaže da su neki pacijenti tu proceduru čekali i godinama, ali da će sada liste čekanja biti kraće. Ističe da ima još medicinskih metoda koje se ne rade u Nišu, ali da ih je sve manje.

Metoda koja se, navodi Perišić, do sada radila samo u Beogradu i Novom Sadu uspešno je obavljena i u Nišu, uz pomoć interventnog elektrofiziologa sa Insitituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” Milosava Tomovića.

Prvi pacijent tretiran novom procedurom u Nišu je 39-godišnjak koji je imao tahikardiju i on, objašnjava Tomović, više neće morati da uzima lekove i biće pušten kući za dan-dva.

Naš pacijent se bavi sportom i zbog tegoba nije mogao da obavlja ni poslovne i slobodne aktivnosti. Pokušalo se sa terapijom lekovima, ali nije bila uspešna, pa smo uspeli da uvođenjem katetera u srce otkrijemo mesto odakle ide ta aritmija. Pustili smo jednu vrstu električne energije, napravili minimalni ožiljak na mišiću srca i sprečili da se aritmija više javlja – navodi Tomović.

ukc niš
Perišić kaže da će novom metodom biti tretirana 2-4 pacijenta nedeljno; foto: T. R.
Direktor niškog UKC-a Zoran Perišić kaže da je do sada oko 100 pacijenata godišnje upućivano u Beograd ili Novi Sad jer elektrofiziologije nije bilo u Nišu, a neki su na intervenciju čekali i godinama.

Smatra da će to što se metoda sada izvodi i u Nišu skratiti liste čekanja i tvrdi da je sve manje dijagnostičkih i terapijskih procedura koje se ne rade u Nišu, ali da ih još ima.

Postoje neke metode koje se ne rade u Nišu. Recimo, kod hipertrofične kardiomiopatije, kod oboljenja za koje je tipično zadebljanje svih zidova najvažnije šupljine srca, leve komore, jedna procedura koja se može uraditi ne radi se ovde – navodi direktor UKC-a.

Dodaje da zaposleni u niškom Kliničkom centru nisu zaboravili na druge pacijente zbog korone i da se u Srbiji i dalje najviše umire od srčanih oboljenja.

Dobili smo opremu od Ministarstva, dobili smo doktore, imamo sve što je potrebno da ova metoda zaživi i da ne bude samo puko slikanje za novine. Dajem reč da će se svake nedelje raditi 2-4 ovakva pacijenta – ističe Perišić.

Rukovodilac Klinike za kardiovaskularne bolesti u Nišu Tomislav Kostić kaže da je upravo elektrofiziologija nedostajala toj klinici i da će lekari nastaviti da se usavršavaju i prate svetske tokove.

Slični tekstovi

Komentari

6
  1. Zasto perisic daje izjave koje se ticu klinike za kardiologiju ciji je direktor Tomislav Kostic?

    • Zato sto je on stvorio interventni, elektrostimulaciju i kao direktor klinickog obezbedio i rad elektrofiziologije za ceo jug Srbije!

  2. Ova metoda se radi u svakom malo vecem selu u Nemackoj ili Francuskoj,u Beogradu se radi vec skoro 50 godina a u Nisu stigla danas brzim AV vozom(Bgd- Novi Sad).Prvo ocisti sve WC u KC gospodine Perisicu,ocisti sobe,spreci klostridiju koja kosi bolesnike pa ces lako posle i fiziologiju i elektroniku…ocekujemo da ce do izbora 3 aprila Perisic&KC company da lansira svoje lekare na mesec. Srecan put!

  3. Bravo Perišiću!

  4. Svaka cast,lepe vesti pre svega za pacijente i gradjane Nisa i okoline.Cestitke i za Kliniku za kardiologiju i rukovodstvo.

    • @Smuk : Ne kradi moj Nick … ko krade – taj i laže !
      Ali , u redu je slažem se sa komentarom. Još kada bi slali MLADE ljude /na 6-12 meseci/ da uče zanat od svetskih stručnjaka o trošku KC-Niš i svoje znanje donesu u KC – Niš , to bi bio pravi potez! A oni su ograničili usavršavanje na 3 meseca i to samo u Srbiji. Ah , da … av, av ima da ih nauči i to besplatno al’ džabe !

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.