U Nišu Gradski forum o odnosima Srbije i Francuske

autor: J.V.
Zastava Francuske foto Flickr Nathan Hughes Hamilton
Filmovi u NKC-u; Ilustracija; Foto: Flickr/Nathan Hughes Hamilton

O kulturno-istorijskom prožimanju Srbije i Francuske, kao i o tome kakva je budućnost odnosa ove dve zemlje, na Gradskom forumu u Oficirskom domu govorće ambasador Francuske u Srbiji i gradonačelnik Niša. Forum je zakazan za ponedeljak 16. april, a počinje u 16:30.

Osim diplomate Frederika Mondolonija, i prvog čoveka Niša Darka Bulatovića, kako je najavljeno, na temu odnosa dve zemlje govoriće i arhitekta-konzervator Aleksandra Mirić.

Odnosi Srbije i Francuske oduvek su bili bliski i prijateljski. Tokom Prvog svetskog rata u Francuskoj se školovao najveći broj srpskih đaka, koji su bili smešteni u tamošnjim porodicama. Francuska je tada doživljavana kao simbol slobode. U Srbiji je svoje prvo diplomatsko predstavništvo otvorila pre 180 godina. Do danas Francuska i Srbija svoje prijateljske odnose neguju i kroz kulturu, umetnost, poslovanje – podsećaju organizatori Foruma.

Pre 15 godina, takođe 16. aprila, u Nišu je otvoren Francuski institut, koji i organizuje ovaj Forum.

Kroz brojne i raznovrsne aktivnosti Francuski institut od tada promoviše dijalog, kulturnu razmenu i Nišlijama nudi mogućnost učenja i boljeg poznavanja francuskog jezika. Zbog toga, o Nišu se sve više govori kao o frankofilnom i frankofonom gradu – dodaju.

Građani će moći da postavljaju pitanja i ostavljaju komentare na samom događaju ili preko Tvitera korišćenjem #gradskiforum.

Forum moderira Marija Marinković iz EU info kutka.

Autor:
J.V.

Slični tekstovi

Komentari

6
  1. Predlazem da se ovaj odnos prosiri i na Crnu Goru, jer njihov drzavljanin crnogorski Lambrozo moze prestavljati u tim razgovorima i Nis i Podgoricu.

    • Čezare Lombrozo je bio italijanski lekar i kriminolog, a ne francuski. Ali trebalo bi pokrenuti forum na temu odnosa Srbije i Francuske, ma koliko ljudi mislili da su nam Francuzi pomagali tokom istorije, više su nam odmagali, a u budućnosti će tek da nam odmažu.

  2. Волећемо Француску онолико колико је она волела нас. Јел’ ће бити присутни и представници Вансија- да мало попричамо о уговору о концесији београдског и приштинског аеродрома?

    • I o puštanju Haradinaja!

  3. A, da li će biti reči o francuskoj konjici, koja je „kaskala“ za srpskim pešadincima? Ili, ratnim brodovima njihovim, koji su „učestvovali“ u tranportu naše vojske na Krf !? Ili „pomoći“ koju smo morali da plaćamo žeženim zlatom.
    Poželjno je, na istu temu, napraviti forum sa istaknutim istoričarem Čedomirom Antoćem.

    • Tačno. Srpsku vojsku na Krf nisu prevezli Francuzi već Italijani. A Englezi, iako saveznici, radili su protiv srpskih interesa.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.