Zaštita životne sredine na lokalnom i nacionalnom nivou, zakonski okvir, strategije i klimatske promene, kao izazovi i mogućnost za održivi razvoj, neke su od tema o kojima su govorili predstavnici više od 20 ekoloških udruženja sa juga na stručnoj obuci održanoj u Nišu. Obuka je održana kako bi udruženja mogla samostalno da pokreću inicijative za institucionalno rešavanje ekoloških problema u svojim sredinama.
Kroz Mrežu ekoloških organizacija jugoistoka Srbije udruženja iz Knjaževca, Leskovca, Surdulice, Vlasine, Aleksinca i Niša zajednički deluju sa institucijama i pokreću dijaloge za pronalaženje rešenja za mnoge ekolške probleme, a zbog toga je, navode, neophodno usavršavanje i obučavanje njihovih aktivista kako bi se više uključili u lokalnoj zajednici.
Obuku su vodili predsednica Udruženja “Zeleni ključ” Olivera Milošević, profesor Fkulteta zaštite na radu u Nišu Slobodan Milutinović i pravnik Nebojša Rančić.
Kroz projekat “Budi deo rešenja” udruženje Zeleni ključ prepoznalo je značaj ovih tema za razvoj i jačanje kapaciteta samih udruženja jer samo ojačane organizacije mogu biti spremne za potencijalno umrežavanje ekoloških snaga na lokalnom, ali i okružno-regionalnom nivou. Na taj način sistem zaštite životne sredine podiže se na viši nivo, stvaraju se uslovi za održivi razvoj i popravlja se kvalitet života svih građana i građanki – kaže Olivera Milošević.
Kako navode, na društvenim mrežama je u toku intenzivna kampanja o značaju ekoloških problema i o pokrenutim lokalnim inicijativama u Nišu, Svrljigu, Surdulici i Vlasini, a u sklopu projekta “Budi deo rešenja” u petak, 11. marta od 14 sati će na Fakultetu zaštite na radu u Nišu biti predstavljeni rezultati istraživanja koje je sprovedeno krajem prošle godine.
Reč je o stavovima Nišlija o značaju primene Arhuske konvencije i učešću u donošenju odluka od značaja za zaštitu životne sredine.
U Mreži eko-organizacija su “Čuvari Vlasine”, “Udahni duboko”, “Zelena kuća”, “Eko budućnost”, “Pokret gorana” Knjaževac, Ekološko udruženje “Vlaina”, WWF Adria Srbija, Zeleni zid – Multivox Niš, “Zoo Planet” Niš, “Južna Morava” Lalinac, “Proaktiv” Niš, “Deli” Niš i “Nova mreža” Niš.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bas me zanima koliko kosta ta obuka i ko je placa? Bacanje para i gubljenje vremena je sve sto udruzenja rade, nista konkretno.