U Nišu se, prema svedočenjima građana, problemi na putnim prelazima rešavaju navlačenjem crne kese na signalizaciju, sklanjanjem polubranika, kao i iscrtavanjem vetrikalne drumske signalizacije i zaustavljanjem vozova koji trube pre nailaska na ukrštanja pruge sa drumom. Ipak, kako bi doprineli bezbednosti i sprečili nesrećne slučajeve, iz Infrasturktura železnice Srbije pokrenuli su aplikaciju preko koje će građani dobijati potrebne informacije o svim pružnim prelazima.
Da je posle kiše nekoliko puta do sada bilo kvarova na pružnim prelazima u naseljima Suvi Do, Nikola Tesla, u Niškoj Banji, ali i kod Ćele Kule i fabrike Cumtobel, objašnjavali su iz Železnica Srbije, dok su građani snimcima svedočili da vozovi prolaze dok je rampa podignuta.
Kako bi građanima pružili pravovremene i potpune informacije o stanju pružnih prelaza u Srbiji i na taj način putovanje učinili bezbednijim, iz Železnica Srbije napravili su aplikaciju “Pružni prelazi”.
Na koji način je pružni prelaz osiguran, koliko je koloseka koji se prelaze, kao i širina prelaza u metrima, ugao prelaska na pružni prelaz, vrsta kolovoza i kategorija puta – informacije su koje pruža ova aplikacija, nakon što se dodirom odabere određeni putni prelaz – objašanjaju njeni tvorci.
Kada se korisnik aplikacije nađe u zoni putnog prelaza, aplikacija daje zvučna i vizuelna upozorenja. Na 500, 300 i 100 metara udaljenosti od pružnog prelaza, aplikacija glasovno obaveštava korisnike da se nalaze na odgovarajućoj udaljenosti od pružnog prelaza i tako ih upozorava da uspore.
Aplikacija je napravljena za android mobilne uređaje, besplatna je i dostupna za preuzimanje na Google Play prodavnici.
Nakon što se instalira, ova aplikacija na standardnoj Google karti prikazuje lokacije svih pružnih prelaza, koji su označeni znakom Andrejin krst, a za njen rad neophodna je veza sa internetom kao i da uključen GPS na telefonu, kako bi se locirala korisnikova pozicija na putu – navodi se u saopštenju.
Građani će preko ove aplikacije moći i da pošalju fotografiju ili video snimak događaja, ali i nepravilnosti na putnim prelazima uz svoj komentar, a za primedbe, predloge i sugestije moći će da se obrate preko mejla putniprelazi@srbrail.rs.
Aplikacija “Pružni prelazi” će se u narednom periodu, dodaju, stalno unapređivati.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kakva glupost! Bačene pare! Šta je sa onima koji znaju put i voze bez pomoći google mape? Jel su time hteli sa sebe da skinu odgovornost?
Kakva aplikacija nego neka poprave to što ljudima ugrožava živote
Da li nas toliko omalovazavate, te neodgovornost pokrivate APLIKACIJOM !? Jeste li vi pri zdravoj pameti !? Niste. I ne možete biti. Jedan detalj – na prelazu Ćele Kula, na metar udaljenosti se nalazi UGOSTITELJSKI OBJEKET /ćevapćići, ražnići/ sa baštom. Ej bre, ČOVEKOLIKI, gde TO još ima !?
jedan luksuzni auto manje i popravljene rampe. Ali gospoda navikla na kvalitetnu kozu i 8zonsku klimu pa mora i auto od 100.000e
More isli bi ste kod mene peske dok nepopravite svaki prelaz
Redovno namunjena, grize sve pred sobom, a tokom dugogodišnje vladavine ni najlakše rešive probleme nije rešio njen tim postvljenika.
Eto rešenja i za rupe po novoizgrađenim kolovozima. Samo ih mapirajte na karti i nema nikakvih problema. Virtuelna vlast – virtuelna rešenja.
Stavili su sve što ne treba u aplikaciju, samo nisu postavili najbitniju informaciju, a to je gde se trenutno nalaze vozovi i u koje vreme prolaze kroz pružni prelaz.
Toliko jadno da nemam komentara
Bolje da vec jednom izmeste pruku iz grada a ne da za 20 godina pricanja o tome oni nam prave aplikacije…
Kod ŽIŠ škole kompozicija ni pola nije prošla a rampa se podiže.
ŽIŠ škola na pola kompozicije rampa se podiže.
Kakve veze aplikacija ima sa bezbednosti učesnika u saobraćaju.Ne samo da smatrate da je narod budala, već ste i za tu smrdljivu aplikaciju uzeli debele pare.
Sredite pružni prelaz u Vrtištu, kod Železničke stanice, jako hitno, da ne bude kasno. Kad se izlazi iz pravca sela, sa desne strane, pored koloseka je uraslo šiblje, tako da se na tom delu uopšte ne vidi dolazak voza. Do sada je to šiblje čišćeno, ali sada je uraslo. Prolaz je jako frekventan, ponekad tu zna da je rampa otvorena a voz da prolazi.