U Nišu simpozijum o obnovi Vizantije na Balkanu

autor: M. J.
Univerzitet zgrada
Podsećanje Nišlija na njihovog zaštitnika Svetog Prokopija, koga su tokom vremena zaboravili; foto: arhiva JV

Koje je vizantijsko ime Niša, gde je bila katedralna crkva, kako su dospele u Niš mošti Svetog Prokopija i o još čemu, građani će imati prilike da čuju na tradicionalnom Međunarodnom simpozijumu „Niš i Vizantija“. Ovog puta tema je obnova Vizantije na Balkanu 1018. godine, a skup će se održati 3. juna u velikoj sali Univerziteta u Nišu.

Cilj simpozijuma, koji se održava po 17. put, je podsećanje na vreme povratka Vizantije na Balkan i „ponovnog uspostavljanja njenih duhovnih, kulturnih i civilizacijskih tekovina, koje svi zajedno i danas baštinimo“.

Simpozijum će se održati u okviru proslave dana Svetog cara Konstantina i carice Jelene, kažu organizatori, a u susret godišnjice autokefalnosti srpske crkve. Organizatori su Grad Niš, Univerzitet u Nišu i Eparhija niška, uz blagoslov patrijarha Irineja i niškog episkopa Arsenija.

Tematika kojom se bavi tradicionalni simpozijum „Niš i Vizantija“ prevazilazi okvire Niša i od značaja je za izučavanje, kako nacionalne kulture, tako i za sveobuhvatnije sagledavanje tekovina na kojima počiva savremena evropska civilizacija – rekli su organizatori.

Početak skupa zakazan je za 17:30, a otvoriće ga, kažu organizatori, najznačajniji srpski arheolog dr Marko Popović.

Autor:
M. J.

Slični tekstovi

Komentari

3
  1. Dokle više da se forsira Rimsko Carstvo ovde i da se širi uticaj imperijalne mašinerije za mlevenje ljudskog mesa? Vizantija je Rimsko Carstvo, oni su sebe zvali Romejima, gledali su da unište Srbe, i na kraju smo ih srušili, kao što smo srušili i još par imperija. Što je još gore brisali su sve spomenike slovenske kulture na Balkanu, što i danas rade.

    • Mislim da nije poenta toliko u kulturi i tradiciji, koliko u obnovi carevine. Potrebno je ozvaniciti Cara Aleksandra Naprednog.

      • I sve satrape, celu hijerarhiju vlasti, kako svetovne tako i ‘duhovne’. Najveća crkva u gradu je posvećena rimskom caru koji je iskoristio narastajuće hrišćanstvo za političke ciljeve, posledično razvodnjavajući poruku evanđelja. Postavili su sebe i rukotvorene likove umesto Ješue Pomazanika Božijeg. „Niti ulaze, noti drugog puštaju u Kraljevstvo Nebesko“. I Pravoslavna i Rimokatolička su iste.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.