Četa od 130 vojnika 21. pešadijskog bataljona 2. brigade Kopnene vojske svečano je dočekana iz multinacionalne operacije u Libanu na niškom aerodromu „Konstantin Veliki“, dok je istim avionom za Liban odletela druga grupa „plavih šlemova“.
Srpske mirovnjake su osim rodbine, prijatelja i nekadašnjeg učesnika mirovne misije na Sinaju 1959. godine Živojina Dimića, dočekali i ministar odbrane Bratislav Gašić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković, komandant Kopnene vojske general-potpukovnik Aleksandar Živković i komandant Druge brigade brigadni general Marinko Pavlović.
Ovo je druga jedinica ovog ranga koja je šest meseci provela u Libanu sa zadatkom da prate linije razgraničenja između Izraela i Libana i pomažu lokalnom stanovništvu.
Kako je objavljeno na sajtu Vojske Srbije, major Stevan Stefanović ističe da su utisci na povratku pomešani i da su svi srećni i ponosni što su kvalitetno i profesionalno izvršili sve zadatke.
Nostalgija je činila svoje, ali ona nije uticala na izvršenje zadataka, pošto smo mi vojnici profesionalci. U Libanu smo doživeli profesionalnu nadogradnju izvršavajući zadatke u specifičnom okruženju, u verskom, kulturološkom i političkom smislu. Odgovorili smo na najbolji mogući način i dostojno reprezentovali svoju državu i vojsku – rekao je major Stefanović, komandant kontingenta Vojske Srbije u Libanu.
Danas su sa niškog aerodroma u Liban odleteli pripadnici pešadijske čete Prve brigade Kopnene vojske gde će zameniti svoje kolege.
Račinajući njih, Srbija je, kako je na svečanom dočeku rekao ministar Gašić, prešla broj od 500 učesnika u mirovnim misijama. Dodao je da očekuje da će ih sledeće godine biti više od 650 čime će „Srbija postati značajan izvoznik bezbednosti u svetu“.
Prema učešću u mirovnim operacijama, kako je Gašić rekao, Srbija zauzima 8. mesto.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
bolje da tih 200ak mirovnjaka cuve granicu bezbednosti u KZB,da ne maltretiraju „sumokradice“ miran narod,nego da cuvamo,neki „mir“ po svetu,gde nam nije mesto!
Ljudi idu zbog para,normalno ja ih razumem.Da Srbija moze da pošalje više ljude,sve bi bilo popunjeno….
Svaka cast ovim momcima sto idu svuda gde ih salju, takav im je zapravo posao al je velika steta sto sto su ovi izdajnici na vlasti postali Nato sluge i ulizice