
Na površini od 2.467 hektara, koja obuhvata parcele u aleksinačkim selima Ćićina, Bobovište, Rutevac, Bradarac, Subotinac, Mozgovo, Bovan i Vukašinovac, planira se gradnja vetroelektrane sa 40 vetrogeneratora. Javni uvid u Plan detaljne regulacije za izgradnju vetroelektrane „Bradarac“ je u toku i traje do 20. aprila.
Kako se navodi u Planu detaljne regulacije, investitor i naručilac plana je kompanija „WPP GREENWATT DOO, koja je registrovana u Beogradu, a deo je poljske firme „Greenvolt Power„.
Nakon višegodišnjeg osmatranja šireg područja koje je Naručilac ovog Plana prepoznao kao perspektivno područje za iskorišćavanje energije vetra, prikupljeni su podaci koji su potvrdili povoljne pravce, brzinu, frekventnost i konstantnost duvanja vetra, uslove priključenja na elektroenergetsku mrežu, topografiju i orografiju terena, kao i pristupačnost, što predstavlja niz uslovnih parametara za razvoj projekta Vetroelektrane – navodi se u Planu.
Planirano je 40 vetrogeneratora, a da ukupna snaga elektrane bude oko 225 MW.
Inače, u Planu se navodi i da se teritorija opštine Aleksinac nalazi u zoni nešto većih energija vetra od prosečnih u Srbiji, sa intenzitetom na 100 metara visine većim od 225 kWh/m2 u januaru i oko 75-150 kWh/m2 u julu.
Javni uvid traje do 20. aprila, a dokumentacija se može videti u zgradi opštinske uprave opštine Aleksinac, kao i na internet stranici opštine Aleksinac.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Da li je neko razmisljao o narusavanju prirode i vizuelnog zagadjena i eventualnim stetnim elektromagnetnim zracenjima ? Vetro park ce proizvoditi simbolicnu kolinu elektricne energije a vlasnik ce ubirati ogromne subvencije drzave,jos jedna pljacka naroda Srbije !!!
Na njivama,a zemljoradnici da šiju
jastučiće u magni i grameru.
Divota .Bravo majstore.persa
Naravno da je pljačka a saznaćemo i ko će da bude vlasnik vetro parka….
Sva ova sela su sa desne strane J. Morave a moje selo je sa suprotne strane reke,u paraleli ovih naselja.Moje životno iskustvo ne govori da na ovom terenu ima dosta vetrova ali ako neko ima interes da tu gradi,ne verujem da će se narod pitati o tome.
Najjace selo Bradarac! Najjaci projekat!
Ovo uopšte nije zanemariva snaga. Otprilike, dovoljna je za oko 150.000 domaćinstava. Poređenja radi, snaga Đerdapa je oko 1400 MW. Ovo bi bilo oko 20%, po mnogo manjoj ceni i sa mnogo manjim uticajem na okolinu.
Ja baš i nisam siguran u tačnost ove vesti. Najbolje lokacije za vetrogeneratore u Srbiji su Vojvodina (istočni Banat) i istočna Srbija (pojas uz Dunav).