Iako je još početkom ove godine Gradska toplana trebalo da preuzme kotlarnicu Kliničkog centra i da širi krug oko ove zdravstvene ustanove umesto mazuta, lož ulja i uglja koristi prirodni gas za grejanje, to je i dalje u Planu kvaliteta vazduha, kao jedan od najvažnijih projekata za smanjenje aerozagađenja. Gašenje kotlarnica u brojnim školama, vrtićima i javnim ustanovama, među kojima su i Univerzitet i Medicinski fakultet, takođe je u planu, ali je rok „narednih nekoliko godina“.
Institut za javno zdravlje je u Planu kvaliteta vazduha predložio i neke kratkoročne mere protiv zagađenja, a najvažnije o zagađivačima i planovima možete čitati ovde i poslati svoje predloge na tu temu.
Veliki deo plana posvećen je energetici, odnosno grejanju koje je jedan od najvećih razloga za to što je „niški vazduh“ prekomerno zagađen već tri godine. Gradska toplana od tada jeste ugasila i preuzela neke kotlarnice, ali Institut navodi šta je još neophodno da se uradi.
Kao jedan od najvažnijih projekata, koji kako je ranije objašnjeno zbog kovida još nije završen, je preuzimanje kotlarnice KC Niš, nakon čega će se ugasiti druge u okolini koje za grejanje koriste mazut, ugalj i lož ulje.
Grad Niš intenzivno sprovodi niz aktivnosti koje bi trebale biti realizovane do kraja 2020. godine. Imajući u vidu da se očekuje skoro preuzimanje toplane Kliničkog Centra od strane JKP “Gradska toplana” Niš biće stvoreni i formalni uslovi za gašenje toplane „Čair“ i premeštanje korisnika daljinskog grejanja, koji su na nju povezani, na toplanu Kliničkog Centra. Na ovaj način će biti ugašena najveća kotlarnica od preostalih koje kao energent koriste mazut – piše u dokumentu.
Kada se preuzimanje ozvaniči – izvesno je gašenje kotlarnice Medicinskog fakulteta, koja trenutno koristi ugalj za grejanje, kao i priključenje ove i zgrade studentskog doma na sistem daljinskog grejanja, kao i Zavoda za plućne bolesti koji se greje na mazut.
Aktivnosti na realizaciji projekta priključenja Medicinske škole “Dr Milenko Hadžić” će biti započete po preuzimanju toplane Kliničkog Centra, i realizacijom projekta će biti ugašen kotao na lož ulje koji se tamo koristi. Slično kao sa pomenutom toplanom „Čair“, po preuzimanju toplane Kliničkog Centra izvršiće se i priključenje Hitne pomoći na sistem daljinskog grejanja, a postojeća kotlarnica koja kao energent koristi lož ulje biće ugašena – ističu u dokumentu.
Deo pomenutih planova bi trebalo da se sprovede do kraja godine, ali je to malo verovatno, jer je ostalo samo dvadesetak dana za to, dok su ostale mere oročene na „naredne godine“.
U Planu takođe postoji i deo nazvan „inicijalne aktivnosti“, a tu se pre svega pominje zgrada niškog Univerziteta, koja je najveća kotlarnica na ugalj u Nišu.
Grad je spreman da pomogne realizaciju projekta priključenja zgrade Univerziteta na sistem daljinskog grejanja izgradnjom magistralnog toplovoda čime bi se ugasio veliki zagađivač u centralnoj gradskoj zoni, kotlarnica na ugalj. JKP Gradska toplana Niš je spremna da prihvati novog korisnika, očekuje se prihvatanje inicijative od strane rektorata Univerziteta, imajući u vidu da lokalna samouprava nema nadležnost nad ovom ustanovom – navode u Planu.
Ističu da je slična situacija i sa priključenjem Pravnog i Ekonomskog fakulteta na daljinsko grejanje, jer očekuju gašenje velike kotlarnice na mazut iz koje se zagrevaju, osim ove zgrade i studentski dom, kao i zgrada JP Železnice Srbije.
Još dve kotlarnice na lož ulje planiraju da ugase i priključe Toplani – Zavod za vaspitanje omladine i Sigurnu kuću
Subvencije za grejanje u domaćinstvima se ponovo razmatraju, bar tako navode u dokumentu.
Grad je u nekoliko navrata razmatrao mogućnost sufinasniranja zamene individualnih kotlova i šporeta novim koji kao energent koriste prirodni gas ili pelet. Izvesno je da će se ovakav program realizovati imajući u vidu trenutnu situaciju – piše Institut.
U Planu piše i da je počeo program unapređenja energetske efikasnosti stambenih zgrada koji će podrazumevati sufinansiranje postavljanja izolacije i zamene spoljne stolarije na stambenim zgradama – u toku je izrada Studije, a projekat se realizuje uz podršku Svetske Banke i Evropske banke za obnovu i razvoj.
U Planu je takođe i informacija da Grad Niš planira pokretanje projekta javno-privatnog partnerstva za rekonstrukciju velike grupe javnih zgrada od 30 škola i vrtića koji za grejanje koriste lož ulje, ugalj ili ogrevno drvo. Pojašnjavaju da će time biti obezbeđen i novi način grejanja – kotao na pelet, prirodni gas ili toplotna pumpa.
Među školama koje su u planu da sa mazuta i uglja pređu na pelet ili se priključe na gas su istureno odeljenje „Kralj Petar I“ u Pasi Poljani, „Bubanjski Heroji“, „Karađorđe“, „Stefan Nemanja“, „12. februar“, “Neimar”, „Svetozar Marković“, „Vožd Karađorđe“, “Njegoš”, “Bora Stanković”, “Ratko Vukićević”, “Radoje Domanović” i “Kole Rašić”.
Gašenje kotlarnice Pantelej će se sprovesti nakon pomenute rekonstrukcije OŠ “Stefan Nemanja” i preuzimanja kotlarnice od strane JKP “Gradska toplana” Niš i povezivanja ovih korisnika na novu kotlarnicu. Nakon preuzimanja kotlarnice OŠ “Miroslav Antić” od strane JKP “Gradska toplana” Niš, iniciraće se niz aktivnosti koje podrazumevaju izgradnju mreže toplovoda kojom će se između ostalih gradskih javnih objekata izvršiti i priključenje zgrade opštine Pantelej koja zajedno sa Domom učenika “Duško Radović” koristi lož ulje za grejanje – navodi se u dokumentu.
Vrtići „Kolibri“, „Bubamara“, „Bajka“, „Leptirić“, „Pepeljuga“ i „Svitac“ koji trenutno koriste lož ulje za zagrevanje takođe su u planovima i za neke od njih je najavljeno da će od naredne grejne sezone koristiti kvalitetnije energente.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Zar nije jednostavnije i jefitinije da se za Univerzitet ostavi depozit za cisterne za gas i kupi gasni kotao umesto izgradnje toplovodne mreže?
to je propan gas i to je skupo grejanje.
A sta bi sa upotrebim dozvolama za plin koje su uvedene pre 2 god i za koju treba cela godina da se izvuce a kosta 700e?Pljacka naroda. A obecanje AV da smanji cenu prikjucka za plin. Sta bi sa tim? Od gore navedenog ni 10 % nece biti realizovano. Zamajavanje.
Mnogo je mojih komšija koji poseduje više nekretnina,nije im nikakav problem da se priključe na postojeću gradsku gasovodnu mrežu,osim upotrebne dozvole koja se nije tražila do pre par godina,ali ne žele da prihvate da ugljem i drvima oduzimaju sebi i drugima pravo na zdrav život. Neprihvatljivo mi je da subvenišemo bilo kome,ko ima višak stambenog prostora i nije socijalni slučaj,zamenu kotlova.
neka omoguce gradjanima prikljucke na gasovodnu mrezu a ne da ih ucenjuju da sami odrade spiskove zainteresovanih a onda ih oderu cenom prikljucka.
Očigledno je da ne znate kolika je stavrna cena grejanja na gas, pa se izglupavate o ceni, a onda vam se priviđaju ucenjivači, a ne firma koju interesuje renabilno poslovanje. Kada nisi svestan šta taložiš na plućima, dok smišljaš izgovore zbog čega nas truješ, onda možeš u nedogleded da smišljaš razloge za sopstvenu neodgovornost prema sebi i sugrađanima.
Sve kasarne i komanda vojske koriste ugalj za grejanje.
Mnoge stvari smo rešili pa ćemo i ovo, to je prioritet i radi se na tome. Asflatirali smo skoro sve ulice, ispred gradske kuće je najlepši parkić deca uživaju a bilo je kritika, uradismo i kružne tokove kojim se opozicija dičila napravismo klinički centar niš nisu mrdnuli 20 godina prethodnici, radimo svaki dan, slušamo glas naroda i tako će biti i dalje makar narednih još 20 godina…
Петре, одакле си. Мени изгледа да си пао са Марса ако стварно тако мислиш. А то што градите као суманути, али врло неквалитетно је зато што у грађевинским пословима може највише да се угради и украде. А то се односи на напрдњачку братију и ваше људе. Зашто ваш километар пута или квадратни метар објекта кошта скоро дупло више него што би требало. Лопуже једне.
Resili ste 0, gde ste bre asfaltirali sve ulice? 😀
Ej ti ces u KPZ da se ladis malo, pa tamo pricaj ove bajke.
To ti imas vizije kao tvoj predsednik. Ja vidim samo jad, bedu, beznadje, korupciju, lopovluke i bahate glavonje.
Od preksinoc je, zbog covid-a, u klinickom centru moja rodjaka.Preko daljinskog moze da podize i spusta roletne ali je zato prvu noc bila pokrivena sopstvenom jaknom.A zasto Petre? Zato sto Petre imaju daljinski ali nemaju ni cebad ni jastuk pa smo sutradan odneli i jedno i drugo. Zelim da svi vi lazovi licno to dozivite i osetite pa posle nastavite sa lazima koliko hocete
Uradi smo !? Da, uradili ste
Sve cega ste se dotakli unisteno je, pokradeno…Pricaj ti te price Petre nekom drugom.Nikada gore, nikada.
Ako neko preživi sve ovo pričaće
Gratis prikljucak svima na gas i kotao,placamo svi sve kroz racun i eto.Drugo,svima po 1 panel solarni za sturju i eto,manje CO2 zbog struje…Prosto
Mislis da ce tako da potrose ekodinar i subvencije EU za ekologiju? Nisu ludi kada mogu da ga utrose „za svoju decu“
To je jedno od boljih resenja. Ali pogledaj Marka Zvaka o solarnim panelima. EPS je problem. Ceo sistem je problem.
Odmah uvesti/povećati eko taksu na ugalj lošeg kvalitata tako da grejanje na taj energent postane neisplativo i veliki deo problema zagadjenja vazduha će biti rešen već od naredne zime.
Niska vlast se takmici ko ce manje da uradi za ovaj grad i sto vise da otme od gradjana. Ovaj grad bi 100x bolje funkcionisao da nema gradske vlasti. Sad ce se jos pozaposlajavati stranacki kadar posto je ukinuta zabrana a i povecace se plate javnom sektoru. Najvaznije je da nista ne radis i primas platu, zemljo dembelijo
SNS samo prepisuje ono što je odavno u priči i što se jasno zna. Njihovi kadrovi sa kupljenim Megatrend diplomama su nesposobni da održe u efikasan rad ni ono staro, a kamoli da naprave nešto novo, a da to nije najmanje duplo skuplje i invalidno. Pa već su 8 godina na vlasti. Gde su im projekti? Projekte ne pravi Svetska Banka i Evropska banka, već one učstvuju u relizaciji već napravljenih.
Moze ovo relativno brzo da se resi ako postoji politicka volja. Pored pomenutih stvari u tekstu treba sto hitnije naloziti cevabdzinicama i svim cumuranama da imaju obavezan filter na dimnjaku. Kad to moze u Bugarskoj i Albaniji moze i kod nas. Sramota je da nam centar grada prekriva oblak iz raznih trafika koje spremaju hranu na cumur.
A pelet se dobije od vazduh jel tako zamisljate vi koji ste za njega? Digoste galamu poseceno 10 kedra a prodjite po zaplanje sa vidite koliko je suma pokradena i posecena za taj pelet. Pelet mogu da izvoze i da prodaju u drugi gradovi a drva ne mogu i zato posekose 100 puta vise za pelet nego sto bi sekli za grejanje na drva.
Za većinu navedenih problema, studije izvodljivosti i projekte potražite kod bivšeg gradonačelnika, Bulatovića. On je penzionisan kao zastavnik (srednja škola) u vojsci, a onda kaže da je završio fakultet (u 50-toj godini) i sada kao penzioner i neophodan kadar radi u Elektrodistribuciji. Takođe je i gradski odbornik SNS-a.
Gde vi ljudi živote, sem da ne verujete ni sopstvenim očima nego čekate da vam Željko Mitrović kaže kako lepo živite?!
Neka oni koji obavljaju vlast u Nišu (SNS, SPS…) od 2012 god. JASNO kažu koja planska dokumenta iz oblasti zaštite ž. s. su realizovana i kom procentu, do sada. GOTOVO NIŠTA. Za šta je potrošen (naš) novac namenjen zaštiti životne sredine? Kakav je završni rečun budžeta grada za svaku od prethodnih 8 god. od kada su navlasti i rukovode našim novcem pa i onim novcem za zaštitu ž. s. DOSTA JE BRE
Samo prazne price i predizborne i postizborne ! Sve gore navedeno, planirali su i hteli neki, koji su u ,ili u penziji a neki nisu ni zivi! Nedostajele su,uvek, pare, zelja i inicijativa ! Ni sada nece biti nista od toga, jer mnogi hoce da se ugrade, nema ni sposobnih injzenjera, zamenise ih ovi vecernji, sa strukovnih studija ! Sta je babi milo…
Strasno
KPDom ima pet kotlarnica na ugalj “ Lignit“.
Taj dim je ubica za pluca i oci. Gasovod prolazi pored kpdoma ali u gas ne mogu da se ugradjuju pa zato mute sa tonama uglja.
Secam se da je pre oko 5 god. kroz moju ulicu isao covek koga je poslao grad da uradi anketu koje grejanje se koristi i da li imamo izolaciju i dobru stolariju. Pricao je kako se to radi uz podrsku EU i da ce se davati subvencije za energetsku efikasnost. Evo proslo je 5god a oni sada doneli odluku da ce u narednih nekoliko godina mozda davati subvencije 🙂 Da nije zalosno bilo bi smesno.