U Prokuplju se manje od 30% žena odazvalo na skrining raka dojke

autor: J. C. M.
mamograf princeza katarina foto kcnis
Neće nikoga odbiti za termin, ali mamograf je za starije od 50 godina; Foto: KC Niš

Kako bi se smanjila stopa umiranja od karcinoma dojke važno je rano otkriti ovu bolest u čemu važnu ulogu igra skrining, ali o tome žene u Srbiji i dalje nemaju razvijenu svest, ističe Ana Stefanović, koordinator za skrining raka Instituta za javno zdravlje Niš.

Ona je na Nacionalni dan borbe protiv raka dojke 20. mart istakla da se u Srbiji tek 1/3 žena odazove na organizovani skrining, dok je u Nišavskom okrugu taj procenat itekako iznad proseka.

Prema podacima koje smo dobili od domova zdravlja u Nišu je dobar odaziv – 85% žena se odazove na poziv za skrinig, dok se u Prokuplju 27% njih odazove iako su uredno pozvane. Imali smo nedavno sastanak sa predstavnicima domova zdravlja i nadam se da će se te brojke u Prokuplju promeniti na bolje – kaže Stefanovićeva.

Navela je da se Nacionalni program za rano otkrivanje raka dojke sprovodi od 2012. godine, a da on podrazumeva organizovano pozivanje žena na snimanje mamografom. Ciljna grupa su žene od 50 do 69 godina, jer su istraživanja pokazala da u tom životnom periodu žene najčešće obolevaju.

Inače, prema podacima Insitututa „Batut“ u poslednjem ciklusu organizovanog skrininga u Srbiji pregledano je ukupno 93.506 žena i otkriveno je 346 karcinoma.

Koordinator za skrining raka Instituta za javno zdravlje Niš napominje da u Srbiji jedna od osam žena u toku života oboli od raka dojke, da godišnje oboli 3.600, a umre 1.670 žena od ove bolesti.

Najnovije istraživanje iz 2018. godine pokazuje da Srbija spada u red zemalja sa srednjim rizikom oboljevanja od raka dojke, ali je 2. u Evropi od umiranja. To je zbog toga što u Srbiji nije dovoljno razvijena svest o faktorima rizika, prevenciji i ranom otkrivanju – kaže Stefanovićeva.

Napominje da rak dojke čini 20% svih karcinoma kod žena, te da u svetu 1,6 miliona žena oboli godišnje, a više od pola miliona umre zbog raka dojke.

Autor:
J. C. M.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

2
  1. Bordovanje je bilo ’99 a oni koji sad ostase zivi i izrabljuju ih terajuci ih da rade najteze poslove osecaju posledice sto od rada zbog bombardovanja,sto zbog toga sto je poljoprivreda bila nasa za razliku od danas. Tako je i sa zenama.

  2. Kad ne mozemo da zivimo od postenja.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.