Najveći broj ekoloških taksi vozila u Srbiji nalazi se u Nišu, te svake godine Grad pokazuje da je tehnološki lider Srbije, tvrdi direktorka Fonda za razvoj Republike Srbije Tatjana Mitić. Novica Stojiljković iz Eko taksija kaže da nedostatak punjača u gradu sprečava i građane i taksiste da kupe električne automobile i da bi za 100.000 vozila bio potreban “još jedan Đerdap”.
Gostujući na panel diskusiji u Naučno-tehnološkom parku posvećenoj tranziciji Srbije ka poslovanju koje neće uticati negativno na klimatske promene, Tatjana Matić rekla je da je Niš ima najveći broj ekoloških taksi vozila u Srbiji, te na taj način aktivno učestvuju u očuvanju životne sredine.
Ne čude nas neki rezultati koje je Grad Niš, kao regionalni centar sa dugom tradicijom tehnološkog lidera, uspeo da postigne i to se vidi u nekim rekordima. U Nišu se nalazi najveći broj električnih automobila u taksi službama, što je implementacija najvrednijeg projekta u Srbiji, a to je zaštita životne sredine – rekla je Tatjana Matić.
Bivši predsednik Sindikata i taksi asocijacije Niša Novica Stojiljković rekao je da je prvi u Srbiji krenuo sa kupovinom hibridnih automobila, koji danas čine 90% voznih parkova svih taksi udruženja u Nišu.
Mi smo samovoljno krenuli sa ekološkim vozilima još 2014. godine. Jedna od ideja 2014. godine kada smo krenuli sa hibridima, bila je inovacija saobraćaju, zaštita životne sredine, ali i ušteda goriva. Da bi taksi službe prešle skroz na električna vozila, potrebno nam je mnogo mesta u gradu gde možemo napuniti vozila. Punjači ne pune brzo vozila, pre svega, a brzi punjači ne mogu da se postave bilo gde jer su potrebni su veliki kapaciteti struje od 50 ampera, kako bi to bilo brže – rekao je Stojiljković.
Prema Stojiljkovićevim rečima, trenutno u Nišu se na, svega, tri mesta mogu napuniti automobili na naplatnoj rambi Nais, Delta Planet-u i u Duvaništu, ali da je samo na Naisu moguće brzim punjačima napuniti automobile, dok na preostalim punjenje traje mnogo duže.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nek taksi firma sama sebi napravi vise punjaca, samo za svoje potrebe.
Ne znam da li ste procitali vest do kraja, ali problem je sto ne mogu da se postave takvi punjaci bilo gde, jer infrastruktura to ne pordrzava. Sa jedne strane drzava gura i subvencionise kupovinu elektricnih i hibridnih vozila, a sa druge strane ne postoji infrastruktura koja ce to da podrzi.
Prođoh Z.Evropu ali nigde taksi uduženja nemaju nekakve svoje punjače a građani neke druge.
A i inace do sada je svaka taksi firma imala sopstvenu benzinsku pumpu.
Parking kod Doma zdravlja ima dva punjača koji su besplatni ako uđete na parking (koji se plaća), ali povremeno ne rade, kako kad.
Od pre nekoliko dana, Stop Shop ima brze punjače (dva mesta), ali se to punjenje naplaćuje.
To sto oni ustede na ispustanju izduvnih gasova, toliko ostala vozila vise izbace stetnih gasova u vazduh jer taksisti blokiraju desnu traku ili parkiraju na sred ulice pa se zbog njih stvaraju kolone. Najvece zlo za gradski saobracaj su taksisti. Da ih nema, sve to bi gsp pokrio a saobracaj u gradu bi odlicno funkcionisao. Kako bg moze da ogranici broj taxi vozila a nis ne moze?
Da ne mislite mozda da je taksi prevoz toliko popularan i sveobuhvatan jer je javni gradski i prigradski prevoz u Nisu prilicno neefikasan? Spasava samo to sto je grad reativno mali, da je malo veci niko nigde ne bi stigao.
Kupili su hibride i ugradili im plin, koji je takodje ekološko gorivo. Ali jedino zbog ekonomskog efekta na novčanik gazde taksija. Sto posto sam siguran da ih pri kupovini nije interesovala životna sredina i da će sutra da voze na mazut ako im se to isplati i nije zabranjeno. Ali neka je i korist od ekologije kao nus prouzvod zaradi…
Masovna upotreba električnih automobila nema budućnost. Kada bismo svi imali električne automobile, na svetu ne bi bilo dovoljno električne energije da se oni pune. Ono što se čini kao najverovatniji scenario, jeste da se energija sunca, vetra… koristi za, na primer, elektrolizu vode, a da se onda vodonik koristi kao pogonsko gorivo u automobilima.
I svi da zobamo lanene semenke
Trebalo bi ispred zetove zgrade da instalirate!
Zar se punjac ne dobija kada kupis auto?
Svasta.
I sada traze besplatan.
Kupi batice,kao za mobilni.
Molim lepo.
Punjaci postoje u Delti, kod Doma Zdravlja, na Vizantijskom Bulevaru, u Stop Shopu, Cumtombel, i dva hotela Tami i Zeleni Vir.
Na Vizantijskom ne postoje zato što je taj punjač privatno vlasništvo Bros Taksija. Kupljen je za punjenje automobila iz Bros Taksija i ne može da ga koristi niko sem vozača Bros Taksija
to su automobili na ugalj. Jel se pita neko odakle struja