Otvoreno pismo u kome zahteva da se u niškim školama koriste udžbenici Fondacije “Alek Kavčić” umesto onih za koje roditelji izdvajaju dosta novca, učitelj Dejan Petrović uputio je gradonačelnici Niša, predsednicima opština, odbornicima i načelniku Školske uprave. Odgovor je stigao od Dragane Sotirovski koja poručuje da u izboru udžbenika lokalna samouprava nema nikakve nadležnosti.
I na početku ove školske godine građani su se žalili da je kupovina skupih kompleta udžbenika novi udarac na njihove džepove i na već poljuljan kućni budžet, a iz Kavčićeve Fondacije tvrdili da bi roditelji, prema Zakonu, trebalo da imaju mnogo veću slobodu u izboru knjiga.
Učitelj iz Niša Dejan Petrović pozvao je gradske strukture da se uključe u rešavanje tog problema i iskoriste mogućnosti koje imaju, kako bi roditeljima olakšali školovanje dece.
Međutim, poručuje da bi povoljniji udžbenici rasteretili i gradski budžet jer lokalna samouprava obezbeđuje besplatne komplete za onu decu koja ostvare pravo na njih.
Uglavnom je izdavač Klet, Novi Logos itd. Taj izdatak nije samo na teret građana, već svih ostalih, jer lokalna samouprava po istoj ceni izdvaja sredstva iz budžeta za onu decu koja ostvaruju pravo na besplatne udžbenike. Ta sredstva bi, svakako, mogla da se usmere ka poboljšanju kvaliteta i uslova školovanja naše dece (savremena učila, rekonstrukcija sportskih terena, uređenje enterijera i eksterijera škola, itd.) – navodi Petrović.
Napominje da Fondacije “Alek Kavčić” nudi višestruko povoljnije udžbenike, koji nisu manje kvalitetni i koji imaju i potpuno besplatne elektronske verzije, kao i da njegovi đaci koriste te knjige.
Primera radi, komplet udžbenika za treći razred osnovne škole košta 1.400 dinara, dok Klet-ov komplet udžbenika za taj razred košta oko 8.000 dinara. Primetićete da je razlika u ceni ogromna, višestruka. Sredstvima koja se u ovom trenutku iz budžeta koriste samo za učenike koji imaju pravo na besplatne udžbenike možete da obezbedite za sve osnovce na nivou grada i oni bi i za njih bili besplatni – objašnjava učitelj.
Navodi primere Šida i Knjaževca i još 300 opština u Srbiji, koje su to sprovele i, kako kaže, ispoštovale članove Povelje Ujedinjenih nacija i Ustava Republike Srbije, koji se tiču toga da je obrazovanje obavezno i besplatno.
Međutim, gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski odgovara Petroviću da, prema Zakonu o udžbenicima, jedinice lokalne samouprave nemaju nikakve nadležnosti u pogledu izbora udžbenika.
Svaka škola iz Kataloga udžbenika bira udžbenike za svaki predmet u svakom razredu o čemu obaveštava Savet roditelja. Odluku o izboru udžbenika donosi Nastavničko veće na obrazložen predlog stručnih veća za oblasti predmeta, odnosno stručnog veća za razrednu nastavu – pojašnjava ona.
Podsetimo, i deo niške opozicije tražio je nedavno da Grad obezbedi besplatne knjige za đake. Na spisku osnovnih škola koje koriste udžbenike Fondacije “Alek Kavčić” nalazi se oko 30 njih sa juga zemlje – devet u Nišavskom okrugu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ako grad nema ništa s tim (kako kaže Sotirovska), kako onda Beograd obezbeđuje besplatne udžbenike svojim đacima? Sve se može kad se hoće!!!
RODITELJI…ako ne uzmete stvar u svoje ruke i ne pružite podršku ovom učitelju u Don Kihotovskoj borbi (u našem interesu) i dalje će Vas globiti preskupim udžbenicima.
Svaki put kad neko hoce da ucini nesto da olaksa zivot svojim sugradjanima i za to potrazi pomoc gradske vlasti, svaki put gradska vlast kaze da za to nije nadlezna. Kako bre nekad ne kazu nismo nadlezni da investitoru izdamo dozvolu da zida soliter gde mu mesto nije?
To je bilo neophodno pre 1000 godina, ali su radikali napravili dil sa švabenzi.
Ti naši gradski oci, odnosno majka, samo probere kao iz šešira, za ovo sam nadležan, za ovo nisam, kako im kad zgodno za šau mau.
Kako u Beogradu grad plaća udžbenike i daje kompjutere deci, kod njih su nadležni.
Da li će ikada naša deca budu kao Beogradska, a naši iz opštinu da nas ne prave na veverice.
Uco daj Boze da nesto uspes ali pored ovih alamana tesko.Uca jedini nije uzeo 100 e koje je davao Vucic.Uco srbineeed
Bravo učitelju! Nažalost, udžbenici su postali veliki biznis a u tom biznis lancu mnogi imaju materijalnu korist tako da neće odustati.Ti ne odustaj!
Naravno da moze i mora da izda naređenje za korišcenje besplatnih udzbenika i uskrati provizije školskim upravama, direktorima, koji uzimaju ogroman novac za izbor izdavača, koje idu i 30%.
Škola od 1000 učenika x 18000=18000000×30% za direktora=5400000=46550€ ovu sumu godišnje stavljaju u dzep sns direktori škola i ostali mozgovi koji biraju izdavaca odnosno prave dilove. Vi roditelji ćutite!!!
Izbor udžbenika valjda vrše učitelji odnosno nastavnici. Problem je što se njima nametnu izdavači od strane direktora najverovatnije. Možda bi Savet roditelja mogao da si izbori oko besplatnih knjiga. Tu se javlja drugi problem, naime razredne starešine sa Savet roditelja predlažu podobne ljude koji se ne suprotstavljaju odlukama direktora škola ni oko čega pa ni oko izbora udžbenika!
A razume se kad pritiska sindikate da promene kolektivni ugovor da bi namestila pare za prevoz.Sta sve ima za nju u fijoku…
Dragana Sotirovski uvek ima odgovor koji je “lepo upakovan” ali nema potrebni entuzijazam koji mora da ima gradonacelnik jednog grada! A da bi ga imala prvo treba da je nislijka, da poznaje sve zvuke i mirise ovog grada. Ne od juce i prekjuce. Pravi je vojnik!
Besplatna užina za sve osnovce, imamo dečiju kuhinju i može da se organizuje, a para ima, kad može funkcionerima po 40.000 može i užina za decu.
Kao prosvetni radnik pred penzijom, odgovorno tvrdim da se udžbenici biraju na osnovu toga koja izdavačka kuća ponudi više. Utrkuju se u izboru poklona; tableti, torbe, rančevi, vaučeri… Pa još kad predmetni nastavnici ne mogu da se dogovore…
tako je gago, ako si im rekla. oni ce tebi inicijative da nislije i njihova deca bolje zive. kad ti nisi nadlezna niti te to interesuje. nego reci mi, sta je s karticama za prevoz? znam da svi vredno radite na tome. da li su sva javna preduzeca uzela, svi iz opstine? nemo da propadne dil sa autoprevoznicima…. pritiskaj tamo nacalnike i sefove…
Ona je nadležna da ljudima od karticu uzme 2500 i 200 dinara od legitimaciju. Plati ljudima 400 dinara što su dali za slike Gde će ti duša ako je imaš
Novac potreban za udžbenike jedna opštinska ekipa pojede u kafanu na potpis za godinu dana.
Podrška ovom učitelju!
Prošle godine sam kao član Saveta roditelja postavila ovo pitanje, odgovor je bio kratak i jasan. Udžbenike bira nastavno veće
За шта је надлежна?Да прима плате,носа фризуру и хаварише Шкоде?
Samo napred učitelju Deki! Uz tebe je veći deo kolektiva Tasine škole.
Setite se BGD. Dva kompleta knjiga „NADLEŽNI“ poklanjaju deci. A mi kupujemo. Šta ćeš – Jug. Znate, ima jedna polica Ali mi Ne možemo da dohvatimo.