Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, Društvo sudija Srbije i Centar za pravosudna istraživanja u saopštenju se pita da li je država stvarno rešila da se obračuna sa pojavom pranja novca i finansiranja terorizma, ili je u pitanju aktivnost usmerena protiv pojedinaca i organizacija koji imaju kritičko mišljenje i ukazuju na negativne pojave u društvu.
Uprava Ministarstva finansija za sprečavanje pranja novca tražila je uvid u sve bankarske transakcije od početka 2019. godine medijskih radnika, nevladinih organizacija i udruženja građana (20 fizičkih lica i 37 organizacija ili udruženja) „kako bi se utvrdilo da li organizacije i pojedinci sa spiska imaju veze sa finansiranjem terorizma ili pranjem novca“.
Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, Društvo sudija Srbije i Centar za pravosudna istraživanja izdali su saopštenje u kome „principijelno podržavaju aktivnosti nadležnih državnih organa u cilju sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma“.
Međutim, ostaje nejasno zašto Uprava za sprečavanje pranja novca nije predočila osnove sumnje zbog kojih je naložila vanredno prikupljanje informacija o organizacijama i pojedincima od strane poslovnih banaka, kako je to propisano članom 73 Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma – piše u saopštenju.
Ističu da su na spisku mediji, organizacije i pojedinci istaknuti i prepoznati u javnosti po zalaganju na unapređenju vladavine prava i ukazuju na pojavu korupcije.
Uprava za sprečavanje pranja novca nije javnosti saopštila osnove sumnje zbog kojih je naložila vanredno prikupljanje informacija, upitno je da li se radi o stvarnoj rešenosti države da se obračuna sa pojavom pranja novca i finansiranja terorizma, ili je u pitanju aktivnost usmerena protiv pojedinaca i organizacija koji imaju kritičko mišljenje i ukazuju na negativne pojave u društvu. – piše u saopštenju.
Među nekoliko nevladinih organizacija, medija i pojedinaca iz Srbije čije je provere zatražila Uprava za sprečavanje pranja novca, nalaze se i tri sa juga Srbije.
U njihovu odbranu stalo je više od 140 organizacija civilnog društva, medija i pojedinaca koja ukazuju da „civilno društvo i mediji neće odustati od borbe za demokratsku i slobodnu Srbiju“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Koliko to ima udruženja javni tužioci da ćute primaju plate ispijaju kafe i globe sirotinju.I glavno gledaju počela familija da se zaposle na tim mestima.V SRAMOTA
Naravno da je protiv. Pa kako neko može biti protiv ovog zlatnog doba,lava u regionu,pandan Nemačkoj?
Pa da, Siniša Mali, koji verovatno već sprema novi doktorat iz oblasti pranja novca, rešio da se obračuna sa sitnom boranijom. Satrti nepostojeću konkurenciju u korenu, pre nego što im i padne na pamet da to rade