Na godišnjicu završetka Prvog svetskog rata, Udruženje za negovanje i čuvanje srpske baštine “Kajmakčalan” predstaviće svoje aktivnosti večeras od 18 sati u niškom Domu vojske Srbije. Iz Udruženja pozivaju sve zainteresovane da im se pridruže pronalaženju i uređivanju srpskih vojnih grobalja na području Kajmakčalana.
Svi posetioci promocije dobiće spisak sa imenima poginulih srpskih ratnika čiji su grobovi identifikovani, a koji su rođeni na teritoriji Niša, Prokuplja, Pirota, Leskovca, Vranja i drugih mesta sa juga Srbije.
Ovaj spisak ima za cilj da postakne potomke da pokušaju da pronađu grob svog pretka ili ako im je neko od imena poznato da potomke upute na Udruženje. Posetioci će dobiti i anketni list da popune podatke o svom pretku o kome žele da saznaju mesto sahrane i članovi Udruženja će im dostaviti tražene podatke ako takvim raspolažu – navode u Udruženju.
U godini kada se obeležava 100 godina od završetka Velikog rata, Udruženje nastavlja tradiciju pa će i ove godine organizovati odlazak u Makedoniju, od 8. do 15. septembra, s ciljem da pronađe i očisti zapuštena groblja i popiše sve podatke koji se mogu očitati sa spomenika.
Udruženje “Kajmakčalan” radi na identifikaciji sahranjenih srpskih vojnika sa željom da se pronađu potomci poginulih ratnika i pruži informacija o mestu gde je njihov predak sahranjen.
Inače, u probijanju Solunskog fronta, jedne od najkrvavijih ii najslavnijih bitaka, koju je srpska vojska vodila na Kajmačkalanu, u današnjoj Makedoniji, za 19 dana, u jesen 1916. godine, za slobodu otadžbine je palo na hiljade srpskih junaka.
Svi oni sahranjivani su dok su borbe još trajale, neposredno iza borbene linije, na improvizovanim grobljima.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Koja je web stranica spiska poginulih boraca?
Tražim Pajić vladimira
Gde je sahranjen poginuo.na solunskom frontu
Moj deda Stanimirović Jelenko, otac Sima, ranjen je 16.8.1916. na koti 1500. u bici na Kajmakčalanu.
Interesuje me gde je shranjen.
Rodom je iz sela Gornja Toponica, srez Niški
Trazim Scopulovic Petra iz Laznice