PROKUPLJE – Železnički saobraćaj na relaciji Niš – Prokuplje – Merdare, koji zbog kvara šinobusa ne saobraća već duže od pola godine, sada je po najnovijem redu vožnje Železnice Srbije definitivno ukinut.
Razlog jedne ovakve odluke Železnice Srbije pravdaju reorganizacijom voznog saobraćaja, nedostatkom voznih sredstava, nedovoljnim brojem putnika i nerentabilnošću pomenute linije.
Nenad Stanisavljević iz medija centra Železnice Srbije, potvrdio je da je i zvanično ukinuta linija Niš – Merdare, ali da se radi o privremenom prekidu saobraćaja.
– Zbog specifične konfiguracije terena na ovoj relaciji i naših zastarelih voznih sredstava, imali smo situaciju da su se dešavali česti kvarovi, pa je železnički saobraćaj više bio u prekidu, nego što je radio. Odlučili smo se da privremeno ukinemo tu liniju, do nabavke novih vozova – rekao je Stanisavljević.
O definitivnom ukidanju vozova u Toplici, niko od nadležnih u lokalnoj samoupravi i Toplčkom okrugu nije zvanično obavešten. Navodno je obećano da će voz proraditi odmah nakon završetka grejne sezone, odnosno od 15. aprila, međutim doneta je sasvim suprotna odluka koja ne ide u prilog građanima, ali ni privrednicima ovog kraja koji žele da svoju robu prevoze železnicom i tako smanje troškove.
Železnički saobraćaj na relaciji Niš – Prokuplje – Merdare u prekidu je od 9. avgusta prošle godine, kada je na pružnom prelazu kod sela Draganja šinobus udario u kamion i izleteo sa šina. Nakon toga, poslat je na remont i više nikada nije vraćen, a saznajemo da je preusmeren na drugu relaciji u Vojvodini.
Zbog teške finansijske situacije žitelja ovog kraja i pretežno staračkih domaćinstava duž pruge, saobraćanje voza u Toplici ima daleko veći značaj, pogotovu što sela nadomak “administrativne linije” kuršumlijske opštine povezuje sa administrativnim centrima u Toplici i dalje sa drugim gradovima u zemlji.
U prokupačkoj železničkoj stanici niko nije želeo zvanično da komentariše odluku nadležnih rukovodilaca.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ništa od ovoga nije tačno:uvek ima putnika, jer je po važećem cenovniku-tarifi cena oko 110 dinara(dva ipo puta jeftinija od autobuske) a uvek na stanici ima jedna manevarka i dva vagona što je dovoljno da se organizuje saobraćaj jer vozovi se ne ukrštaju nego jedna garnitura ide do prokuplja i vrati se.
E, ali zato ima para za „Skadar na Bojani“ za beogradsku stanicu „Prokop“, resavanje zeleznickih „problema“ u „prestonici“… Za pare koje su do sada ulozene u ove unapred propale projekte, cela Srbija je mogla da ima brze i kvalitetne pruge. Ali…opet ovo ali, za nasu vrlu „prestonicu“ vaze neki drugi arsini. A i zasto ne bi kada to uvek placa ostatk zemlje. Ipak su oni „metropola“ i „svet“ a ostali ni crno ispod nokta.