Novac kojim Grad subvencioniše boravak dece za koje nema mesta u državnim vrtićima, više neće biti uplaćivan privatnim vrtićima kakva je bila ustaljena praksa, već će se uplaćivati roditeljima koji će birati vrtić i pravdati taj trošak, kaže gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski. Na taj način funkcioniše sistem i u Beogradu, jer je, kako je rekla, otvaranje privatnih vrtića postao unosan biznis.
Grad Niš, koji daje novac iz budžeta građana, kao i roditelji koji će biti dužni da gradu pravdaju 17.000 dinara, kako je rekla Sotirovski, kontrolisaće privatne vrtiće, pa će sada biti dvostruka kontrola para koji idu ka njima.
Od novina što se tiče subvencija za vrtiće jedino je to što će se sada novac davati roditeljima, a ne privatnim vrtićima. Ono što je bitno je da privatni vrtići ne treba da brinu, oni će biti sada mnogo više kontrolisani nego ranijih godina – rekla je Sotirovski.
Privatne vrtiće su, dodala je, uslovili da nemaju nikakva dugovanja prema Pčelici, a oni će sada funkcionisati po beogradskom modelu.
Jer negde, nažalost, videli smo da je otvarnje privatnih vrtića, izuzetno unosan biznis, da, nažalost, možda nekada roditelji ne razlikuju šta je vrtić, a šta je igraonica, ali tu su naravno da izaberu. Ta odluka je već krenula , s obzirom na to da smo potpisali samo za 2 meseca subvencionisanje sa privatnim vrtićima i tokom godine će se sprovoditi, pa ćemo videti da li je to najbolji način da se na taj način reguliše dece u vrtićima – poručila je ona.
Činjenica je, kako je rekla, da Niš koji je veliki grad nema trenutno dovoljno kapaciteta za veći broj državnih vrtića i za smeštaj većeg broja dece.
Broj dece koja čekaju svoja mesta u vrtićima je oko 630, navela je gradonačelnica.
Uspostavili smo red da, ipak, predškolska ustanova mora i da posle izvesnog broja dana čekanja dece na tom spisku da da potvrdu, a ne da izdaje bez ikakvog reda, da li dete čeka ili ne, da mu se izdaje potvrda – rekla je Sotirovski.
Dodala je da će vrlo brzo otvoriti i određene predškolse grupe u pojedinim seoskim školama jer, kako je rekla, škole imaju mogućnosti i kapaciteta za to.
Interesovanja imaju roditelji, a naravno uveliko se rade i idejna rešenja za izgradnju pojedinih vrtića, jer imamo donatore koji su spremni da daju svoj novac za izgradnju vrtića – poručila je ona.
Podsetimo, od 2016. godine boravak mališana u privatnim vrtićima subvencioniše Grad Niš.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
SUper je slika koju ste postavili kao ilustraciju uz tekst. Deca u vrticu od malena imaju priliku da nauce najjace stihove ikad napisane: jedan, dva, tri…
Mogli biste više da kontrolišete i Pčelicu i šta Vila i njene vaspitačice rade, šta pišu po fb o roditeljima i deci! Par njih opasno kralja profesiju!
Da li će neko odgovarati za to što su privatni vrtići po ovome pokrali građane Niša na taj način?
Po beogradskom modelu?! pa mi li smo beogradjani?! Nišlije smo valjda umemo nešto sami da smislimo a ne samo da radimo po naredjenju beogradjana.
Nazalost sramota je da moramo da kazemo da je “po beogradskom modelu“ ali jos tuznije je da je to realno bolji model i vise trzisni. Trebalo bi da ukinu i odredbu da prioritet imaju roditelji sa primanjima do 40000 ako zele da motivisu privatni sektor da udje jos ozbiljnije u investicije.
A tako dobija SNS i DIREKTNE glasače .
BRAVO!!!
Ipak ostaje nejasno, kada imamo ovakvu situaciju sa „manjkom“ dece (kako je istakao ministar), kako bi tek bilo da je situacija „normalna“ ?
Odluku je dobra za sve strane. Roditelji da izaberu gde ce platiti za kvalitet. Vrtici da se izbore jos vecim kvalitetom a grad da spreci mesetarenje
Nikada mi neće biti jasna situacija kada kažu da je dece sve manje a da u vrtićima nema mesta. Stalno se grade novi a i postoji i privatna varijanta. U moje vreme (pre 30 godina), nisu postojali privatni a išli su svi u vrtić (zabavište) i bilo je dosta dece. Gde se dedoše ti vrtići? Usaglasite laži na lokalnom nivou barem…