Povodom Svetskog dana prevremeno rođene dece koji se obeležava 17. novembra, Unicef u Srbiji pokreće humanitarnu kampanju pod sloganom Tako mali da bi u srce stali i poziva građane i firme da podrže modernizovanje odeljenja neonatalne intenzivne nege u Nišu, Kragujevcu, Beogradu i Novom Sadu.
Sredstva prikupljena tokom kampanje, kažu iz Unicefa, nameniće za pokretanje programa i unapređenje usluga za podršku razvoju prevremeno rođenih beba i podršku u osnivanju prvog Resursnog centra za rani razvoj dece u Srbiji.
Prevremeno rođenoj deci neophodna je podrška i nakon izlaska iz bolnice, jer imaju veći rizik da kasne u razvoju i da imaju poteškoće u učenju. Stoga su angažovanje i rad sa porodicama radi lakšeg ranog prepoznavanja razvojnih kašnjenja i pravovremene intervencije najvažniji za zdravlje i budućnost deteta, posebno za decu koja su rođena pre vremena – kažu iz organizacije.
Ukazuju na statistiku da se u svetu svake godine pre vremena rodi oko 15 miliona beba, a da u Srbiji na svet dođe “više od 4.000 sićušnih bića”, od kojih čak 60 % zahteva neki oblik intenzivne nege i lečenja.
To znači da u našoj zemlji svakog dana 7 beba ne može da nastavi život bez specifične nege i podrške. U obzir treba uzeti i činjenicu da je prevremeno rođenje u Srbiji vodeći uzrok smrtnosti dece mlađe od 5 godina – kažu iz Unicefa.
Kampanja povodom Svetskog dana prevremeno rođene dece, koji se obeležava 17. novembra, počela je juče i trajaće do 7. januara 2021. godine i iz Unicefa pozivaju građane i firme da u tom periodu doniraju novac preko njihove veb stranice.
Unicefov program za podršku prevremeno rođenim bebama odvija se u okviru programa saradnje s Ministarstvom zdravlja.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sto grad ne pozove sa gospođa pomogne sirotinji.Pozdrav za najbolju sestru na neonatologiji Gordanu Ristic spasla mi je dete
@Mara : Hvala Bogu i ljudima koji vole ljude i svoj posao !
Bravo
@ Smuk ♡ za tebe
Sve dok rafnici Klinike za ginekologiju i akušrrstvo štede na drxinfekcionim sredstvima(setite se novembra 1991. godine), trče kro bolnički krug i skupljaju blayo na klompama, pa po kilo bkata na svakoj klompi unedu u bebi-blok, izazivaju eoidemije po poridilištima, ne poštujući nijakve preventivno-higijenske mere, i niko za to ne bude živ spaljen na lomači-o kakvoj to brizi za prevremeno rođenu d