Upis u Nišu, pritisci roditelja i apeli stručnjaka:“Decu upisujete u školu, a ne kod privatnog učitelja“

800x600 deca u skoli

Za desetak dana počinje školska godina, a iz niške OŠ „Njegoš“ su roditeljima poručili da decu upisuju u 1. razred, a ne kod privatnog učitelja, te da ne vrše pritiske i traže „veze“, jer to za njih nije dobro i neće ni biti razmatrano. Sa njima se slažu direktori i stručni saradnici i drugih osnovnih škola u Nišu, koji objašnjavaju da se odeljenja formiraju na osnovu brojnih testiranja dece i razgovora, te da ne postoje „zvezde učitelji“ i oni koji „ne valjaju“. Pedagoškinja Kristina Stojanović ističe da razume zabrinutost roditelja, ali im takođe poručuje da prepuste stručnjacima odluku u kom odeljenju će biti, jer smatra da znaju šta rade i da je to najbolje za buduće prvake.

OŠ Njegoš; foto JV
Iz niške Osnovne škole „Njegoš“ su preko društvenih mreža obavestili roditelje da je stručna služba na osnovu testiranja dece formirala tri odeljenja prvog razreda od po 23 učenika i u svakom je isti odnos dečaka i devojčica, a jednaka su i po konkurenciji. Napominju da je to odluka na osnovu svih psihološko-pedagoških parametara i uspeha koji su pokazali na testiranju.

Istakli su i da je to u najboljem interesu dece i podsetili roditelje da decu upisuju u školu, a ne kod privatnog učitelja, te da nema svrhe da traže vezu, zovu školu i insistiraju da dete mora da ide kod određenog učitelja, jer takve urgencije „neće biti ni razmatrane, a kamo li usvojene“.

apel oš njegoš
Apel niške OŠ „Njegoš“ upućen roditeljima; foto: FB printskrin

Molimo vas da verujete stručnoj službi, da može malo profesionalnije od nestručnih lica da odredi šta je najbolje za svako dete, kao i to da su SVI naši učitelji jednako stručni i školovani da opismene učenike i prezentuju im gradivo I – IV razreda. Ovakvim urgencijama pokazuje se sumnja u njihovu profesionalnost, kao i u školu, koju ste sami odabrali. Na samom početku njihovog školovanja, ovakvim postupkom ih učimo da je „moralno“ svuda ići preko veze, pa čak i kad je upis u OŠ u pitanju – apeluju.

Majka jednog budućeg prvaka kaže da lično nije tražila „vezu“ za učitelja ili učiteljicu i da veruje stručnjacima, ali da ima roditelja koji najčešće urgiraju da njihovo dete bude u grupi sa drugarima iz vrtića.


Direktori se suočavaju sa različitim pritiscima

Da je to praksa pred upis prvaka i da je toga „uvek bilo i biće“, ističe Dušica Trićković, direktorka Osnovne škole „Radoje Domanović“ u Nišu, jer svake godine imaju „zvezde učitelje“, ali im nije jasno na osnovu kojih kriterijuma roditelji to znaju i izdvajaju ih, a škola ne.

Direktorka-Dusica-Trickovic-foto-JV-J-A

Oni neke učitelje favorizuju i uglavnom kažu da su čuli od komšije ili ne znam od koga. I onda ustvari negiraju sav naš trud i rad, testiranje pedagoga i psihologa i razgovor sa roditeljima i sa detetom i sva njihova stručnost je potpuno devalvirala što se tiče te teme, zato što roditelj dođe i insistira ili neko od kolega takođe – navodi Tričković.

Roditelji urgiraju i za polazak u 5. razred i razredno starešinstvo, kaže Tričković, ali je to problem koji lakše reše, jer im objasne da nastavnik time ima samo veću odgovornost, ali da svakako predaje svim odeljenjima. Veća je „borba“ sa roditeljima prvaka, ali direktorka napominje da im tokom razgovora objašnjavaju da je to korak ka građenju poverenja u školu i učitelje.

Tričković takođe pojašnjava da ni ona kao direktorka nije stručna i ne odlučuje o formiranju odeljenja, ali jeste odgovorna da se bori protiv favorizovanja učitelja, jer bi to onda značilo da umesto stručnjaka to može da radi i pomoćno tehničko osoblje, bez ikakve stručne procene i velikog posla koji je, kaže, mukotrpan i zahteva mnogo vremena.

800x600_ucionica-foto-t-r

Ovo je stvarno pitanje građenja poverenja i saradnje, jer ako vi date roditelju da bira sam, može, ali onda je to daleko i od saradnje i od poštovanja i od odgovornosti. Roditelju onda dajete stil da sutra može da bira i nastavnika, smenu, da bira sve, pa onda sami sebi uskačemo u stomak. Moraju da znaju u koju školu upisuju dete, to mogu i da biraju i da u tu školu imaju poverenja i poštovanje i da ako se nešto desi odgovorni smo mi. Mi na ovoj način poštujemo struku i vraćamo ugled prosvetnim radnicima i školi, jer poštujemo pravila – napominje Tričković.


Želje postoje, ali formiranje odeljenja radi struka

Plavšić-Miodrag-scaled
Direktor niške OŠ „Dušan Radović“ Miodrag Plavšić podseća da je to velika škola i da ove godine upisuju 168 prvaka u 6 odeljenja, pa veruje da su zato i manje izloženi pritiscima, koji nikad nisu bili ultimativni, odnosno nikad roditelji nisu „pretili“ da ako dete ne bude kod određenog učitelja neće ni ići u tu školu.

Više je to neki apel, na primer „moje dete je išlo kod te učiteljice, je l nije problem da ide i drugo“, na tom su nivou razgovori, a da neko ultmativno zove, verujte, ja sam evo 30 godina učitelj, prvu godinu direktor, ali ultimativnih pritisaka nema. Više je to neki apel da bi voleli da bude ista učiteljica, jer su imali dobra iskustva sa prethodnim učiteljima i učiteljicama i na tom nivou je priča, ovako ništa drugo – navodi Plavšić.

OŠ Dušan Radović
Uvek se trude da izađu u susret roditeljima kada je to moguće, ističe Plavšić, ali kada je formiranje odeljenja u pitanju podseća da postoje različiti kriterijumi i aspekti o kojima mora da se vodi računa. Takođe kaže da se nada da neće biti pritisaka ni narednih desetak dana do početka školske godine.

Velikih pritisaka i favorizovanja učitelja nema ni u OŠ „Učitelj Tasa“, kaže direktorka Radmila Krstić, koja je i pozitivno iznenađena reakcijama roditelja koji su pokazali da imaju poverenje u ovu školu. Ove godine imaće 5 odeljenja prvog razreda i kaže da „za sad nije strašno“ i nada se da će tako i ostati.

800x600_skolske-klupe-foto-JV

Mi i ne kažemo ko će preuzeti 1. razred, tako da nemamo veliki pritisak. Ja sam im i rekla da moraju da poštuju ono što odluči stručna služba, jer najbolje oni mogu da procene koji učitelj odgovara kom detetu. Uvek ima tih želja, ali ne preterano. Čak i vrlo često dođu i to me na primer iznenadilo, kažu „mi ne biramo učitelje, imamo poverenje u vašu stručnu službu, kako vi procenite i mislite neka bude tako, mi smo čuli da je ovo dobra škola i prepuštamo vama da odlučite ko će biti učitelj“ – ističe Krstić.


Kako se formiraju odeljenja?

Anketa

Ko treba da formira odeljenja u osnovnim školama?

  • Stručnjaci
    61 / 77%
  • Roditelji
    10 / 13%
  • Nemam stav
    8 / 10%

Ukupan broj glasova: 79

Loading ... Loading ...
Psihološkinja Ksenija Sekulić koja radi u OŠ „Radoje Domanović“ pojašnjava da deca pre upisa prolaze psihološki tekst, koji je zapravo test zrelosti za školu i njime ispituju nivo informisanosti učenika, memoriju, uvežbanost koncentracije i pažnje, kao i sposobnost učenja iz iskustva, vizuelno-motornu koordinaciju i drugo.

To nije test inteligencije, ali negde može da bude naznaka da li će detetu možda ležati prirodne nauke, da li ima tu dobru vizo-motornu koordinaciju, percepciju u prostoru, prepoznavanje trodimenzionalnog prostora. Kroz neke testove tačno možete da vidite koji nivo informisanosti uz uzrast ima. Naravno, uzimamo u obzir da li dete ima 6 godina i 2 meseca ili ima 7 i po, postoji jasna skala na osnovu koje merimo i dete može da pokaže nedovoljnu zrelost do neke izuzetne zrelosti, natprosečne – objašnjava Sekulić.

1280x0_Deca-KOSTA
Pedagoškim testom koji deca pre polaska u školu takođe rade, navodi Sekulić, proveravaju njihovu spremnost, prepoznavanjem boja, orjentacijom u vremenu i prostoru.

Na osnovu tih testova dobijaju sliku o detetu, ističe psihološkinja, a nakon individualnih razgovora sa njima i roditeljima odlučuju koji bi učitelj detetu najviše odgovarao po senzibilitetu.

Da li je dete plašljivo, da li je imalo neke teškoće u odrastanju, traumatska iskustva i tako dalje, kad sve uzmete u obzir možete da odredite koji bi učitelj najviše odgovarao detetu i na osnovu svega toga formiramo odeljenja – zaključuje Sekulić.


„Roditelji imaju viziju o detetu, a mi realnu sliku“

Pedagoškinja Nataša Ignjatović iz OŠ „Radoje Domanović“ naglašava da roditelji imaju jednu viziju o svom detetu, dok stručnjaci na osnovu testiranja steknu mnogo realniju sliku, te je zato važno da odluku o tome u kom će odeljenju biti njihovo dete prepuste stručnjacima.

OS-Radoje-Domanovic-foto-V-Milic

Zato i razgovaraju i sa roditeljima pred upis u 1. razred, dodaje, kako bi ih rasteretili briga i opustili. Najčešće su napeti i uznemireni oko toga da li dete zna sva slova i da računa, što pedagoškinja ističe da uopšte nije najvažnije.

Naprotiv, mnogo su važnija samostalnost i ta vrsta zrelosti, da oni mogu da brinu o nekim svojim osnovnim potrebama, da imaju slobodu da se jave učiteljici ako žele da izađu, te neke socijalne veštine su najvažnije, sve se ostalo se nauči. A upravo te socijalne veštine mnogo deci nedostaju danas nažalost i to isto gledamo prilikom upisa, sve se to vidi na testiranju – ističe Ignjatović.

skola-13-ilustracija-foto-Ljubica-Jocic
Roditeljima zato poručuje da se opuste i da decu ohrabre da se više brinu sama o sebi i puste ih da odrastu, ne sputavaju ih u razvoju, jer od prevelike brige smatra da prezaštićuju decu i time im nanose više štete nego koristi.

Mnogo je dece sada koja imaju probleme i sa grafo-motorikom, zbog učestalog korišćenja telefona, raznih novih uređaja, a ne kreću se dovoljno, ne igraju se dovoljno i naravno te veštine im nedostaju. Mnogo više ima i logopedskih problema, baš zbog toga što deca mnogo manje komuniciraju i međusobno i sa roditeljima, tako da i to drastično povećano u poslednje vreme – napominje Ignjatović.


Zašto roditelji treba da veruju stručnjacima?

1280x0_IMG-0989
Da roditelji treba da veruju stručnjacima i njima prepuste odluku o formiranju odeljenja, slaže se i pedagoškinja Kristina Stojanović, jer je poenta da ta sredina i spoj dece u njoj bude podsticajna za njih, da međusobno uče i budu u skladu sa karakterom i temperamentom svog učitelja.

Ipak, razume brigu roditelja i njihovu želju da utiču na taj proces, ali ih ohrabruje da imaju poverenje u stručne saradnike.

800x600_skola-ilustracija2-foto-ljj
Roditelji naravno brinu, to je potpuno opravdano i normalno, jer samo žele najbolje za svoje dete, posebno jer sada u medijima vlada jedva vrlo nekako čudna klima po pitanju obrazovanja i toga kako funkcioniše sistem, tako da je njihova zabrinutost opravdana. Ali jednostavno nije ni moguće izaći svim njihovim zahtevima u susret. U školama rade stručni saradnici koji su obučeni za to da formiraju odeljenja, to rade godinama i znaju šta rade, bez obzira na to što u medijima postoji neki narativ da je pitanje koliko su stručni, a to je samo medija kako to prenose – ističe Stojanović.

Poenta stručnog formiranja odeljenja, a ne na osnovu zahteva i želja roditelja, pojašnjava Stojanović, je da to bude spoj dece različitih sposobnosti, da u njima mogu zajedno da se razvijaju i uče jedni od drugih, a da na kraju to za njih bude korisno i razvojno podsticajno.

Slični tekstovi

Komentari

27
  1. Sve ovo stu su sagovornici rekli bi bilo ok da zivimo u npr Svajcarskoj. Ali mi zivimo u Srbiji (nazalost). Ovde ne postoji sistem koji ce da obezbedi ravnopravan kvalitet rada svoj deci. Postoji papirologija i formalna pravila koje ucitelji/nastavnici treba da ispune ali sustinski, sve se svodi na pojedinca. Zato su ogromne razlike u radu sa decom i izmedju dva odeljenja iste skole.

  2. A sto se tice „veza i vezica“ koje pominju. Slican je razlog: zivimo u Srbiji. Ovde sve moze i sve ne moze. Zavisno od toga da li „imas coveka“ ili ne. Spremaju se deca na zivot, jer mi ocigledno, i nazalost, necemo moci da im ostavimo malo bolju zemlju od ove koja je danas.

    • Mozemo! Ali to zavisi samo od nas i vaspitavanja dece! „Veze i vezice“ unistavaju sistem (ne samo skolski) koji po pravilu treba uspesno da funkcionise! Ovde je bolje „zavrsiti“ nesto na vezu, nego stvarno uraditi !

  3. Kakvo samohvalisanje propalih „stručnjaka“. A onda čitamo o ubistvima, vršnjačkom nasilju…

    • Мали насилници ту своју насилност и неваспитање доносе из куће, видећи то од својих родитеља и у својој породици. Ту ни најбољи учитељ не помаже. Држава ту само одмаже јер инсистира на правима тих малих насилника (а где су обавезе), тако да таква деца несметано настављају да малтретирају осталу децу која су у огромној већини. Наставник не сме ни да избаци са часа ђака који омета остале.

  4. Pitanje za direktore i „stručnjake“.
    Mislite li da je vreme da učitelji i profesori posete psihijatre i dobiju neku procenu sposobnosti da formiraju nove generacije?

    Da ne bi bilo zamene teza, ljudi ne pokušavaju da izaberu boljeg od 2 dobra izbora, nego da izbegnu psihički labilne osobe. Osobe koje posao zadržavaju kao socijalnu meru.

    • A ko će da im da procenu?!
      Sve je trulo brate.
      Mora od nule.

  5. Da se ne lažemo, razlike među zaposlenima su drastične. Pojedini učitelji-ce nisu sposobni ni da naprave red i mir u učionici za vreme nastave, a kamo li da kod dece razviju ljubav prema učenju, radu, nekom predmetu. Nažalost, njihov rad nije vrednovan na osnovu postignuća, odnosno kasnijeg uspeha dece, tako da potpuno razumem roditelje.

    • Autoritet se ne uči u školama. Ljubav prema učenju primarno trebaju roditelji da razviju kod deteta, jer roditelj ne radi od 8 do 1 za platu. Nastavnici (kao i svi radnici) rade posao da bi dobili platu, neki od njih se trude više, a neki manje. Deca i roditelji umeju da prepoznaju nastavnika profesionalca koji se trudi i takvi nastavnici najčešće ostaju u sećanju (dobrom a i lošem).

  6. Postovani gospodo strucnjaci, mislite li da nakon dogadjaja od 3.maja ove godine, iko vise ima poverenja u obrazovni sistem i ljude koji rade u njemu. Nakon sto su isplivali svi detalji o zataskavanju kojekakvih dogadjaja i neregularnostima vezanim za premestaj deteta-ubice, koliko treba da budemo neinteligentni da se ponadamo da je taj slucaj jedinstven i da se nikada vise nece desiti ista slicno

  7. Prosvetni radnici su po ko zna koji put opravdali misljenje javnosti da su slabi i ne preduzimljivi, ne zele ili ne umeju da se bore za bolje uslove rada i bolje uslove skolovanja u sistemu ni za sebe, kao zaposlene, ni za decu, kao djake, a u krajnjoj instanci ni za roditelje, koji celekupnu ovu igranku finansiraju na mnogo razlicitih nivoa i nacina

  8. Dok god drzite kicmu savijenom i radite ‘sta vam se kaze’ budite svesni da ce lista ljudi koja upravlja vasim poslom biti sve veca i sve nelogicnija. Poverenje koje ste izgubili, necete povratiti tako lako, da ne kazem nikako, narocito ako nista radikalno ne planirate da menjate u svojim stavovima i radu

  9. Bas u vezi skole Njegos, doooobro se raspitajte kod kog ce vam biti dete. Na zalost iz svog iskustva govorim.

  10. U svakom razredu u svakoj školi postoji specijalno odeljenje, tu su deca lekara, advokata, direktora, neke nastavnice ili učiteljice, ponekog privatnika itd.
    Preporuka za roditelje, bežite daleko od tog odeljenja, nema sreće za dete tamo, svi su od roditelja naučeni da su samo oni bitni, druge gaze.

    • to vazi za par udarnih, centralnih skola. Po ostalim, perifernim skolama nema takvih podela, ni formiranja odeljenja po tom kriterijumu, jer djake vecinski cine deca obicnih ljudi. Samim tim, ta mi se atmosfera vise svidja, jer nema diskriminacije i posebnih procedura za ‘odabrane’ i ‘jednakije’. Te odabrane gledasmo u epizodi 3.maja

  11. A šta ćemo kada učitalj ne zna sve padeže?

  12. Ko ima koga, ima i Boga. Tako kaže narodna poslovica. Bez veze,ništa i nigde. To je žalosno i sramotno ali jedina mogućnost.

  13. Što teža torba, to manje znanja…..gleda se forma a ne suština!?

  14. Retkost je da postoji u skoli normalan nastavnik,ucitelj. Sve su to sns aktivisti koji su zbog angazovanja u stranci dobili radno mesto. Psiholozi i sociolozi po skolama isto. Decu vam uce sns sendvicari, ljudi bez morala i integriteta. I to je tako.

  15. Ministarka prosvete je totalno adekvatna osoba za stanje u kome se prosveta nalazi! Doktrina ove vlasti je sto gore,to bolje, mislim za njih!

  16. PEDAGOŠKINJA, DIREKTORICA – kakav rogobatan naziv !?
    Prosveta nam je u ćor sokaku. To stoji, kao kakva konstanta, kao neminovnost šta li drugo, u svakom slučaju posledica tridesettogodišnjeg posrtanja /propadanja/ društva.
    Jadna je profesija, koja svoj lebac zarađuje na ulici, a deca umesto sa KLIKEROM u džepu, NOSE pretežak RANAC za leđa njihova leđa.

  17. Ako su strucanjaci zavrsili privatne fakultete onda im je i strucnost na visokom nivou.Roditeljima preporuka interesujte se koji su učitelji dobri i tamo decu upisujte,manite se sta psiholozi i direktori pricaju.

  18. S’ obzirom da nisam Prvorođeni i da se ne razumem u sve oblasti, pustiću one koji su stručni da odlučuju o oblastima za koje su se školovali. Ne mogu ja, koji sam stručnjak za solarnu energiju da znam rad pedagoga i psihologa niti oni mogu da meni govore o radu vetro-parkova. Neka svako radi ono za šta se školovao i neće biti nikakvih problema

    • Da, ali kad ti meni povezes solarni panel, a ja i dalje imam samo hladnu vodu, ja mogu da ti kazem da nisi dobro uradio posao iako nisam strucnjak za solarnu energiju.

    • Gospodine Vi ste ucili i to sto ste ucili znate da radite ali ovi sto lupaju nebuloze, da su svi ucitelji dobri,kupili su diplome i sad sole pamet roditeljima.Samo jedna opaska.Imamo sina koji je rodjen 1973 godine kada smo trebali da ga upisemo u prvi razred nam je jedna uciteljica nas dobar prijatelj dala preporuku kod kog ucitelja odnosno uciteljicu da trazimo da dete bude u razred.i uspeli smo

      • Poštovana Gordana, trebalo je da i Vi, zajedno sa sinom, ponovo upišete prvi razred i tako obnovite znanje iz osnovne škole. Možda se onda ne biste spoticali o gramatiku.

  19. Danas se treba raspitati sa cijom decom ce vam dete ici u skolu. Dete hitno seliti u pitomije okruzenje, nakon prvog polugodja kad se manifestuje opasno genetsko nasledje pojedinaca.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.