Uređaj koji obaveštava hitne službe o lokaciji saobraćajke izum učenika iz Svrljiga

autor: Lj. F.
ucenicka kompanije foto lifeaid
Novi izum svrljiških učenika; foto: LifeAid

Saobraćajna nezgoda jednog od člana tima inspirisala je učeničku kompaniju is Svrljiga da osmisli uređaj koji prilikom saobraćajnog udesa automatski obaveštava hitne službe o lokaciji, a sa svojim projektom učestvovaće na Regionalnom takmičenju učeničkih kompanija koje će se ove godine održati onlajn.

LifeAid – naziv je učeničke kompanije i njihovog izuma, a kako objašnjavaju učenici svrljiške srednje škole ”Dušan Trivunac Dragoš”, uređaj se povezuje na senzor vazdušnog jastuka u volanu vozača.

Onog trenutka kada se desi saobraćajna nesreća ili nezgoda, to jest kada senzor da komandu vazdušnom jastuku za otvaranje, LifeAid uređaj automatski prepoznaje komandu dobijenu iz senzora i odmah putem Galileo satelita alarmiraju najbližu stanicu policije, hitnu pomoć i vatrogasnu službu – kažu učenici ove kompanije.

Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja, godišnje se na putevima samo u Srbiji dogodi preko 33.000 udesa, od kojih se oko 13.000 završava sa lakšim i teškim telesnim povredama i invaliditetaima, a preko 600 sa smrtnim ishodiima.

Marko Petrović, član svrljiškog tima, imao je prošle godine nezgodu, kaže da ih je njegov slučaj inspirisao da se pozabave problemima u saobraćaju.

Saobraćajna nezgoda koju sam doživeo prošle godine zajedno sa svojim drugovima je bilo jedno jako neprijatno iskustvo. Sleteli smo s puta, drugovi koji su sedeli na zadnjoj klupi automobila su usled jačine udara i prevrtanja doživeli teške povrede jer nisu bili vezani, ja i vozač smo na svu sreću bili vezani pa smo prošli sa lakšim povredama. U prvih 10 do 15 minuta od posledica šoka prosto nisam znao šta se desilo. Sreća pa su putem prolazili automobili i neko je pozvao pomoć. Prosto ne znam šta bi se sa nama desilo da smo bili na nekom putu koji nije frekventan, gde nema vozila, pitanje je šta bi bilo sa mojim drugovima – kaže Petrović.

Baš ova situacija je ovim mladim ljudima bila okidač za ovakvu ideju, jer kako oni kažu, saobraćajne nesreće i nezgode su sastavni deo života i potencionalna opasnost svih učesnika u saobraćaju, a ovakav vid pomoći nekome može spasiti život.

Škola ”Dušan Trivunac Dragoš” ima i drugu učeničku kompaniju, a oni su se bavili ekologijom – njihov izum je biorazgradivi filter za cigarete napravljen od nebeljene celuloze koji u sebi sadrži seme biljaka.

Autor:
Lj. F.

Slični tekstovi

Komentari

6
  1. Pa, fantastican projekat! Bravo!

  2. Opet zloupotreba dece. Molim da neko nastavnicima mentorima objasni da poštuju autorska prava izuma i intelektualne svojine. Ova ideja postoji godinama. Koristi senzor ubrzanja (G-sensor) i podatak CAN linije da je aktiviran sistem airbag-a, i ugrađuje se u premium vozila.

    • Kako bre tolko znas?

    • Ne mesajte se u nesto u sta niste upuceni.

    • Uz duzno poštovanje gospodine
      nemojte da private i necemu sto uopste nemate pojma

    • Po mogućustvu prestanite da se mešate deci u radu. Ako nemate šta pozitivno da kažete, odstupite.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.