Prijava za članove „Balkanske omladinske redakcije“ koju će za mlade novinare iz Niša, Štipa i Sarajeva kroz istoimeni projekat formirati „Južne vesti“ sa partnerima, traje još nedelju dana – do 7. aprila.
Kao i u ostalim gradovima, u Nišu će biti odabrano 20 učesnika starosti od 18 do 28 godina koji će već od 14. aprila na prvom od dva besplatna šestodnevna treninga učiti o novinarstvu. Pravo prijave imaju oni koji se bave ili žele da se bave novinarstvom.
Kroz predavanja, ali i svakodnevni praktični rad, između ostalog će naučiti kako da pišu vest, kako da je prilagode štampi, televiziji, radiju i veb-sajtu, šta je javno mnjenje, kako fotografija i video mogu biti zasebni medijski proizvodi, šta je istraživačko novinarstvo…
Posle treninga, uz podršku novinara „Južnih vesti“, počeće rad na svojim pričama koje će tokom cele godine objavljivati na posebnoj onlajn platformi i tako dobiti priliku da svoj talenat i zainteresovanost za bavljenje novinarstvom pokažu čitavom regionu.
Redovno će u grupama dolaziti u „Južne vesti“ na redakcijske sastanke i, pre svega, izveštavati o problemima mladih i temama koje interesuju mlade.
U oktobru će za njih biti održan još jedan šestodnevni seminar o korišćenju multimedijalnosti u onlajn novinarstvu i njegovim specifičnostima.
Članovi „Balkanske omladinske redakcije“ u Nišu ovim će se baviti istovremeno sa svojim kolegama u Štipu i Sarajevu, koji će treninge imati u svojim gradovima. Mladim novinarima iz Makedonije u izveštavanju će pomagati novinari štipskog studentskog radija „UGD FM“, a kolegama iz BiH – novinari Omladinske novinske asocijacije u Sarajevu.
Zainteresovani treba da se za učešće u projektu prijave do 7. aprila popunjavanjem onlajn formulara na engleskom, dok će predavanja u Nišu biti držana na srpskom jeziku.
U partnerstvu sa ovim medijima i udruženjima, projekat „Balkan Youth Newsroom“, koji traje do kraja godine, sprovodi nevladina organizacija IDEA SEE (International Debate Education Association – Southeast Europe) sa sedištem u Skoplju.
Izveštaji različitih međunarodnih institucija naglašavaju da je sloboda medijskog izveštavanja u regionu sve manja što je jedan od razloga zašto ima tako malo omladinskih medija ili medija koji se bave oblastima interesantnim za mlade – kažu organizatori.
Zato se, kako dodaju, pojavila velika potreba za pokretanjem ovakvih medija, ali i jačanjem veza između mladih u regionu koje „nakon kidanja nisu ponovo uspostavljene“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0