Koliko plivanje može pomoći u borbi protiv cerebralne paralize uvidela su deca obolela od ove bolesti koja od 1. septembra odlaze na besplatne časove plivanja na bazenu Čair u Nišu.
Projekat Asocijacije adaptivnog plivanja Srbije omogućio je da 15 dece iz Niša uzrasta od 7 do 18 godina naredna tri meseca vežbaju u vodi sa profesorima fizičkog vaspitanja.
Treneri, koji su danas predstavili ovaj projekat, kažu da je plivanje jedna od retkih fizičkih aktivnosti koje mogu da upražnjavaju i osobe sa invaliditetom, a posebno im prija što se u vodi osećaju lakše.
– Vodena sredina omogućava pokrete koji na suvom nisu mogući. Deca nauče da plivaju i odmah postanu samostalnija, a sve to poboljšava njihov kvalitet hodanja i motoričke sposobnosti – kaže predsednik asocijacije i profesor fiziškog vaspitanja i sporta Bojan Jorgić.
Jedan od plivača koji će zahvaljujući ovom projektu do decembra tri puta nedeljno odlaziti na čairski bazen je i jedanaestogodipnji Vuk Šakić.
– Volim da plivam, super se osećam posle treninga, voda mi jako prija – kaže Vuk.
Njegov otac Njegoš primetio je da se Vuk bolje kreće, ali ističe da je najvažnije što njegov sin voli da ide na treninge gde ima mnogo novih prijatelja.
Sa Vukom trenira i Ivana Matić, učenica III razreda Pravno-poslovne škole, koja kaže da na treninzima kroz igru i šalu svi bolje podnose povremene napore i zajedno se oporavljaju.
Stručnjaci ističu da ovakve aktivnosti osim razvoju motoriških, doprinose i poboljšanju psihofizičkih sposobnosti dece.
Pošto su treneri primetili da je roditeljima čest problem finansiranje prevoza dece do bazena, pozivaju gradske opštine da pomognu bar u organizaciji dolazaka na treninge. Nadaju se i da će naći način da treninzi ne traju samo do decembra kada se projekat završava, već da će deca moći da idu na časove plivanja tokom cele godine.
Projekat „Efekti programa plivanja i vežbanja u vodi kod dece sa cerebralnom paralizom“ finansiraju Naftna industrija Srbije i Grad Niš, a podržali su ga i predstavnici Sportskog centra Čair.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Пуна подршка Асоцијацији адаптивног пливања Србије и Пливачком академском клубу за особе са инвалидитетом „Делфин“. Ниш је центар адаптивног пливања у Србији! Хвала НИС-у који подржава овакве пројекте