Nakon što je Vlada Srbije 10. marta proglasila vanrednu situaciju na teritoriji zemlje, iz opštinskih i gradskih štabova na jugu Srbije stižu informacije da su u pripravnosti, ali da opasnosti od poplava zasada nema.
Zamenik gradonačelnika Niša Ljubivoje Slavković kaže da je u Nišu usvojen program postupanja u slučaju vanrednih okolnosti, ali da zasada nema nikakve opasnosti.
Prema njegovim rečina, popisan je inventar opreme koja bi u slučaju poplava bila korišćena i obaveštena su preduzeća čije bi mašine bile angažovane „da ne budemo zatečeni kao pre 2 godine“.
Tada smo imali situaciju koja je bila kritična. Na svu sreću, Niš sada nije ugrožen ni na koji način. U svakom slučaju, usvojen je program postupanja i spremni smo da reagujemo ako dođe do velikih problema – rekao je Slavković.
Dodaje da nije razmatrana mogućnost da Niš pritekne u pomoć ugroženim opštinama jer to još nije traženo, ali da je to jeste moguće ukoliko se jave takve potrebe.
Da nema opasnosti od poplava zaključeno je juče i u Pirotu.
Vranjski i leskovački štabovi za vanredne situacije uveli su dežurstva.
Kako piše na zvaničnom sajtu Grada Vranje, gde je za protekla 24 sata palo 16,5 litara kiše po metru kvadratnom, dežurstvo će trajati do utorka 15. marta.
Ljudstvo i mehanizacija su u stanju pripravnosti, kao i poverenici, odnosno predsednici mesnih zajednica, koji su u obavezi da na 3 sata izveštavaju sa terena – rekla je pomoćnica gradonačelnika Vranja Bojana Veličkov.
Iako nije alarmantno ni u Prokuplju gde je reka Toplica „ispod redovnog nivoa odbrane od poplava“, tamo su već angažovani „svi raspoloživi resursi kako bi se od mogućih poplava zaštitilo stanovništvo, materijalna i kulturna dobra“.
Svi građani koji su voljni da se angažuju i pomognu u punjenju vreća sa peskom i podizanju odbrambenih bedema mogu da se jave na telefon 027/331-331 i ostave svoje podatke. Ukoliko za tim bude potrebe, biće pozvani da se jave na određenu lokaciju – kaže komandant Opštinskog štaba za vanredne situacije Prokuplja Miroljub Paunović.
Na ilustraciji hidro-alarma Republičkog hidrometeorološkog zavoda, reke Toplica, Jablanica i Veternica označene su žutim trouglom, koji, kako piše u legendi, u ovom slučaju podrazumeva značajan porast vodostaja i mogućnost „pojava koje bi mogle zahtevati preduzimanje mera redovne odbrane od poplava ili leda.“
Za Nišavu i Južnu Moravu nema upozorenja.
Inače, iz poplavama ugroženih područja u centralnoj i zapadnoj Srbiji do sada je evakuisana 171 osoba.
Na terenu su angažovani pripadnici Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova, Žandarmerije, policija opšte nadležnosti, saobraćajna policije i Vojska Srbije.
Aktivna dežurstva uvedena su u sedištima sva četiri odreda Žandarmerije – u Beogradu, Novom Sadu, Kraljevu i Nišu i ronilačkoj jedinici.
Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, najviše padavina je od ponoći bilo na Zlatiboru i Kopaoniku, u Kraljevu, Valjevu, Sjenici, Požegi, na Crnom vrhu i u Vranju.
Pre nego što je proglašena u celoj zemlji, vanredna situacija bila je na snazi u Čačku, Novom Pazaru, Kraljevu, Arilju, Lučanima, Topoli, Požegi, Bajinoj Bašti, Ivanjici, Raškoj, Ljigu, Rači, na delu teritorija opština Kosjerić, Prijepolje, Trstenik, Nova Varoš i Ćićevac.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Zasto niko ne napise da je u Prokuplju u toku novembra i decembra prosle godine seceno rastinje i cisceno korito na prilazu gradu? Ono sto je uradjeno ovde, koliko toliko, doprinelo je tome da sada bude ovih dana ovako kako jeste. Nesto se moze promeniti ako postoji dobra volja. Neko je nesto naucio, na tezi nacin, ali ipak jeste.
Mi smo ionako,uništeni sa svih strana,samo nam još poplave fale