
Prošlo je sedam godina od kada su tadašnji gradonačelnik Niša i predsednici 7 okolnih opština potpisali ugovor o regionalnoj deponiji „Keleš“, bilo je zainteresovanih kompanija da uđu u javno-privatno partnerstvo, ali pokušaji da se posao zaista i sklopi su propali. Dan nakon što je predsednik Aleksandar Vučić najavio da će deponija biti izgrađena do 2021, iz Grada Niša saopštavaju da se javila zainteresovana italijanska kompanija.
Propali su tenderi za koncesionara 2015. i 2016. godine na koje su se prijavljivale grčke i španske kompanije, govorili su Kinezi i Amerikanci da bi upravljali otpadom, a sada je zaineteresovan i italijanski holding.
Kako je saopšteno na zvaničnom sajtu grada, predstavnici italijanske Holding kompanija „Natura“ izrazili su spremnost da učestvuju u poslovima upravljanja otpadom na području grada sa okolnim opštinama.
U razgovoru je zaključeno da se italijanska kompanija obrati pismom o namerama Vladi Srbije u kome bi izrazila zainteresovanost za učešće u poslovima upravljanja otpadom – navodi se u saopštenju.
Inače, priča o regionalnoj deponiji „Keleš“ počela je još 2013. godine i tada je najavljeno da će biti izgrađena do 2015. godine. Prvo je bio plan da se formira novo regionalno javno preduzeće koje bi upravljalo, a onda je dogovoreno da se uđe u javno-privatno partnerstvo.
Španske i grčke ponude nisu prihvaćene 2015. i 2016. godine. Potom je „Keleš“ nuđen i Kinezima i Amerikancima, ali, bez uspeha.
Projekat i dokumentaciju za „Keleš“ izradila je Regionalna razvojna agencija Jug, ali je ove godine izašla iz priče, a posao je preuzela Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj i projekte.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Samo stranci
Koj je ovo Vic italijan ko nemoze ni da vodi red u sopstvenoj drzavi pliva u djubretu.Oni ce ti dodje odrzavaju cistocu ovde.Ovaj projekat je bio propao ranije posto bio 8 miliona e sad su digli nakitili na sumu od 288 miliona da mogu svi da se ugrade uzmu novac.Ali to je nebitno to postrojenje ce bude malecko i kapacitet sitan,istina ce bude da ce i dalje djubre zakopavati po sumi i njivama.
Да подсетим Нишлије што само знају да галаме да је Ниш још седамдесетих година прошлог века (пре 50 година) требао да добије и регионалну депонију и фабрику за прераду и ђубрета и отпадних вода. Али они су одбили повећање стопе самодоприноса, за две флаше пива месечно. Сељаци под изговором да неће да праве депонију Нишу а грађани ђаво ће га знати зашто.
Javno-privatno partnerstvo je sinonim za korupciju, čerupanje javne imovine. Drugo. Ulaženje u poslove oko deponija smeća otvara mogućnost da Srbija postane deponija u koju će se uvoziti razno smeće i opasni otpad iz zemalja EU. Kinezi su neko vreme uvozili smeće iz SAD-a radi recikliranja. Odjednom su prestali, pa ih sad Tramp optužuje da zagađuju svetske okeane plastičnim otpadom.
Divno. Dovozice djubre iz celog regiona na periferiju grada. Republika nije dala saglasnost za udaljeniju lokakaciju pozivajuci se na zastitu prirode. Poludecemo svi u Nisu ako nam ne budu ovde dovozili djubre.
Sa ovakvom vladom bolje nisam ni očekivao.
Kamora u celom svetu kontroliše deponije.
https://www.dw.com/sr/sme%C4%87e-kamora-i-politi%C4%8Dari/a-17761362
2021. sigurno!
Sramota
Ako pri izgradnji primene zakone EU kao i njihove standarde u Italiji dobrodosli su ,samo da rese problem koji postoji kod nas jer ovo sada je ekoloska bomba….
Sta god da se uradi, sigurno ce biti bolje od postojece situacije.
Italijanska investicija nije ni jedna propala u Srbiji, mislim da će biti dobro da bude za nas grad…:)
Bravo za gradonacelnicu,odmah dovodi u red komunalni sistem…