Najava visokih temperatura u februaru preko 15 stepeni ne raduju poljoprivrednike jer bi voćke mogle ranije da krenu sa vegetacijom, nakon čega bi temperature mogle da se spuste ispod nule i da dođe do izmrzavanja, što bi kasnije smanjilo prinose. Ipak, poljoprivredni stručnjaci savetuju da najavljeno toplije vreme voćari iskoriste i završe prolećnu rezidbu koja je u toku, a odmah nakon toga obave zimsko prskanje voća, jer sa prvim pupoljcima biljke postaju najranijivije i zahtevaju adekvatnu zaštitu.
Poljoprivredni stručnjaci naglašavaju da se za sada u voćnjacima ne vide promene na biljkama, ali da to ne znači da se one nisu probudile i da će najavljeno toplo vreme dodatno podstaći njihovu vegetaciju.
Voće još nije krenulo, pa se preporučuje ratarima da krenu sa rezidbom i iskoriste najavljene tople dane. Preporučuje se da se rezidba završi najkasnije do kretanja vegetacije, jer najavljene visoke temperature mogu da „zbune“ voćke i da one krenu sa vegetacijom. Ljudi koji imaju veće zasade već uveliko rade na rezidbi – kažu u Poljoprivredno-stručnoj savetodavnoj službi u Prokuplju.
Naglašavaju da se prethodnih godina nakon nešto toplijeg vremena u januaru i februaru i kretanja vegetacije, dešavalo da u martu i aprilu dođe do zahlađenja i mraza tokom noći, što je uticalo i gotovo prepolovilo rod u toj godini, a najugroženije su rane sorte koštičavog voća poput kajsije i breskve.
Inače, osim vremena koje utiče na prinose voća, i otkupna cena, posebno višnje i šljive, po kojima je poznat Toplički kraj, već dugi niz godina je ispod granice rentabilnosti proizvodnje, pa ratari zarađuju tek da bi se održala proizvodnja i delimično pokrili uloženi troškovi.
Samo na teritoriji prokupačke opštine gotovo 70% stanovništva se bavi i preživljava od poljoprivredne proizvodnje i to najviše voćarstvom i uzgojem višnje i šljive.
Procena je da je na teritoriji prokupačke opštine pod zasadom višnje oko 2.000 hektara, nešto veća površina je pod zasadom šljive, dok, prema zvaničnim podacima, u blačkoj opštini ima oko 2,5 miliona stabala šljive, a u poslednje vreme sve češće niču zasadi maline, kupine, jagode.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kome jos nije jasno, vezano za vocarstvo u Srbiji: Sta ne „obere“ mraz u martu, ne „ubije“ grad i suša na leto, to na kraju pokupe nakupci i razni matrapazi za racun uvozno/izvoznickog lobija. Seljaku obicno ostane supalj nos do ociju. Ali nema problema, selo je unisteno, ovo su samo poslednji trzaji. Kad uvozimo krompir, luk i meso najgoreg kvaliteta, zasto ne bi i voce. A ti opet glasaj, narode.
@ Vlada- o kom “ narodu,“ govoris ,prijatelju ? To su misevi, zecevi, koji znaju da propadaju zajedno sa svojom decom
a glasaju necastimnike. Na sramotu svojih predaka!