Na najvišoj tački u Vlasotincu, gde se nekada nalazilo groblje, izgrađen je spomenik posvećen palim borcima u Drugom svetskom ratu. Spomen-park delo je srpskog arhitekte Bogdana Bogdanovića, a gradili su ga klesari iz vlasotinačkog i pirotskog kraja. Deo je turističke ponude ovog kraja i jedno od omiljenih mesta za druženje mladih.
Velika spomen-ploča okružena je manjim kamenjem ukrašenim reljefima, dok se u sredini nalazi amfitetar. Prema rečima kustoskinje Danice Valčić, Spomen-park izgrađen je 1975. godine, a reljefi simbolično govore o slobodi i toku života.
Postavljen je na takvom mestu da dominira i da se vidi iz svih delova grada. Sa ovog mesta vidi se celo Vlasotince.
Na kamenim pločama možemo videti simbole koji asociraju na slobodu – cvetovi lale, zatvoreni i otvoreni krugovi. Sve to nam kazuje i da se život i dalje odvija – kaže Valčić.
Lokacija spomenika je nekadašnje groblje, ali je nakon izmeštanje ovo mesto postalo simbol palim borcima. Iako se 4 nadgrobne ploče i dalje nalaze na brdu, a u varoši destinacija zove i Staro groblje, oni koji dolaze sa strane idu u posetu Spomen-parku.
Spomenik je izgrađen od kamena granita iz Mominog kamena. Radili su ga majstori-klesari iz pirotskog i vlasotinačkog kraja. Kamenu ploču sa natpisima ispred spomenika izradio je mesni kamenorezac Petar Petrović.
Inicijator podizanja spomenika bio je Opštinski odbor SUBNOR-a Vlasotinca, a izgradnju je finansirala Opština. Otkriven je povodom Dana oslobođenja, a otkrio ga je general-potpukovnik Momčilo Dugalić.
Iza samog zdanja nalaze se 4 kamena na kojima su ispisani stihovi Vaska Pope, posvećeni onima koji su branili svoju otadžbinu.
Zvezda nas je naša nadživela
I spaliću svakog palikuću
Misterija zaigraj tamo
Gde je naše srce ostalo
Vinova lozo produži
Pesmu naših domara
Ako se zaželite naših obraza
Pomilujte u podne ovaj kamen.
Kustoskinja Danica Valčić kaže da stihovi govore o važnosti poštovanja prema onima koji su se borili za svoj dom i bez čije borbe mi danas možda ne bismo ni postojali.
Pored monumentalnog zdanja, malih kamenih ploča i amfiteatra, ovde je prebačena i spomen-ploča posvećena vlasotinačkim rodoljubima.
Ploča sa imenima nalazila se na sredini puta između Leskovca i Vlasotinca i to je spomenik posvećen rodoljubima. Kada je rađena vlasotinačka petlja, ploča je izmeštena i postavljena ovde. Imena svih Vlasotinčana koji su poginuli u ratovima. Ispisana su prezimena vlasotinačkih starosedelaca poput porodica Valčić, Pešić, Bošković, Borunović, Davinić, Popović, Stojanović – kaže Valčić.
Sa ovog mesta najbolje se vidi akumulaciono jezero, a ono je polazna tačka mnogih turističkih ruta, kaže direktorka Turističke organizacije Nataša Đokić-Živković.
Odatle kreće i staza zdravlja koja vodi do Čarobne doline, do vodopada koji se ulivaju u reku Vlasinu. Staro groblje je polazna tačka i mont bike maratona koji je već tradicionalna akcija u Vlasotincu koja se održava juna i međunarodnog je karaktera – kaže ona.
Stazama graditeljskog nasleđa ruta je u okviru koje se obilaze stare palate, kuće i sve ono specifično za graditeljstvo našeg kraja. Na samom kraju obilazimo i sam Spomen-park. On se nalazi u našoj turističkoj ponudi – kaže ona.
Iako park održava vlasotinački Komunalac, neretko se na ovom mestu može naći smeće. Nadležni kažu da čak i organizuju akcije čišćenja, ali da ljudi još nemaju kulturu očuvanja svog nasleđa.
Pojedine kamene ploče išarane su grafitima, zbog čega je, kaže Đokić-Živković, u planu restauracija.
Mi smo još 2017. pokrenuli inicijativu da uradimo projekat restauracije i čišćenja samog spomenika, ali i sređivanja parka. Dobili smo preporuku šta bi i kakao trebalo raditi od Zavoda za zaštitu spomenika, tako da nam je u planu sređivanje i aktuelizacija samog lokaliteta – kaže ona.
Spomen-park jedno je od mesta na kojima dolaze mladi, a ranije su ovde organizovane i priredbe. Pored samog zdanja postojao i mini zoološki vrt, te su i roditelji decu ovde često dovodili.
Zoo vrt je bio deo udruženja lovaca, čini mi se, ali nisu imali dobre uslove za čuvanje, te su odustali od toga. Mislim da imaju u planu oživljavanje ovog dela, što će biti lepo i za decu i za nas odrasle – kaže jedna Vlasotinčanka.
I mladi u ovom delu grada vole da provode vreme, ali i da, kako kažu, dovedu svoje prijatelje sa strane jer je sa ovog mesta najlepši pogled na Vlasotince.
Ovaj tekst nastao je uz podršku Opštine Vlasotince.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0