Timovi učenika 15 osnovnih škola iz Srbije nadmetali su se prošlog vikenda u Beogradu na takmičenju u oblasti novih tehnologija, a Vlasotinčani su bili među 3 najbolja tima.
Lazar Stanišić, Đorđe Krstić i Milica Pešić učenici su 5. razreda Osnovne škole „8. oktobar“ iz Vlasotinca koji su sa svojim nastavnikom matematike Đorđem Pejčićem, pomoću mikrobita (džepnog kompjutera) napravili simulaciju alarma protiv provalnika.
Učenici kažu da su se pripremali oko 3 meseca i da im sve vreme bilo zabavno, jer o novim stvarima uče na savremen i inovativan način.
Bilo nam je veoma zabavno. Alarm smo pravili oko nedelju dana, a na mikrobitu radimo oko 3 meseca – kaže Milica.
Na ovom takmičenju učestvovale su i škole iz Beograda, Rume i Niša, a organizovnao je u okviru projekta Škola za 21. vek koji finansira British council.
Program je nastao sa idejom da se kod dece razvije kritičko razmišljanje, ali i da se promeni „staromodni“ školski sistem.
Direktorka British council-a za Zapadni Balkan Kler Sirs ističe da je ovaj program važan zato što će naučiti decu da razmišljaju „izvan zadatih okvira“, a školski sistem prevazići će klasično enciklopedijsko podučavanje.
Ovaj program dizajniran je tako da deci pruži mogućnost da rade u skladu sa savremenim dobom, odnosno da razvijaju veštine koje su im potrebne za 21. vek, a to su kritičko i analitičko razmišljanje, programiranje i slično – kaže Sirs.
Dodaje i da će se učenici iz Srbije, ali i iz zemalja Zapadnog Balkana, nadmetati narednog vikenda, a pobednici ovog ciklusa kao nagradu će dobiti plaćeno putovanje za London i posetiti najveći sajam obrazovanja.
S obzirom na to da su rezultati pilot projekta pozitivni, da đaci ističu da lakše savladavaju različite oblasti, da su motivisaniji i da im je tako zanimljivije da rade, kaže Sirs, odlučili su da program prošire na sve škole u Srbiji.
U sklopu programa doniraće mikrobitove odnosno male kompjutere svim školama, a biće organizovane i obuke za nastavnike koji će onda ta saznanja prenositi deci.
Nadam se da će ovo biti naš najbolji projekat do sada, jer je obrazovanje najbitinija sfera života – kaže Sirs.
Ovaj projekat vredan je 10 miliona funti, a finansira ga Vlada Ujedinjenog kraljevstva.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0