Tamara Osmajlić i Vranjanac Stefan Stojanović izabrani su na konkursu “Izuzetne žene Srbije”, koji je sredinom januara raspisala Ambasada Holandije u Srbiji, da oslikaju mural inspirisan Jovankom Bončić Katerinić u Nišu.
Na muralima širom Srbije biće deset važnih aktivistkinja, revolucionarki, pesnikinja, književnica, feministkinja, koje su svojim radom inspirisale druge, a među njima i prva žena arhitekta u istoriji Nemačke koja je stekla diplomu inženjera, rođena Nišlijka Jovanka Bončić.
Na izradi murala sa njenim likom radiće Tamara Osmajlić koja iza sebe ima veliki broj oslikanih murala u Beranama, gde je i rođena, Bujanovcu, Kosovskoj Mitrovici i Berlinu i street art umetnik iz Vranja Stefan Stojanović.
Stefan Stojanović rođen je u Vranju, a studije grafičkog dizajna završio je na Fakultetu umetnosti u Prištini. Njegova oblast umetničkog delovanja je ulična umetnost. Izlagao je na oko 15 kolektivnih izložbi, a individualno se javnosti predstavio retrospektivnom izložbom grafita u Galeriji narodnog univerziteta u Vranju. Njegovi murali mogu se videti širom Srbije i Crne Gore, u Požarevcu, Belgrade, Čačku, Bujanovcu, Knjaževcu, ali i u Berlinu. Dobitnik je nagrade Grand Prix za animirani film “Enter” na Festival kratkog filma za mlade (Karlovac, Hrvatska) 2008. godine – navode organizatori.
Između ostalih, Stojanović je oslikao i mural Dijani Budisavljević u Vranju.
Osim murala Jovanke Bončić u Nišu, Aleksinac će dobiti mural Jelene Dimitrijević, mural Mitre Mitrović planiran je u Požegi, Kragujevac dobija sliku Ljubice Marić, Kruševljani Vere Nikolić, Nivi Sad dobija mural Verice Crvenčanin Kulenović, a Beograd Gine Ranjičić i Jelisavete Načić.
Materijal za izradu urala veličine 4×4 obezbediće organizatori, kao i honorare za umetnike.
Izrada murala planirana je ovog i narednog meseca, a u okviru Međunarodnog dana žena.
Radove Stefana Stojanovića i Tamare Osmajlić možete pogledati ovde.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Čemu mural Jovanka Boncic u Nisu, sem što je rođena ovde, nije projektovala nijedan objekat u ovom grada!
ambasada SAD, ambasada Holandije…razmislite zasto njih od ove godine posebno zanimaju izuzetne zene Srbije iz proslosti. SRAM NAS BILO!!!
Strane ambasade interesuje samo nesto sto je u interesu njihove propagande. A, da ne vodimo racuna o sopstvenom nasledju- ne vodimo. Zelja se raspada dok mudri mudruju….
Može li i jedan mural Tomija Stila? Gde god. Bilo bi lepo.
A umetnici SNS-ovci…
Ova glupost sa muralima na sve strane je apsolutno preterivanje i ruzenje zgrada po celom gradu. Ne resava se problem raspalih fasada oslikavanjem svega i svacega na nivou naivne umetnosti…. Vecina tih murala je katastrofalno ruzna i amaterski odradjena. Ocigledno smo se uzdigli iznad africkih zemalja, Bangladesa, Pakistana… ali na nivo latinoamerickih varosica. Ko je putovao- razumece.
Umesto murala asvaltirajte ulicu koja nosi njeno ime. Ulica nema 200 m a ljudi gaze blato. Jeftinije je i stanovnici ce vam biti zahvalni, valjda je logicnije?