Na najavljenu rekonstrukciju jedinog parka u Vranju, vrednu 134 miliona dinara, koju je gradska vlast prošle nedelje najavila i uvela izvođače u posao koji bi trebao da bude gotov za 120 dana, grupa aktivista odgovorila je protestom i negodovanjem, tvrdeći da projekat ne može da se izvede, a da se ne uništi najveći broj stabala, od kojih su neka i stogodišnja.
Jelena Marković, glavni urbanista Vranja rekla je na javnoj debati organizovanoj upravo tim povodom da drveće neće i ne sme biti uništeno.
Prva faza rekonstrukcije podrazumeva podzemne hidrotehničke instalacije, elektroinstalacije, popločavanje pešačkih staza unutar parka, izgradnju fontane, muzičkog paviljona, letnje pozornice, rekonstrukciju dečijeg igrališta, postavljanje mobilijara i uređenje javne rasvete – objasnila je Jelena Marković.
Dodaje, da je u drugoj fazi planirana izgradnja ogradnog zida oko parka i uređenje javne rasvete.
Dejana Stošić, aktivistkinja Odbora za ljudska prava u Vranju kaže da posle svega što je prezentovano i obećano na debati, ostaje da se vidi kako će sve izgledati na kraju, a da građani pamte njihova obećanja i drže ih za reč da neće poseći nijedno drvo.
Bude li posečeno jedno stablo, mi ćemo se dići na noge i odbranićemo svako drvo u parku – kaže Stošićeva.
Radovi u parku trebalo je da već da počnu, ali kasne zbog odluke izvođača radova, rečeno je na debati. Projekat za rekonstrukciju parka radio je niški projektantski biro Kapa, a izvođač radova je firma Euro lider iz sela Žbevac.
Inače, gradski park u Vranju jedan je od najstarijih u Srbiji, datira iz 1890. godine i podignut je na nekadašnjem turskom groblju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Како и зашто неће посећи дрвеће?! Па, они (снс-ОВЦИ) су само по томе познати – по сечама, ампутацијама, уклањањима, деструкцији…!
Sve u svemu (za sada), bravo za Vranjance… Uspevaju ono, u čemu mnogi drugi gradovi ne mogu – da se odupru manijačnoj seči drveća, koja je zavladala.. Kao da drveća u gradovima ima „u izobilju“.. A drvo „kaže“: ja dnevno „proizvedem“ kiseonik za osam ljudi, a neka budala me za petnaest minuta poseče!!! O lepoti sredine (isto, jako važnoj) i utisku, da i ne govorim!!