Grad je nedavno potpisao ugovor za izgradnju vetrolektrane na vrhovima i obroncima vranjskih brda, a kako korišćenjem snage vetra očekuju da dobiju jeftiniju energiju, kao i kako će se Vranjancima isplatiti elektrana koja koristi snagu vetra i koju ulogu će ona imati u očuvanju životne sredine, zainteresovani mogu saznati do 23. februara, do kada će trajati javni uvid u Plan detaljne regulacije vetroelektrane “Poljanica”.
Elektrane koje koriste snagu vetra za proizvodnju električne enrgije sve su popularnije u svetu zbog ekonomske isplativosti i ulog koju imaju u očuvanju životne sredine, a u našoj zemlji ih najviše ima u Banatu i Istočnoj Srbiji.
Nedavno su i Vranjanci došli na ideju da bi vetroelektrana mogla da zaživi u tom kraju, a kako je ranije najavljeno, oni izgradnju vetroparka planiraju na obroncima i vrhovima brda Grot, Oblik, Ravnjak, Gola čuka, Drenjak, Baltina čuka, Belanovački preslap, Gradište i Đuranica, a vetropark, “maksimalne instalisane snage 100 megavata”, će zauzimati površinu od oko 486 hektara.
Ugovor kojim je planirana izgradnja vetroelektrana “Poljanica” Grad je krajem prošle godine potpisao sa beogradskom firmom Windflow, koja se nakon izgradnje obavezala da Gradu plaća naknadu od jedan posto bruto prihoda od ostvarene prodaje električne energije.
Sa druge strane, Grad se ugovorom obavezao da pruži logističku podršku prilikom izrade planske i tehničke dokumentacije.
Zainteresovani Vranjanci elaborat za javni uvid mogu pogledati na sajtu Grada Vranja, kao i u prostorijama Odeljenja za urbanizam, imovinsko-pravne poslove, komunalno-stambene delatnosti i zaštitu životne sredine u Ulici Ive Lole Robara broj 1, svakog radnog dana u periodu od 11 do 13 sati.
Iz Grada navode da će biti obezbeđena i stručna pomoć za pružanje potrebnih informacija.
Primedbe i sugestije moguće je u pisanoj formi dostaviti Gradskoj upravi tokom trajanja javnog uvida, do 23. februara.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nigde u svetu nije jedan posto, od 10 do 13 je, ovo je bruka, čista korupcija, kao i zlato što dajemo kinezima.