Prema analizi organizacije “Transparentnost Srbije”, Leskovac i Vranje drže 5. i 6. mesto na listi najtransparentnijih srpskih gradova, od 145 gradova i opština. Od gradova na jugu koji su se najmanje proslavili otvorenošću prema građanima je Prokuplje – na 114. mestu, dok je Niš na 69. mestu, a Pirot na 77.
Indeks transparentnosti meri se na osnovu 95 indikatora, a konačne ocene su u rasponu od 0 do 100.
Indeks je zbir pozitivnih poena dobijenih iz indikatora koji podrazumevaju analizu sajtova, dokumenata, odgovora dobijenih na zahteve za slobodan pristup informacijama i neposredan uvid u funkcionisanje uprave, odnosno uslužnih centara, kao i podataka dobijenih od drugih organa – navode na sajtu Transparentnosti Srbije.
Na skali od 0 do 100 Leskovac ima 75 poena, a Vranje 73 – za 13 više nego prošle godine. Prema analizi “Transparentnosti” oba grada su ostvarila solidan rezultat otvorenošću prema građanima i kriterijumima koji se tiču Skupštine, budžeta i korupcije.
Zanimljivo je da se ni Leskovčani, ni Vranjanci nisu proslavili podacima o sistematizaciji u javnim ustanovama, nisu objavljeni dokumenti iz konkursa za izbor direktora, a nema ni izveštaja o dedeli gradske imovine u zakup i podataka o zakupcima.
Sistematizacija radnih mesta u javnim preduzećima je bolje ocenjena u Leskovcu, kao i podaci o godišnjim planovima rada i izveštajima u javnim ustanovama i preduzećima. U Vranju nema ni podataka o broju zaposlenih u preduzećima, dok ih u Leskovcu ima.
Mnoge stavke o kojima Leskovčani i Vranjanci mogu da se informišu Prokupčanima nisu dostupne.
Prokuplje je ocenu 0 dobilo za brojne kriterijume koji se tiču rada Skupštine, informacijama o javnoj raspravi o budžetu i izveštaju o trošenju novca, a nije moguće ni prijaviti korupciju, a ni nepravilnosti u radu i kršenje zakona.
“Transparentnost” je ocenila da se ne održavaju ni redovne konferencije za novinare, bar jednom mesečno, sa gradonačelnikom ili predsednikom Opštine, nema uvida u plan javnih nabavki, nema podataka o konkursima za direktore javnih preduzeća i informacija o radu javnih preduzeća.
U prvoj polovini liste od gradova i opština sa juga Niš koji je prošle godine bio na začelju liste – 106. mestu, Pirot, Vladičin Han, Dimitrovgrad, Babušnica, Bosilegrad, Blace, Bela Palanka, dok su ostali u donjem delu skale. Surdulica, Svrljig, Medveđa, Bujanovac, Trgovište su u samom dnu, dok je Preševo koje je tek na 141. mestu ocenjeno kao najzatvorenije prema građanima.
Glavni grad Srbije je na 129. mestu i beleži pad u odnosu na prošlu godinu kada je bio na 117.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A, lista je u Srbiji koja je na 100 mestu po transparentnosti u svetu (u društvu afričkih zemalja). He,he, he…
U Vranje, nema laganje! Sto kila kruske, 200 kila drske!
Прокупље задњих 20 година воде исти људи само мењају боје да би се маскирали уз нову власт.
Исти људи, исти проблеми, грађани се и не питају за мишљење и саботира се мишљење обичног грађанина.
Прокупље на длану портал не жели да објављује коментаре супротне на било коју њихову насловну тему. Срамота.